Aktuálně

 

21. 12. 2016

Vietnam: Schválení „Zákona o přesvědčení a náboženském vyznání“

 

 
Vision Beyond Borders podporuje pastory v Laosu, Vietnamu a dalších zemích (Fotografie: Vision Beyond Borders)

(21. prosince 2016, Julie Bourdon / MNN)

 

Jihovýchodní Asie (MNN) – Pokud sledujete zprávy z misijního pole v Rusku nebo Číně, dobře víte, že povinné registrace církevních skupin mohou výrazně omezit křesťanské aktivity, zejména co se týče rozhovorů o víře s druhými lidmi. Zdá se, že se do této skupiny zemí nedávno zařadil také Vietnam.

 

Minulý měsíc byl ve Vietnamu schválen „Zákon o přesvědčení a náboženském vyznání“. Podle informací Christian Solidarity Worldwide se finální návrh zatím nedostal na veřejnost, v předchozích verzích se však objevila myšlenka povinné registrace křesťanských společenství a další body, které vyvolávají obavy související se svobodou vyznání. Představitelé CSW nepovažují za pravděpodobné, že by příslušné klauzule byly z finálního znění odstraněny.

 

I kdyby se však s novým zákonem nezměnilo vůbec nic, na Vietnamu již spočívá stín pronásledování, stejně jako na dalších zemích v jihovýchodní Asii.

 

Dyann Romeijn z Vision Beyond Borders situaci komentuje následovně: „V oblastech, které mají turistický význam a jsou hojně navštěvované, můžete vidět otevřené kostely, a obecně značnou míru svobody. Potkáváte zde lidi s Biblemi, v některých zemích narazíte i na křesťanská knihkupectví a tak dále. To podporuje iluzi, že zde panuje značná náboženská svoboda.

 

Nicméně když se dostanete do jiných oblastí, zjistíte, že mnoho pastorů končí ve vězení, církevní budovy jsou demolovány, lidé jsou pronásledováni pro svou víru.“

 

Na seznamu World Watch List vydávaném organizací Open Doors se Vietnam nachází na 20. místě.

 

Organizace Christian Aid Mission letos zveřejnila zprávu zmiňující více než stovku uvězněných vietnamských pastorů. Kromě děsivých podmínek ve vězení jim reálně hrozí otrava jídlem. Mnozí z nich již v minulosti uprchli ze země, ale byli posláni zpátky.

 

Romeijn podotýká, že oblasti, ve kterých k tomuto druhu pronásledování dochází nejčastěji, bývají zpravidla velmi chudé.

 

„Místní nemají možnost žádným způsobem zveřejnit, co se jim děje. Nemohou vyvíjet nátlak na vládu a podobné věci. Pro lidi žijící v těchto oblastech je obtížné jakkoli rozšířit zprávy o tom, k čemu u nich dochází, a proto zde pronásledování snáze přetrvává.“

 

Moc evangelia

 

Jak jsme však již v minulosti byli svědky nesčetněkrát, s rostoucím pronásledováním roste také církev. Procentuální zastoupení křesťanů v populaci je v těchto zemích v současné době velmi nízké. Podle informací organizace Joshua Project činí podíl evangelikálních křesťanů jen 1,7 procenta.

 

Nicméně Romeijn dodává: „Současně však dochází k prudkému rozvoji křesťanství. Jednotlivé sbory sílí a ve všech těchto zemích přicházejí lidé ke Kristu v rekordních počtech.“

 

Stále více lidí chce poznat Ježíše, kterého jejich sousedé milují a svěřují mu své životy. Jedním ze způsobů podpory zmíněného růstu je podpora pastorů, kteří procházejí mnoha zkouškami.

 

Romeijn pokračuje: „Vision Beyond Borders organizuje sponzorský program na podporu pastorů. Jsme v kontaktu s místním člověkem, který dohlíží nad více než 500 křesťanskými společenstvími po celém Vietnamu, včetně mnoha na území centrální vysočiny, kde dochází k silnému pronásledování. Spolupracuje také s několika místními biblickými školami, které připravují nové pastory.“

 

Sponzorský program pro jednoho křesťanského služebníka znamená příspěvek ve výši 35 dolarů měsíčně. Díky nízkým životním nákladům v těchto oblastech i takováto částka postačuje, aby se člověk mohl věnovat službě na plný úvazek a měl zajištěné všechny fyzické potřeby. Více informací naleznete na stránce Vision Beyond Borders.

 

Kromě finanční podpory pastorů je dalším skvělým způsobem podpory pokračující duchovní práce v jihovýchodní Asii závazek k modlitbám.

 

„Jsou zapotřebí modlitby za to, aby Bůh otevřel oči místních lidí. Je to pouze Boží dílo – otevřít jejich oči, aby spatřili pravdu. V těchto zemích je tolik klamu… a také protivenství vůči lidem, kteří přicházejí ke spásnému poznání Ježíše Krista. Jsou vystaveni silnému pronásledování, nejen od státních orgánů, ale také ze strany vlastních příbuzných.“

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.