Aktuálně

 

06. 01. 2017

Egypt: Při prosincovém útoku na kostel v Káhiře přišlo o život více než dvacet lidí

 

 
Dvě z 26 obětí nedávného bombového útoku. (Fotografie: World Watch Monitor)

(The New York Times, World Watch Monitor)

 

V hlavní katedrále koptské pravoslavné církve v Káhiře došlo 11. prosince 2016 během ranních bohoslužeb k explozi nálože. Při incidentu přišlo nejméně 26 lidí o život a dalších více než 50 utrpělo zranění. Exploze v postranní kapli (určené ženám) se zapsala do historie jako tragédie s největším počtem obětí mezi příslušníky egyptské křesťanské menšiny za posledních několik let.

 

Podle informací zveřejněných ve státních sdělovacích prostředcích zástupci bezpečnostních složek uvedli, že v kapli byla umístěna nálož přibližně 12 kilogramů trinitrotoluenu. K odpálení došlo během bohoslužby v 10 hodin dopoledne. Šerief Wadí, zástupce ministra zdravotnictví, v televizním interview potrvdil, že většinu mrtvých představovaly ženy a děti. Prezident Abd al-Fattáh as-Sísí vyhlásil třídenní státní smutek.

 

K útoku se bezprostředně nikdo nepřihlásil, přestože nesl typické znaky akce islámských radikálů, kteří příslušníky křesťanské menšiny vnímají jako podporovatele současného režimu a opakovaně se na ně při svých akcích zaměřují. (Mezi sepsáním a publikací této zprávy byl pachatel identifikován.) Jednalo se o druhý významný útok v egyptském hlavním městě během pouhých tří dnů, po několika měsících relativního klidu. K odpovědnosti za explozi 9. prosince na kontrolním stanovišti, při které zahynulo šest policistů, se přihlásila islámská radikální skupina.

 

Starší zprávy o pronásledování v Egyptě naleznete na stránce Egypt Country Report v sekci „Persecution News“.

 

Proste, aby Bůh pomáhal zraněným a pozůstalým po nedávných útocích. Kéž všichni, kdo přišli o své blízké, naleznou útěchu ve skutečnosti, že Kristus zvítězil nad smrtí (1. Korintským 15,50–58). Modlete se, aby si Bůh používal schopnosti a zkušenosti profesionálních zdravotníků, ale také nadpřirozeně uzdravoval. Přimlouvejte se rovněž za příslušníky orgánů, které vedou vyšetřování, v naději, že pachatelé těchto nelidských zvěrstev stanou před spravedlností a že budou činit pokání. Mezitím vyprošujte ochranu egyptské církvi, aby mohla pokračovat ve službě a ještě mnoho lidí se obrátilo k Ježíši a přijalo jej jako svého Spasitele a Pána.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.