Aktuálně

 

28. 01. 2017

Egypt: Žaloba podaná křesťankou napadenou rozvášněným davem zamítnuta

 

 
Abd al-Fattáh as-Sísí (fotografie: www.kremlin.ru, z Wikimedia Commons)

(Fox News, Associated Press)

 

Prokurátoři zamítli žalobu podanou sedmdesátiletou křesťankou, ve které obvinila několik radikálních muslimů, kteří ji svlékli a přinutili nahou korzovat ulicemi. Informoval o tom její právní zástupce. K incidentu došlo loni v květnu v guvernorátu Minjá ve středním Egyptě, poté co se rozšířily neověřené zprávy, že syn této křesťanky udržoval intimní vztah s muslimskou ženou – což je v převážně muslimském a konzervativním Egyptě tabu.

 

Podle právního zástupce prokurátoři dospěli k závěru, že pro zahájení soudního sporu neexistuje dostatek důkazů. „Je to hrůza,“ prohlásil advokát o tomto rozhodnutí. „V rámci předběžného šetření byla vyslechnuta svědectví podporující klientčinu verzi příběhu, nejen od příbuzných, ale také od policisty, který byl očitým svědkem incidentu.“ (Mezitím stále pokračuje samostatný proces se stejnými muži, kteří se podíleli také na útocích na křesťanská obydlí.)

 

Napadená Souad Thabet v rozhovoru pro americkou televizní stanici uvedla, že se ona ani její příbuzní nemohou vrátit domů – kvůli pokračujícím výhrůžkám místních muslimských extrémistů. Navzdory těmto výhrůžkám místní úřady na rodinu naléhají, aby převzala iniciativu a sama usilovala o dosažení smíru.

 

V bezprostřední návaznosti na útoky prezident Abd al-Fattáh as-Sísí vyzval pachatele k odpovědnosti a nařídil odpovědným orgánům zajistit nejpozději do měsíce kompenzaci majetkových škod vzniklých při násilnostech – bez spoluúčasti majitelů.

 

„Orgány umožňují pachatelům volně se pohybovat po ulicích,“ prohlásila však žena v televizním interview. „V této osadě jsme se narodili a vyrostli… Jak je možné, že se nemůžeme vrátit do naší vesnice a domovů, přestože jsme obětmi [těchto činů]?“

 

Diskriminace křesťanů, kteří tvoří přibližně deset procent z celkového počtu obyvatel, je ve velkých městech (Káhira, Alexandrie) jen nenápadná. V guvernorátech, kde tvoří podstatnou menšinu, jako je například Minjá, je pronásledování očividnější.

 

Modlete se, aby se o Souad postarali křesťané v jejím okolí. Proste, aby jí Bůh pomohl přijmout neuspokojivý výsledek žaloby, stejně jako ponížení, kterému byla vystavena při samotném incidentu. Vyprošujte jí sílu a ochranu plynoucí z jejího osobního vztahu s Kristem. Modlete se, aby výsledek dalšího soudního procesu svěřila Spravedlivému Soudci, který nakonec zajistí spravedlnost pro svůj lid. Modlete se také za prezidenta as-Sísího a všechny další představitele výkonné i soudní moci. Vyprošujte jim moudrost potřebnou k řešení případů pronásledování křesťanů.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.