Aktuálně

 

28. 02. 2017

Petr Jašek propuštěn, vrátil se do ČR

 

 

(Hlas mučedníků)

 

Petr Jašek (52) byl v neděli 26. února propuštěn ze súdánského vězení a krátce před půlnocí se s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem vrátil do Prahy. V zájmu jeho propuštění vyvinula značné úsilí česká diplomacie, řada evropských politiků a také humanitárních organizací. Petr Jašek během brífinku na letišti Kbely poděkoval všem těmto politikům, aktivistům i lidem, kteří podepisovali petici za propuštění jeho a dvou dalších Súdánců. Momentálně se Petr Jašek nachází v péči lékařů.

 

Zpráva o propuštění Petra Jaška znamená velkou úlevu pro rodinu a mnoho přátel, kteří měli o jeho osud vážné obavy. Ve vězení nadále zůstávají dva Súdánci, kteří byli odsouzeni společně s ním. Jsou jimi Hassan Taour a Abdulmon Abdumawla. Oba dostali 12 let vězení za to, že Jaškovi pomáhali v jeho činnosti.

 


 

Petr Jašek je křesťanský humanitární pracovník. 10. prosince 2015 byl zatčen na letišti v Chartúmu, těsně před návratem domů. Do země cestoval na platná turistická víza. Důvodem jeho návštěvy byla humanitární pomoc studentovi jménem Ali Omer, který utrpěl vážné popáleniny během demonstrace v roce 2013. O jeho osudu se Petr Jašek dozvěděl na mezinárodní konferenci v listopadu 2015, cílem cesty bylo zabezpečení financí na zdravotní ošetření studenta. Pomoc ve výši 5000 dolarů byla řádně odevzdána.

 

Do začátku soudního procesu byla strategií tichá diplomacie – v naději, že Petr Jašek bude vyhoštěn ještě před vznesením obvinění. To se ale nepodařilo. Kontakt se uskutečňoval prostřednictvím českého a švýcarského konzula. Obžaloba žádala nejvyšší možné tresty (což zahrnuje i trest smrti).

 

Soud začal 21. srpna 2016. Spolu s Petrem Jaškem byli obviněni dva súdánští reverendi, Hassan Taour a Kuwa Šamál, oba z pohoří Nuba v provincii Jižní Kordofán, a také aktivista a vysokoškolský student Abdulmon Abdumawla z Dárfúru. Jeden z reverendů (Kuwa Šamál) byl začátkem ledna propuštěn kvůli nedostatku důkazů. 12. prosince 2016 vypovídal před soudem i popálený student Ali Omer, který potvrdil, že Jaškova cesta za ním měla čistě humanitární důvody.

 

V několika zemích (včetně ČR) proběhla podpisová protestní akce, žádající propuštění obviněných. V pátek 25. 11. byla odevzdána v ženevském sídle OSN – bylo na ní téměř 350 000 podpisů.

 

29. 1. 2017 byl Petr Jašek odsouzen ke 20 letům žaláře na základě zcela nepodložených obvinění. Především ze špionáže, ale také z „šíření fám, podrývajících autoritu státu“ nebo „zasévání sváru mezi komunitami“ či „fotografování vojenského prostoru nebo zařízení“. Paradoxně dostal i pokutu 16 000 dolarů za humanitární práci bez povolení. Bezprostředně po vynesení rozsudku vyjádřilo české ministerstvo zahraničí vážné znepokojení s tím, že bude usilovat o Jaškovo vydání. Ministr Lubomír Zaorálek přiřadil jeho případu „absolutní prioritu“.

 

Než se stal humanitárním pracovníkem, působil Petr Jašek jako ředitel nemocnice v Počátkách, poté si založil živnost na poradenství v oblasti zdravotnictví. Spolupracuje s českou větví mezinárodní organizace Hlas mučedníků, která monitoruje případy pronásledování křesťanů ve světě. S manželkou Vandou žije na Kladně, mají dvě dospělé děti.

 

Zdroj: www.hlas-mucedniku.cz

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.