Aktuálně

 

28. 02. 2017

Petr Jašek propuštěn, vrátil se do ČR

 

 

(Hlas mučedníků)

 

Petr Jašek (52) byl v neděli 26. února propuštěn ze súdánského vězení a krátce před půlnocí se s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem vrátil do Prahy. V zájmu jeho propuštění vyvinula značné úsilí česká diplomacie, řada evropských politiků a také humanitárních organizací. Petr Jašek během brífinku na letišti Kbely poděkoval všem těmto politikům, aktivistům i lidem, kteří podepisovali petici za propuštění jeho a dvou dalších Súdánců. Momentálně se Petr Jašek nachází v péči lékařů.

 

Zpráva o propuštění Petra Jaška znamená velkou úlevu pro rodinu a mnoho přátel, kteří měli o jeho osud vážné obavy. Ve vězení nadále zůstávají dva Súdánci, kteří byli odsouzeni společně s ním. Jsou jimi Hassan Taour a Abdulmon Abdumawla. Oba dostali 12 let vězení za to, že Jaškovi pomáhali v jeho činnosti.

 


 

Petr Jašek je křesťanský humanitární pracovník. 10. prosince 2015 byl zatčen na letišti v Chartúmu, těsně před návratem domů. Do země cestoval na platná turistická víza. Důvodem jeho návštěvy byla humanitární pomoc studentovi jménem Ali Omer, který utrpěl vážné popáleniny během demonstrace v roce 2013. O jeho osudu se Petr Jašek dozvěděl na mezinárodní konferenci v listopadu 2015, cílem cesty bylo zabezpečení financí na zdravotní ošetření studenta. Pomoc ve výši 5000 dolarů byla řádně odevzdána.

 

Do začátku soudního procesu byla strategií tichá diplomacie – v naději, že Petr Jašek bude vyhoštěn ještě před vznesením obvinění. To se ale nepodařilo. Kontakt se uskutečňoval prostřednictvím českého a švýcarského konzula. Obžaloba žádala nejvyšší možné tresty (což zahrnuje i trest smrti).

 

Soud začal 21. srpna 2016. Spolu s Petrem Jaškem byli obviněni dva súdánští reverendi, Hassan Taour a Kuwa Šamál, oba z pohoří Nuba v provincii Jižní Kordofán, a také aktivista a vysokoškolský student Abdulmon Abdumawla z Dárfúru. Jeden z reverendů (Kuwa Šamál) byl začátkem ledna propuštěn kvůli nedostatku důkazů. 12. prosince 2016 vypovídal před soudem i popálený student Ali Omer, který potvrdil, že Jaškova cesta za ním měla čistě humanitární důvody.

 

V několika zemích (včetně ČR) proběhla podpisová protestní akce, žádající propuštění obviněných. V pátek 25. 11. byla odevzdána v ženevském sídle OSN – bylo na ní téměř 350 000 podpisů.

 

29. 1. 2017 byl Petr Jašek odsouzen ke 20 letům žaláře na základě zcela nepodložených obvinění. Především ze špionáže, ale také z „šíření fám, podrývajících autoritu státu“ nebo „zasévání sváru mezi komunitami“ či „fotografování vojenského prostoru nebo zařízení“. Paradoxně dostal i pokutu 16 000 dolarů za humanitární práci bez povolení. Bezprostředně po vynesení rozsudku vyjádřilo české ministerstvo zahraničí vážné znepokojení s tím, že bude usilovat o Jaškovo vydání. Ministr Lubomír Zaorálek přiřadil jeho případu „absolutní prioritu“.

 

Než se stal humanitárním pracovníkem, působil Petr Jašek jako ředitel nemocnice v Počátkách, poté si založil živnost na poradenství v oblasti zdravotnictví. Spolupracuje s českou větví mezinárodní organizace Hlas mučedníků, která monitoruje případy pronásledování křesťanů ve světě. S manželkou Vandou žije na Kladně, mají dvě dospělé děti.

 

Zdroj: www.hlas-mucedniku.cz

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.