Aktuálně

 

06. 03. 2017

Súdán: Aktualizace od Petra Jaška

 

 

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 6. března 2017)

 

Po 445 dnech strávených v súdánském vězení na základě nepravdivých obvinění z celé řady přestoupení zákona včetně „špionáže“ a „vedení války proti státu“ je dlouhodobý pracovník Hlasu mučedníků Petr Jašek konečně opět doma s rodinou.

 

Během téměř 15 měsíců Petr postupně vystřídal pět chartúmských věznic – podmínky v každé z nich byly horší než v té předchozí. Uvězněný Čech sdílel celu s pašeráky drog, pachateli násilných trestných činů a bojovníky islámského státu, od kterých byl kvůli své křesťanské víře psychicky trýzněn i fyzicky napadán. Navzdory všemu vytrvale seznamoval s evangeliem súdánské i eritrejské spoluvězně a radikální muslimy. Několik z nich přivedl ke Kristu.

 

Krátce před propuštěním Petr strávil tři dny v cele bez tekoucí vody, což byla podle něj náročnější zkouška než všechno ostatní. Tři dny také nemohl spát; dozorci bušili na dveře, aby ho udrželi vzhůru. Když ulehl, po lůžku i po těle mu přebíhaly myši.

 

Při vzpomínkách na prožité útrapy Petr zmínil verš Filipským 1,12: „Rád bych, bratří, abyste věděli, že to, co mě potkalo, je spíše k prospěchu evangelia…“

 

„Je úžasné, jak si Pán použil mé uvěznění k šíření evangelia a povzbuzení mnoha věřících, kteří se z různých důvodů ocitli ve vězení, kde však vydali své životy Kristu a nyní slouží Pánu.“

 

Petr již více než 15 let slouží pronásledovaným křesťanům v rámci Hlasu mučedníků jako oblastní vedoucí. Jeho práce zahrnuje pravidelné návštěvy oblastí nepřátelských vůči křesťanství a zemí s omezenou svobodou.

 

Přestože ve vězení shodil 25 kilogramů, důkladná lékařská vyšetření po návratu neodhalila žádné zdravotní komplikace. Petr to považuje za zázrak, se kterým nepočítal – několik spoluvězňů se nakazilo malárií, v jedné věznici také propukla epidemie cholery.

 

„Navzdory děsivým podmínkám jsem nedostal žádnou vážnou nemoc,“ uvedl v souvislosti se zmínkou, kolik lidí onemocnělo malárií. „Bůh je skutečně velký a věrný.“

 

Petr byl zadržen v prosinci 2015 v návaznosti na návštěvu súdánských věřících a předání menšího finančního obnosu na lékařskou péči o místního křesťana. Společně s ním byli zatčeni tři Súdánci, Rev. Kuwa Šamál, Rev. Hassan Abduraheem a br. Abdulmonem Abdumawla. Petr byl odsouzen na „doživotí“ (což v Súdánu znamená 20 let) za špionáž a na další čtyři roky za usvědčení z několika dalších bodů obžaloby. Rev. Šamál byl propuštěn kvůli nedostatečným důkazům. Rev. Abduraheem a p. Abdumawla zůstávají za mřížemi, každý z nich dostal 12 let.

 

Petr na vlastní oči viděl důkazy o tom, jak jejich situace ve vězení posílila súdánskou církev. Křesťanští bratři a sestry z Chartúmu, pohoří Núba a dalších míst v Súdánu přijížděli v době konání přelíčení před budovu soudu. Zatímco se jim policisté snažili zabránit v přístupu k budově, zpívali křesťanské písně.

 

„Během čekání na rozhodnutí soudu jsme ze soudní vazby zřetelně slyšeli zpěv a z očí nám tekly slzy, zejména pastorům z pohoří Núba, zatímco jsme naslouchali písním za zdmi a ostnatým drátem,“ vzpomíná Petr. „Bylo to pro nás opravdu velikým povzbuzením.“

 

Petr nacházel útěchu také ve vědomí, že se za něj modlí křesťané ve Spojených státech. Je vděčný všem, kdo se modlili a postili za jeho bezpečí, zdraví, schopnost vydávat svědectví a za propuštění.

 


Pozdrav od Petra Jaška pro facebookové fanoušky amerického Hlasu mučedníků (Todd Nettleton)
(V případě problémů s přehráváním v prohlížeči si můžete video přehrát lokálně.)

 

„Mohu vám potvrdit, jak velice důležité je pro vězně vědomí, že se za něj lidé modlí,“ dodal Petr. „Osobně jsem Bohu slíbil, že se budu za vězně denně modlit – za každého – protože je to tolik důležité. Všichni jsme vaše modlitby opravdu potřebovali.“

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.