(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 28. března 2017)
Křesťané žijící v Íránu mají velice omezené možnosti přístupu k čemukoli, co by jim pomohlo růst ve víře.
Konvertité od islámu se v této převážně muslimské zemi musejí scházet potají. Křesťanská knihkupectví zde neexistují. Pro mnohé místní věřící je skutečně obtížné se byť jen setkat s jinými křesťany. V ještě obtížnější situaci se nacházejí lidé, kteří chtějí opustit islám a stát se Ježíšovými následovníky.
Naštěstí existují i jiné možnosti. Řada zahraničních organizací produkuje obsah dostupný i pro íránské křesťany a hledající. Patří sem také vysílání podporované Hlasem mučedníků (z důvodu ochrany této služby záměrně neuvádíme název), šířící křesťanské poselství do této šíitsko-islámské země. Moderátoři v průběhu pořadů přijímají telefonáty od věřících i nevěřících lidí, kteří hledají odpovědi na své otázky a potřebují si s někým popovídat.
Sedm mužů a žen z několika zemí hovoří po telefonu s muslimy, kteří hledají pravdu, a také s upřímnými křesťany, kteří potřebují povzbuzení. Mnozí z nich hledají radu nebo žádají o modlitbu kvůli typickým problémům jako jsou závislosti, rozvod nebo nemoc. Hovory se však často týkají také krize víry.
„Íránci jsou připraveni přijmout jiné náboženství,“ potvrzuje „Jaleh“, jedna z operátorek. „Nemají rádi islám. Mají z něj strach.“
Jaleh a další operátoři studují křesťanskou a islámskou teologii a dokážou odpovídat na otázky srovnávající obě náboženství. Také mají zkušenosti se službou nově obráceným.
Jaleh oficiálně pracuje od osmi ráno do čtyři odpoledne, ale často zvedá telefony dlouho do noci. Dobře ví, že na její službě je nejdůležitější, aby byla hledajícím muslimům a nově obráceným k dispozici. Když volajícím zodpoví jejich otázky, může jim zprostředkovat internetové a někdy i tištěné materiály, ve kterých naleznou další odpovědi a pomohou jim růst ve víře.
Pokud zavolá někdo, kdo si přeje přijmout Krista, operátor s ním často stráví až hodinu. Společně probírají, co přijetí Krista znamená – včetně nezbytného upozornění, že se život člověka obrácením nestane snadnějším. Ve skutečnosti se dotyčný pravděpodobně setká s pronásledováním.
„Někdy netuší, že budou muset Bibli žít,“ pokračuje Jaleh. „Ale snaží se, krůček po krůčku. Důležité je, aby se každý biblický verš stal součástí jejich života; nestačí, že si budou Bibli číst.“
Třikrát do měsíce Jaleh kontaktuje přibližně 120 respondentů, aby zjistila, jak jsou na tom s vírou. Přibližně dvakrát do měsíce vede někoho k přijetí Krista, přičemž se podle vlastních slov často neubrání slzám. A jsou i další telefonáty, které ji překvapí a naplní radostí. „Někdy volají i lidé ze státní správy.“
Jednou z íránských muslimek, která se před časem rozhodla zavolat do studia televizního evangelizačního pořadu, byla „Padina“. Telefonát tehdy zachránil život jí i její matce a obě přijaly dar věčného života. Příběh Padiny naleznete v elektronické knize „ÍRÁN: Touha po Bohu“, kterou v češtině vydalo nakladatelství Stefanos.
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.