Aktuálně

 

25. 04. 2017

Střední Asie: Nekonečné přidělávání problémů

 

 
Setkání domácího společenství středoasijských křesťanů (ilustrační foto).

(Persecution.com NewsRoom, zveřejněno 25. dubna 2017)

 

Rodina se choulila na tvrdé podlaze v nádražní hale a snažila se usnout. Trávili zde již druhou noc, neměli kam jít. Uprostřed davů uspěchaných cestujících je svírala nejistota.

 

„Andrej“ pozoroval dvouletého synka, jak sebou hází ve spánku, a znovu přemýšlel, jestli porozuměl Božímu hlasu správně. „Přestěhovat se do úplně cizí vesnice, kde vůbec nikoho neznáme? Odvést rodinu z domova, zbavit ji všech jistot? Opravdu to chceš takhle, Pane?“ modlil se.

 

Církev na nepřátelském území

 

Ráno se nad tříčlennou rodinou přespávající na nádraží slitovala postarší místní žena a pozvala je k sobě domů. Den co den Andrej s manželkou rozdávali v osadě Nové zákony. Byla to tvrdá půda. Lidé z oblasti, do které byli povoláni, se ukázali být horlivými stoupenci islámu. Muslimští vůdci se ze všech sil bránili cizímu náboženství, které se snažilo proniknout na jejich území.

 

Nepočetná skupinka věřících však pomalu rostla a brzy založili sbor. Andrej absolvoval komplikovaný administrativní proces oficiální registrace, aby mohli fungovat v souladu se zákonem. Před více než patnácti lety to ještě bylo možné. Dnes, přestože zákony oficiálně zaručují svobodu náboženského vyznání, povinná registrace a cenzura vedly k ukončení činnosti mnohých z nich. Rozhovory o víře na veřejnosti jsou nelegální a je možné je trestat několika lety odnětí svobody.

 

Navzdory oficiálnímu statusu společenství se Andrej ve své službě potýká s neustálými problémy. Orgány jej považují za mimořádnou hrozbu, protože bohoslužby společenství se konají v dialektu, kterým hovoří většina místních obyvatel, nikoli ve „státní“ ruštině. Jednou mu někdo probodal pneumatiky, jindy zase rozbil okna. Během bohoslužeb si neznámí lidé zapisují poznávací značky aut návštěvníků společenství.

 

Před třemi lety Andrej seděl ve svém autě, když k němu znenadání nastoupil neznámý muž a začal mu vyhrožovat. Jindy dvojice mužů napadla jeho syna s pohrůžkou, že mu přelámou ruce a nohy. Poté co Andrej podal zprávu na policii, útočníci policistům řekli, že to mysleli z legrace, a policisté vyšetřování ukončili.

 

V červnu 2015 vtrhli do budovy společenství maskovaní policisté, poté co někdo oznámil, že je společenství teroristickou organizací. Policisté při razii pozatýkali členy společenství, zabavili jim telefony a nechali všechny legitimovat. (Středoasijské režimy jsou velmi citlivé na hrozbu radikálního islámu a všech dalších forem náboženského extrémismu.) Po více než hodinovém výslechu se policisté konečně nechali přesvědčit, že křesťané nepřipravovali teroristický útok. Nicméně problémy některé křesťany odradily, [takže přestali společenství navštěvovat].

 

O Velikonocích došlo k dosud nejzávažnějšímu útoku. Zatímco členové oslavovali Kristovo zmrtvýchvstání, vešel dovnitř cizinec v obleku a sportovních botách a vyptával se na pastora. Uvaděči ho usadili do zadní lavice, neměli z něj však dobrý pocit a stále ho sledovali Přesto nestihli zareagovat, když znenadání vytáhl dvě lahve a hodil je do přední části místnosti. Následoval chemický výbuch a místnost se zaplnila kouřem.

 

V nastalém chaosu útočník z budovy uprchl. Byli přivoláni policisté, kteří však dorazili až po více než dvou hodinách. Sedm lidí muselo být ošetřeno, protože se nadýchali kouře.

 

Bůh jedná

 

Více než patnáct let útoků nezviklalo Andrejovo rozhodnutí následovat Boží povolání, hovořit s lidmi o Ježíši a sloužit jako pastor společenství. Věděl, že to nebude jednoduché – od chvíle, kdy dorazil na místní nádraží a strávil na něm první noc. „Po všechny ty roky… jsme byli svědky důkazů o Božím jednání,“ řekl spolupracovníkům Hlasu mučedníků.

 

Andrej je vděčný za podporu křesťanů z celého světa. Hlas mučedníků dodává jeho společenství Bible, aby i jejich prostřednictvím mohli oslovovat muslimy v okolí. Pomoc poskytují také křesťanští bratři a sestry z Jižní Koreje a Velké Británie.

 

Navzdory všemu co se stalo, Andrej nepřestává vnímat Boží vedení. V současné době jsou křesťané právoplatnými majiteli modlitebny i pozemku, na kterém budova stojí. Společenství se rozrostlo na přibližně padesát členů, z jejichž příspěvků je čtyřem služebníkům vyplácena skromná mzda. „Za všechny roky strávené [tady],“ znovu zdůraznil Andrej, „jsme byli s manželkou svědky mnoha jasných důkazů, že se o nás Bůh stará.“

 

Zdroj: www.persecution.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Příběh Petra Jaška, který pomáhal pronásledovaným křesťanům v Súdánu a sám se stal pronásledovaným, otřásl celým světem. Mnozí se za jeho vysvobození modlili a půl milionu lidí podpisem petice za jeho propuštění, organizováním modlitebních shromáždění, či demonstrací svojí troškou přispěli k tlaku na súdánského prezidenta, který mu nakonec udělil milost. Avšak tento příběh není jen svědectvím o kruté realitě pronásledování křesťanů, o velikosti lidské sounáležitosti, či téměř zázračném vysvobození. Je především hlubokým svědectvím víry, cesty člověka, který čelil obrovské nespravedlnosti a nelidskému mučení, ale ve všem tom utrpení si uchoval neochvějnou víru, že Pán nad ním bdí, a že i tam v hloubi krutého súdánského vězení si ho Bůh může použít pro velké věci.“

— Miriam Kuzárová, Campaigns Director, CitizenGO, Slovensko

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.