Aktuálně

 

05. 05. 2017

Pákistán: V parlamentu se ozývají hlasy volající po reformách zákonů proti rouhání

 

 

(Centre for Legal Aid, Assistance and Settlement, Religious Liberty Prayer Bulletin)

 

V pákistánském parlamentu se opět ozývají hlasy volající po reformách zákonů proti rouhání. Události jsou reakcí na incident ze 13. dubna, při kterém zdivočelý dav zavraždil muslimského studenta. Pákistánský nejvyšší soud v současné době vyšetřuje vraždu Mashala Khana, kterého napadli spolužáci za údajnou propagaci „rouhavého“ obsahu na sociální síti. V souvislosti s útokem bylo zadrženo celkem 45 lidí a následně musel být z bezpečnostních důvodů uzavřen celý univerzitní areál.

 

Mashal, student žurnalistiky z univerzity Abdul Wali Khan v severozápadním Pákistánu, sám sebe označoval za „humanistu“ a otevřeně podporoval práva žen, svobodu přesvědčení a projevu. Nebyl sice oficiálně obviněn, ale bezprostředně před vraždou se po univerzitě začaly šířit zvěsti o tom, jaký obsah zveřejňuje na sociálních sítích.

 

V návaznosti na tragédii pákistánské Národní shromáždění schválilo rezoluci odsuzující lynčování, které popisuje jako „chladnokrevnou vraždu“. Dále vyjadřuje odhodlání „zajistit, že budou do zákonů proti rouhání zapracovány účinné bezpečnostní mechanismy, které zabrání jeho zneužívání v podobě podobných zvěrstev v budoucnu“.

 

Není to poprvé, co byly kontroverzní zákony proti rouhání v pákistánském parlamentu odsouzeny. Všechny podobné hlasy se však dosud setkávaly se silnou opozicí. Jeden významný politik byl dokonce zavražděn, poté co se ve věci angažoval.

 

Více informací o pronásledování v Pákistánu naleznete na stránce Pakistan Country Report.

 

Modlete se za mocný Boží zásah, aby do pákistánských zákonů proti rouhání skutečně mohly být doplněny účinné „pojistky“, včetně vysokých trestů, které lidi odradí podobná obvinění vznášet. Modlete se, aby Bůh pomohl Mashalově rodině a přátelům, kteří truchlí nad tragickou ztrátou. Pozvedejte na modlitbách také křesťany, kteří jsou v současné době uvězněni na základě obvinění z údajného rouhání, včetně Asie Bibi a šestnáctiletého Nabeela Masiha. Kéž Bůh zachová a požehná svému těžce zkoušenému lidu a ve své milosti mocně vylije svého Ducha, aby mnozí lidé v Pákistánu zakusili proměnu a probuzení.

 

Aktuální situace Asie Bibi: Asiin právník předložil Nejvyššímu soudu žádost o urychlení procesu a změnu termínu přelíčení na první červnový týden. 26. dubna byla jeho žádost zamítnuta. Podle advokátových slov se odpovědní lidé obávají jeho klientku propustit, protože si jsou vědomi, že by po tomto kroku propukly rozsáhlé nepokoje. Islámští duchovní se s obnovenou vervou dožadují křesťančiny smrti a tvrdí, že incidenty jako lynčování Mashala Khana jsou pouhým důsledkem frustrace muslimů plynoucím z odkládání Asiiny popravy.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.