Aktuálně

 

18. 06. 2017

Irák: Holčička unesená před třemi lety bojovníkem Islámského státu se vrátila k rodině

 

 
Christiana Abadová opět s rodinou; matka Ayda na zadním sedadle. (Fotografie Steven Nabil, @thestevennabil / Twitter)

(13. června 2017, Lyndsey Koh / MNN)

 

Irák (MNN) – Tragický příběh, který začal před třemi lety, nakonec dospěl k zázračnému a šťastnému konci. Možná si pamatujete na Christinu Abadovou, tříletou iráckou holčičku, kterou v srpnu 2014 unesl bojovník Islámského státu, když ji matce doslova vytrhl z náruče.

 

Po třech letech odloučení a neustálých obav z nejhoršího se Christina minulý pátek znovu shledala s rodiči a sourozenci.

 

V době únosu Islámský stát začínal v Iráku šířit svůj teror. Oddíly bojovníků procházely přes Mosul a Karakoš a útočily na příslušníky menšin – převážně křesťany a jezídy. Pokud se někomu nepodařilo uprchnout, dostal na výběr: konvertovat k islámu, začít platit výpalné, nebo zemřít.

 

Rodiče Christiny, křesťané z Karakoše, se po únosu stali celosvětovým symbolem děsivého pronásledování, kterému jsou iráčtí křesťané ze strany IS vystaveni.

 

Greg Musselman z kanadského Hlasu mučedníků se před časem setkal s matkou Christiny Aydou v kurdistánském Arbílu a mohl si vyslechnout její příběh. „Připravovali se k odchodu z této části Iráku, měli namířeno do Arbílu, který byl bezpečnější. Jeli autobusem, Christina odpočívala v matčině náruči, když do autobusu nastoupil islámský bojovník a začal se pátravě rozhlížet kolem.“

 

„Ayda vyprávěla, že v tu chvíli dostala obrovský strach. Islámský bojovník přišel k ní a Christinu jí vytrhl. Ayda vyběhla ven, jako by to udělal každý jiný rodič, načež na ni [islamisté] začali křičet, že když se nevrátí do autobusu, na místě ji zabijí.“

 

Po únosu se traumatizovaná rodina přidala ke zbývajícím dětem, které do Kurdistánu uprchly již dříve. Nikdy však Christinu nepřestali hledat, rodinní přátelé se ji snažili vypátrat několik let.

 

A pak přišel telefonát, který všechno změnil. Christina se našla, živá a zdravá ve čtvrti Hayy al-Tanak v iráckém Mosulu.

 

Podle agentury Fox News holčička žila celé tři roky v Mosulu s muslimskou rodinou, která ji údajně našla opuštěnou v mešitě. Podle informací rodičů se o ni starali dobře.

 

Abadovi se nyní snaží zapojit malou Christinu zpátky do svých životů. Pro dnes šestiletou dívenku to však bude dlouhý proces.

 

„Holčička, jak si jistě dokážete představit, je naprosto zmatená. Nechápe, co jsou tihle lidé zač, nerozumí, že to jsou její rodiče… Je traumatizovaná, bude potřebovat psychologa a další pomoc. Křesťanské organizace jako Hlas mučedníků jim budou k dispozici.“

 

V tuto chvíli, pokračuje Musselman, je však návrat uneseného dítěte zázračnou odpovědí na modlitby – s přihlédnutím k tomu, kolik podobných příběhů nikdy neskončilo, a pokud ano, konec nebyl dobrý.

 

„Pokud mám být upřímný, když jsem se stal součástí tohoto příběhu a natáčel jsem [s Aydou] rozhovor – vzpomínám si, že to bylo ve velmi tmavé místnosti v rozestavěném supermarketu – když mi Ayda svůj příběh vyprávěla, hlavou se mi honily myšlenky ‚tak tohle nejspíš neskončí dobře‘. Nevím, zda se tomu dá říct nedostatek víry, ale tyhle holčičky prostě mizí a už o nich nikdy neslyšíte. V tomto případě se však [Christina] vrátila domů.“

 

„Přiznám se že jsem ještě teď naměkko, protože to je opravdu odpověď na modlitby.“

 

Christina s rodiči a sourozenci v současné době žijí v malé chatrči v Ankawě, křesťanském předměstí Arbílu. Doufají, že se jim nakonec podaří odejít z Iráku, protože s Karakošem je už nic nespojuje, napsal Newsweek. Jejich starý dům byl zničen.

 

Modlete se za rodinu Abadových, která se nachází na začátku procesu uzdravení a obnovy, poté co se Christina vrátila zpátky do jejich životů.

 

Musselman podotkl, že by příběh Christiny měl povzbudit křesťany po celém světě, aby vytrvali v modlitbách za další jména a tváře, oběti běsnění IS – za ty, o kterých víme, ale také za tisíce dalších, o kterých nevíme.

 

„Myslím na další holčičky, na jejich matky a o další lidi, které Islámský stát stále drží v zajetí. Musíme se modlit za tyto děti a jejich rodiny, aby bylo více podobných příběhů.“

 

Také by nás chtěl povzbudit k modlitbám za muslimy během ramadánu. V arabském světě dochází k četným dramatickým konverzím ve stylu proměny Saula na Pavla. Bůh Bible se zjevuje ztraceným lidem včetně pronásledovatelů své církve.

 

„Právě během ramadánu se mnozí muslimové setkávají s Ježíšem ve viděních a ve snech. V posledních dvaceti letech dochází ke skutečně soustředěnému modlitebnímu úsilí zaměřenému na muslimský svět… a za posledních 20 let se obrátilo ke křesťanství více muslimů než za celých 14 předchozích století od vzniku islámu dohromady.“

 

„Je zapotřebí se za muslimy modlit, aby nalezli Pána,“ pokračuje Musselman. „Současně se musíme modlit i za trpící bratry a sestry v Kristu, protože během ramadánu dochází ke zvýšeným aktivitám skupin jako jsou IS, al-Káida, Boko Haram a další radikální islámské organizace, které se soustředí právě na křesťany.“

 

Více informací o kanadském Hlasu mučedníků a jeho práci pro pronásledovanou církev naleznete na jejich webových stránkách.

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.