Aktuálně

 

07. 07. 2017

Islámský stát: Ztráta Mosulu

 

 
Fotografie: Open Doors International

(7. července 2017, Alex Anhalt / MNN)

 

(MNN) – Islámský stát ztrácí pozice.

 

Tento týden irácké speciální oddíly s podporou Spojených států obsadily převážnou část Mosulu a zasadily tak další úder „chalífátu“ IS – radikálové přišli o své pozice v Iráku a Sýrii. Greg Musselman z kanadského Hlasu mučedníků v této souvislosti označil extrémistickou skupinu za „demoralizovanou“.

 

Současně však dodává, že boj ještě zdaleka neskončil. „Přestože byli poraženi ve smyslu ztráty území na Blízkém východě, neznamená to, že se přestanou snažit vyvolávat chaos a prosazovat svou verzi islámu ve světě.“

 

Ztratit území neznamená ztratit moc.

 

V tomto je Islámský stát výjimečný. Není svázán s určitou oblastí nebo zemí, středobodem IS je soubor extrémistických názorů, a díky zpravodajství a internetu je pro podobně laděné radikální muslimy snadné se ke skupině připojit. „Měli svůj chalífát, který byl velmi přitažlivý pro lidi z celého světa, pro které je přitažlivý radikální islám,“ říká Musselman.

 

Musselman dále vysvětluje, jak IS začíná přesouvat důraz z organizování skupinových akcí k „útokům osamělých vlků“. Protože k těmto incidentům dochází daleko od „hlavního tábora“ IS, skupina si může následně vybírat akce, ke kterým se veřejně přihlásí v závislosti na jejich „úspěchu“, měřeném v počtu mrtvých.

 

K podobným útokům přitom dochází stále častěji. Musselman uvádí jako příklad Indonésii. Žije zde 203 milionů muslimů, více než v kterékoli jiné zemi na světě, místní muslimové jsou byli až dosud relativně umírnění.

 

Nárůst útoků v jižních částech země poslední dobou nicméně naznačuje, že přestože IS možná neplánuje rozsáhlou územní invazi, celou skupinu v dohledné době čeká spíše „přestěhování“ než zánik. „Pokud máte k dispozici takový počet muslimů, s vysokou pravděpodobností mezi nimi naleznete určitý počet lidí, kteří se ochotně přidají na radikální stranu,“ pokračuje Musselman.

 

IS získává následovníky oslovováním muslimů, kteří jsou nespokojení se situací ve společnosti. „Víme, jak vypadá propaganda a ideologie šířená mnoha islámskými vůdci s cílem lidi radikalizovat. ‚Vidíte? Jsme pronásledovaní, jsme utiskovaní, musíme se proti tomu postavit.‘ Přesně takhle zní jejich volání do zbraně.“

 

Moc IS však nespočívá jen v ideologii a fyzické síle. „V Bibli čteme, že nepřítel přichází, aby zabíjel, kradl a ničil; a přesně toto se děje. Nepřítel tyto lidi využívá, aby vyvolávali chaos a šířili zkázu.“

 

„Zatímco my demonstrujeme moc svého Boha prostřednictvím lásky a slitování, šiřitelé agendy IS tvrdí, že Boží moc má podobu fyzické síly a agrese. Poselství evangelia je protikladem islámu. Není to o pravidlech, je to o vztahu s Ježíšem.“

 

Odlišných ideálů křesťanství a IS si mnozí muslimové všímají. „Na místech zmítaných chaosem a nepokoji bývají lidé otevřenější vůči evangeliu,“ dodává Musselman.

 

Křesťanství však není jen hrozbou pro Islámský stát; současně je také terčem. Proto se musí církev sjednotit v modlitbě a podpoře. „Je zapotřebí, abychom se modlili za ochranu našich bratří a sester v Kristu, aby se pod tíhou strachu nezlomili, ale aby směle důvěřovali Bohu, že je naplní potřebnou moudrostí.“

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.