Aktuálně

 

27. 07. 2017

Mali: Unesení misionáři se objevili na videu

 

 

(World Watch Monitor, Religious Liberty Bulletin)

 

1. července koalice džihádistických skupin s vazbami na al-Káidu zveřejnila video zachycující šest zahraničních rukojmích, včetně tří misionářů. Video se objevilo jen několik dní před zahájením návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Mali, během které nabídl této africké zemi pomoc v boji proti terorismu v oblasti Sahelu. Unesení misionáři pocházejí z Kolumbie, Austrálie a Švýcarska.

 

Kolumbijská řádová sestra Gloria Argoti, které je něco přes šedesát let, byla unesena 7. února, kdy útočníci pronikli do kláštera v Karangassu v jižním Mali. Od té doby o ní nebyly k dispozici žádné zprávy, ani se nikdo nepřihlásil k odpovědnosti za její únos a zadržování. Jedná se o vůbec první důkaz, že je řádová sestra stále naživu.

 

Dvaaosmdesátiletý chirurg z Austrálie, Ken Elliott, byl unesen v lednu 2016, společně s manželkou Jocelyn, ve městě Djibo v severní části Burkiny Faso, nedaleko hranice s Mali. Manželé byli zadrženi ve stejný den, kdy příslušníci organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) zavraždili 29 lidí v hlavním městě Burkiny Faso, Ouagadougou, včetně šesti křesťanských humanitárních pracovníků z Kanady a jednoho amerického misionáře. Jocelyn byla po měsíci propuštěna, její manžel však zůstává v zajetí.

 

15. ledna příslušníci teroristické skupiny Al-Káida Ansar al-Dine unesli švýcarskou křesťanskou misionářku Beatrice Stockly z jejího domu v maliském Timbuktu. Beatrice unesli radikálové již v minulosti, konkrétně před čtyřmi roky, kdy se jim podařilo obsadit Timbuktu. Misionářku tehdy obvinili z proselytismu, deset dní ji zadržovali a pohrozili jí zabitím, pokud se pokusí do Timbuktu vrátit. Navzdory varování se Beatrice do Timbuktu v roce 2013 vrátila, poté co město osvobodily francouzské vojenské oddíly. V roce 2016 AQIM zveřejnila video s Beatrice zahalenou do muslimského hábitu ve společnosti anglicky hovořícího džihádisty navrhujícího výměnu vězňů.

 

Na letošním videu zveřejněném na sociální síti se zahalená Beatrice objevuje znovu. Misionářka na něm hovoří francouzsky a zmiňuje, že je zadržována 130 dní, je v dobrém stavu a těší se slušnému zacházení. Na závěr ještě děkuje rodině a švýcarské vládě za veškeré snahy o dojednání svého propuštění.

 

Video nicméně neobsahuje žádnou zmínku o americkém misionáři pohřešovaném od loňského října. Jeff Woodke, který pracoval pro pobočku organizace Youth With A Mission, byl unesen skupinou neznámých únosců 14. října v pozdních večerních hodinách ve městě Abalak v severním Nigeru. O Jeffově stavu ani místě jeho zadržování se prakticky nic neví, kromě toho, že nigerijské orgány vysledovaly stopu únosců do sousedního Mali. 11. července zveřejnila jeho manželka Els Woodke video, ve kterém vyjadřuje své zoufalství a prosí únosce svého muže o navázání kontaktu.

 

Modlete se, aby Bůh unesené misionáře v zajetí utěšoval svou přítomností. Proste, aby jejich okolí zalilo světlo jeho lásky, které se dotkne srdcí únosců, se kterými stále probíhá vyjednávání. Kéž Duch svatý utěšuje příbuzné a přátele misionářů a připomíná jim Boží zaslíbení, že bude „pomocí v soužení vždy velmi osvědčenou“ (Žalm 46,2). Vyprošujte ochranu také dalším zahraničním misijním pracovníkům působícím v Mali, aby se k trpícím místním obyvatelům mohla jejich prostřednictvím i nadále dostávat potřebná humanitární pomoc.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.