Aktuálně

 

02. 09. 2017

Keňa: Útoky teroristů z aš-Šabáb na pobřežní osady

 

 
Radikálové ze skupiny aš-Šabáb operují v pobřežních oblastech Lamu a Tana. (Ilustrační fotografie: World Watch Monitor)

(Christian Solidarity Worldwide, World Watch Monitor)

 

Tři místní křesťané – Changawa Muthemba, Joseph Kasena a sedmnáctiletý Kadenge Katana – přišli 18. srpna o hlavu, poté co odmítli odříkat islámské vyznání víry. Čtvrtý muž jménem Charo (Josephův mentálně zaostalý starší bratr) byl zavražděn krátce poté, když vrazi dorazili k němu domů. Manželka jednoho ze zabitých mužů se stala nechtěnou svědkyní celého násilného činu a nyní je „hluboce traumatizovaná“.

 

K tragédii došlo v Kasala Kairu, v jedné z pobřežních osad v severní části oblasti Lamu. Vraždy měli na svědomí příslušníci radikální skupiny aš-Šabáb. Ozbrojenci se údajně zaměřovali jen na muže, místní ženy a děti ušetřili. Kromě toho vypálili několik budov.

 

7. června v noci došlo k podobným útokům v osadách Jima a Pandanguo nedaleko Maleli. Útočníci tehdy uřezali hlavy devíti mužům. Podle informací od přeživších se radikálové zaměřovali jen na muže nemuslimského vyznání. Někteří vesničané poznamenali, že o přítomnosti radikálů v oblasti informovali policii, ta však nepodnikla žádné kroky. K raziím došlo jen několik dní poté, co byli v nedaleké osadě zavražděni tři policisté.

 

Od letošního května přívrženci teroristické skupiny v Keni své útoky stále zintenzivňují. Více než 50 lidí zemřelo při přepadení nebo při explozi podomácku vyrobeného výbušného zařízení v oblastech Garissa, Mandera a Lamu. Mnoho dalších utrpělo zranění, došlo i k několika únosům. Radikální skupina aš-Šabáb, známá svými vazbami na al-Káidu, se zaměřuje na keňské křesťany již mnoho let; k útokům dochází v modlitebnách, na veřejných prostranstvích i v autobusech. Zanechávají za sebou stopu bolesti a zkázy všude, kde křesťané tvoří menšinu.

 

V návaznosti na útoky předkládejte Bohu truchlící rodiny zavražděných. Pozvedejte na modlitbách také všechny, kdo byli při incidentech zraněni, uneseni nebo traumatizováni. Kéž každý z nich ve svém životě zakouší Boží přítomnost, uzdravení a útěchu. Modlete se také za policisty, vojáky a další představitele režimu, kteří se snaží chránit civilisty, osvobozovat zajatce a v konečném důsledku zastavit násilí. V neposlední řadě se přimlouvejte i za členy aš-Šabáb. Kéž Boží Duch jedná rovněž v jejich životech, aby mohli zakusit skutečné usvědčení, činit upřímné pokání a přijmout spasení pro věčnost.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.