Aktuálně

 

09. 10. 2017

Irák: Islámský stát stále usiluje o genocidu křesťanů a jezídů

 

 
Ilustrační fotografie: Open Doors USA

(9. října 2017, Reagan Hoezee / MNN)

 

Irák (MNN) – Příslušníkům náboženských menšin v Iráku se krátí čas.

 

Islámský stát stále usiluje o úplnou likvidaci křesťanů a jezídů v oblastech, kde žijí od nepaměti. Za posledních 14 let se počet iráckých křesťanů snížil z 1,5 milionu na 250 tisíc. Přibližně 3000 mužů a žen příslušících k jezídské menšině – etnických Kurdů, jejichž náboženství obsahuje prvky zoroastrismu, křesťanství a islámu – oddíly Islámského státu zadržují jako otroky.

 

Bývalý člen amerického Kongresu Frank Wolf nedávno navštívil Irák a následně vystoupil na zasedáních Sněmovny reprezentantů i Senátu. Hovořil o závažnosti situace a možnostech jejího řešení. Své svědectví zakončil vydáním čtyř doporučení, jak uvádí zpráva agentury Religious News Service:

 

  • Naše vláda potřebuje v Iráku „nové oči“, které podpoří aktuální snahy o poskytování humanitární pomoci a ochranu našich státních bezpečnostních zájmů.
  • Prezident Trump by měl vydat prezidentské rozhodnutí nebo memorandum nařizující ministerstvu zahraničí a USAID neprodleně řešit potřeby místních komunit, jejichž příslušníci se podle ministra Tillersona stali terčem genocidy.
  • Bílý dům by měl zřídit pozici koordinátora činností jednotlivých zainteresovaných institucí, který zajistí, že potřeby dotčených komunit budou odpovídajícím způsobem řešeny, aby bylo zajištěno jejich bezpečí a pokračující existence, v souladu s americkou zahraniční politikou.
  • Kongres by měl neprodleně schválit návrh sněmovny reprezentantů (H. R.) číslo 390 (Zákon o humanitární pomoci obětem genocidy v Iráku a Sýrii a o odpovědnosti), který vypracoval předseda Chris Smith (R-NJ) společně s členkou kongresu Annou Eshoo (D-CA).

 

Hovořili jsme s Kristin Wrightovou, ředitelkou Open Doors USA v oblasti hájení zájmů příslušníků pronásledovaných skupin (advocacy), abychom stávající krizi lépe porozuměli: „Kampaň usilující o likvidaci těchto skupin, respektive vyhnání křesťanů a jezídů z Iráku a Sýrie, stále pokračuje. Podle mého názoru si mnoho lidí neuvědomuje, že IS je sice na ústupu (v některých oblastech), hrozba však stále trvá.“

 

„Skutečnost je taková (a můžeme to vidět na vlastní oči), že pro místní křesťany a jezídy doslova udeřila poslední hodina. Stále více místních obyvatel si uvědomuje, že jediná možnost spočívá v opuštění Iráku – pokud chtějí zajistit svým dětem vzdělání, pokud chtějí bezpečnost, pokud chtějí budoucnost.“ 5. října senátní výbor pro zahraniční vztahy návrh č. 390 schválil. Pokud jej podepíše Kongres, znamenalo by to více prostředků pro humanitární pomoc obětem genocidy v Iráku a Sýrii, stejně jako možnost volat pachatele k odpovědnosti.

 

„Je nejvyšší čas, abychom se snažili zajistit flexibilní způsob financování, který umožní pokračující existenci těchto skupin a komunit,“ pokračuje Wrightová. „Jak zmínil bývalý kongresman Wolf, potřebujeme se na Irák podívat novýma očima. Je zapotřebí situaci zanalyzovat, a zaměřit se na přitom na oblast humanitární pomoci. Musíme usilovat o záchranu jezídů, křesťanů, Turkmenů a dalších menšin, na které se Islámský stát soustředí.“

 

Spolupracovníci Open Doors působí přímo na místě v Iráku, kde traumatizovaným obyvatelům poskytují jídlo, vzdělávání a biblické poradenství. Open Doors rovněž zahájila kampaň nazvanou Naděje pro Blízký východ (Hope for the Middle East) s cílem shromáždění milionu podpisů na podporu pronásledovaných věřících.

 

„Jedním z unikátních aspektů této kampaně je skutečnost, že vznikla přímo v Iráku mezi místními křesťany, za kterými jsme na začátku přišli a zeptali se jich: ‚Co byste chtěli, aby naši představitelé na půdě OSN říkali a dělali? Co by se mělo řešit na nejvyšších vládních úrovních po celém světě?‘“ vysvětluje Wrightová. „A oni zmínili pokračující existenci. Naději. Právo na rovnoprávnost, důstojné životní podmínky, významnou úlohu při obnově společnosti.“

 

Situace je každou chvíli zoufalejší, nicméně prostřednictvím organizací jako je Open Doors můžete pomoci dodat naději lidem, kteří již žádnou nemají. Klikněte zde pro podpis petice Open Doors (v angličtině), případně zde pro informace o dalších možnostech poskytnutí pomoci.

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.