Aktuálně

 

23. 12. 2017

Nigérie: Obnovení násilností ve spolkovém státě Plateau

 

 
V roce 2014 přinesl projekt „Christmas Blessing“ (distribuce balíčků s praktickými dárky a hračkami) radost pronásledovaným nigerijským křesťanům a jejich rodinám.

(World Watch Monitor)

 

Po období relativního klidu došlo k obnovení násilností ve spolkovém státě Plateau. V uplynulých měsících zasáhla oblast patrně nejintenzivnější vlna sektářského násilí v nedávné nigerijské historii. Vraždy mají na svědomí fulští pastevci, kteří se zaměřují na křesťanské zemědělce ve střední části země (Middle Belt). Pozorovatelé uvádějí, že útoky této radikální muslimské skupiny připravily o život více lidí než akce teroristů z nechvalně proslulé skupiny Boko Haram.

 

Podle informací nevládní organizace Stefanos Foundation, působící přímo v Nigérii, došlo k obnovení útoků na křesťanské komunity letos v září a říjnu a zahynulo při nich více než 75 lidí. Během násilností bylo napadeno celkem 12 osad. Kromě obětí na životech radikálové vypálili 489 budov a 13 726 lidí muselo opustit své domovy.

 

K násilnostem, které si vyžádaly oběti na životech, docházelo i v následujícím měsíci. 13. listopadu v časných ranních hodinách byli v osadě Wereng v oblasti Riyom přepadeni a zavražděni dva muži, Christopher Dung a Bulus Dantoro. O týden dříve útočníci zastřelili devět osob a další čtyři zranili. Zranění křesťané, přepadení na cestě z tržiště, označili útočníky rovněž za fulské radikály. 30. listopadu zastřelili fulští pastevci další čtyři křesťany v dolech v osadě Jol, také v Riyomu.

 

8. prosince na setkání křesťanských vedoucích z organizace Church of Christ in Nations zazněla informace, že několik pachatelů bylo zadrženo, není však známo, zda se jednalo o fulské pastevce. Vyšetřování stále probíhá.

 

Více informací o pronásledování v Nigérii naleznete na stránce Nigeria Country Report.

 

Pozvedejte na modlitbách všechny trpící, kdo byli při nedávných útocích radikálů zraněni nebo připraveni o domov. Kéž se k nim Bůh skloní v jejich bolesti, prokáže jim svou laskavost, uzdraví je, zaopatří, potěší a posílí. Vyprošujte jeho moudrost a vedení vedoucím představitelům země, aby mohli zajistit spravedlnost, stabilitu a pokoj obyvatelům této problematické části světa. Přimlouvejte se také za pachatele násilností v naději, že nenávist v jejich srdcích nahradí laskavost a otevřenost vůči proměňující Boží lásce (Ezechiel 36,26).

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.