Aktuálně

 

12. 01. 2018

Alžírsko: Sílící tlak na křesťanská společenství

 

 

(Middle East Concern)

 

V posledních měsících jsou křesťanská společenství i jednotliví věřící v Alžírsku pod stále větším tlakem ze strany místních úřadů. Existují obavy, že tento tlak signalizuje koordinovanou kampaň spočívající právě v zintenzivnění aktivit namířených proti praktikování křesťanství.

 

V třetím prosincovém týdnu byli ve městě Chlef zadrženi tři křesťané ze severoalžírského Tizi Ouzou. Měli domluvenou schůzku v místní kavárně. Jakmile do kavárny vstoupili, prohledali je policisté a našli u nich křesťanskou literaturu. Následoval dlouhý výslech na policejní stanici. Místní deník, známý svými protikřesťanskými postoji, incident popsal jako „zmařený pokus o evangelizaci“. Redaktor v článku nepravdivě obvinil křesťany z toho, že své skutečné záměry skrývali pod rouškou humanitární pomoci, jen aby zlákali mladé muslimy ke konverzi. Měli jim nabízet peníze a možnosti cestování. Všichni tři křesťané byli propuštěni, stále jim však hrozí obvinění z proselytismu.

 

K dalšímu incidentu došlo 14. prosince. Po inspekci modlitebny církevní vedoucí „obdrželi nařízení od guvernéra provincie, aby ukončili veškeré náboženské aktivity“. Vedoucí známého společenství v Ouargla byli obviněni z toho, že nemají povolení k užívání budovy k náboženským účelům, navíc budova údajně nevyhovuje bezpečnostním předpisům. Křesťané dostali možnost požádat o dodatečné povolení ministerstvo pro náboženské záležitosti, současně jim však bylo sděleno, že bohoslužby budou moci obnovit až tři měsíce po jeho případném vydání.

 

Jen několik týdnů před uzavřením církevní budovy v Ouargla museli křesťané nedobrovolně přestat používat jinou sborovou budovu a knihkupectví ve městě Aïn el-Turk na severozápadě země. Veškeré aktivity musel ukončit také křesťanský seminář v Boudjemaa. Na vedoucího semináře čeká tento měsíc vyšetřování.

 

Více informací o sílícím pronásledování křesťanů v Alžírsku naleznete na stránce Algeria Country Report.

 

V souvislosti se sílícím tlakem místních orgánů se modlete, aby křesťané žijící v těchto problematických částech Alžírska vzhlíželi k Hospodinu, „Učiniteli nebe a země“, hledali u něj tolik potřebnou pomoc a očekávali nadpřirozený zásah (Žalm 121,1–2). Kéž jeho přítomnost a zaslíbení posílí jejich odhodlání sdílet se o Dobrou zprávu s ještě větším zápalem a přispějí tak k proměně životů mnoha lidí ve svém okolí, včetně těch, kteří jim nespravedlivě působí příkoří. Kéž je Velitel této duchovní bitvy dovede k znovuobsazení ztracených území a konečnému vítězství skrze moc Božího slova a modlitby (2. Paralipomenon 20,15–17, Efezským 6,17).

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.