Aktuálně

 

13. 01. 2018

Uzbekistán: Nezákonné razie ohrožují náboženskou svobodu

 

 

(Forum 18 News Service)

 

10. listopadu policisté v Andižanu provedli razii v soukromém bytě Iriny Stěpanové, členky místního společenství, které je součástí státem uznané denominace. Policisté tvrdili, že hledají nelegálně drženou zbraň, místo toho však jen zabavili nalezené křesťanské knihy. Akce, které se zúčastnilo pět policistů, nebyla předem ohlášená. Policisté navíc neměli zákonem požadované povolení k domovní prohlídce, ani se řádně neidentifikovali. Irině hrozí obvinění z přechovávání křesťanských knih a dalších materiálů.

 

O necelý týden později 14 zástupců různých institucí, včetně policejního útvaru pro boj s extrémismem a terorismem, uskutečnilo další razii v bytě Stanislava Kima ve městě Urgenč. Tou dobou u něj bylo na návštěvě několik křesťanů, kteří se chtěli zúčastnit nedělní ranní bohoslužby. Policisté je zadrželi, vyslýchali, vyhrožovali jim a také jim zabavili křesťanské knihy. Poté co se jeden z účastníků při výslechu přiznal, že křesťanské knihy čte, policisté prohledali byt a zabavili různé osobní věci, včetně Bible.

 

Na několika místech v okolí hlavního města Taškentu policisté uskutečnili razie v soukromých bytech členů společenství jiné státem uznané denominace a také jim zabavili řadu materiálů, včetně zprávy zvláštního zpravodaje OSN pro svobodu náboženského vyznání. Policisté se při svých akcích dopustili několika porušení zákonem stanovených procedur. Tři lidé (včetně pastora) byli pokutováni za praktikování svobody vyznání, přestože takový postih nemá žádnou oporu v zákoně.

 

V Uzbekistánu mohou legálně existovat pouze náboženská uskupení, která získají státní registraci. Podobné omezení je v rozporu s mezinárodním právem v oblasti dodržování lidských svobod. Kromě toho je v zemi praktikována přísná cenzura veškeré náboženské literatury; běžně jsou přitom zabavovány i materiály, které cenzurou prošly. Také existují nařízení, podle kterých křesťané nesmějí číst náboženské texty – včetně Bible – a to ani v soukromí svých domů a bytů. Obyvatelé Uzbekistánu, jejichž přesvědčení se neshoduje s některou z režimem uznaných věrouk, se proto bojí náboženskou literaturu doma přechovávat a někteří z nich již své knihy s těžkým srdcem zničili.

 

Modlete se, aby navzdory veškerému protivenství a omezením uzbečtí křesťané zůstali pevně ukotvení ve víře. Modlete se za všechny obyvatele postižené zákazy činnosti a ztrátou knih, aby jim Bůh připomínal, že jim dokáže vše nahradit a na každý den jim opatří duchovní manu potřebnou k růstu (Joel 2,25–27, Zacharjáš 9,12). Modlete se také za představitele orgánů odpovědné za prosazování restrikcí v naději, že Bůh obnoví jejich duchovní zrak, aby byli přístupní pravdě evangelia, osobně spatřili „živé Slovo“ a stali se nástrojem obnovy své země. Kéž Bůh skutečně vylije svého svatého Ducha, a všechny, kdo nesou svědectví o jeho proměňující lásce, ještě více připoutá k sobě a ke svým cestám, které vedou k hojnému a věčnému životu (Jan 3,16, Jan 10,10).

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.