Aktuálně

 

13. 01. 2018

Uzbekistán: Nezákonné razie ohrožují náboženskou svobodu

 

 

(Forum 18 News Service)

 

10. listopadu policisté v Andižanu provedli razii v soukromém bytě Iriny Stěpanové, členky místního společenství, které je součástí státem uznané denominace. Policisté tvrdili, že hledají nelegálně drženou zbraň, místo toho však jen zabavili nalezené křesťanské knihy. Akce, které se zúčastnilo pět policistů, nebyla předem ohlášená. Policisté navíc neměli zákonem požadované povolení k domovní prohlídce, ani se řádně neidentifikovali. Irině hrozí obvinění z přechovávání křesťanských knih a dalších materiálů.

 

O necelý týden později 14 zástupců různých institucí, včetně policejního útvaru pro boj s extrémismem a terorismem, uskutečnilo další razii v bytě Stanislava Kima ve městě Urgenč. Tou dobou u něj bylo na návštěvě několik křesťanů, kteří se chtěli zúčastnit nedělní ranní bohoslužby. Policisté je zadrželi, vyslýchali, vyhrožovali jim a také jim zabavili křesťanské knihy. Poté co se jeden z účastníků při výslechu přiznal, že křesťanské knihy čte, policisté prohledali byt a zabavili různé osobní věci, včetně Bible.

 

Na několika místech v okolí hlavního města Taškentu policisté uskutečnili razie v soukromých bytech členů společenství jiné státem uznané denominace a také jim zabavili řadu materiálů, včetně zprávy zvláštního zpravodaje OSN pro svobodu náboženského vyznání. Policisté se při svých akcích dopustili několika porušení zákonem stanovených procedur. Tři lidé (včetně pastora) byli pokutováni za praktikování svobody vyznání, přestože takový postih nemá žádnou oporu v zákoně.

 

V Uzbekistánu mohou legálně existovat pouze náboženská uskupení, která získají státní registraci. Podobné omezení je v rozporu s mezinárodním právem v oblasti dodržování lidských svobod. Kromě toho je v zemi praktikována přísná cenzura veškeré náboženské literatury; běžně jsou přitom zabavovány i materiály, které cenzurou prošly. Také existují nařízení, podle kterých křesťané nesmějí číst náboženské texty – včetně Bible – a to ani v soukromí svých domů a bytů. Obyvatelé Uzbekistánu, jejichž přesvědčení se neshoduje s některou z režimem uznaných věrouk, se proto bojí náboženskou literaturu doma přechovávat a někteří z nich již své knihy s těžkým srdcem zničili.

 

Modlete se, aby navzdory veškerému protivenství a omezením uzbečtí křesťané zůstali pevně ukotvení ve víře. Modlete se za všechny obyvatele postižené zákazy činnosti a ztrátou knih, aby jim Bůh připomínal, že jim dokáže vše nahradit a na každý den jim opatří duchovní manu potřebnou k růstu (Joel 2,25–27, Zacharjáš 9,12). Modlete se také za představitele orgánů odpovědné za prosazování restrikcí v naději, že Bůh obnoví jejich duchovní zrak, aby byli přístupní pravdě evangelia, osobně spatřili „živé Slovo“ a stali se nástrojem obnovy své země. Kéž Bůh skutečně vylije svého svatého Ducha, a všechny, kdo nesou svědectví o jeho proměňující lásce, ještě více připoutá k sobě a ke svým cestám, které vedou k hojnému a věčnému životu (Jan 3,16, Jan 10,10).

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.