Aktuálně

 

18. 01. 2018

Kazachstán: Navrhovaná legislativní úprava obsahuje další restrikce

 

 
Sídlo kazašského parlamentu (fotografie: Wikimedia Commons)

(Forum 18 News Service, WEA Religious Liberty Bulletin)

 

V Kazachstánu se blíží rozhodnutí o přijetí novelizace Zákona o náboženství z roku 2011, správního řádu a mnoha dalších souvisejících zákonů. Představitelé Výboru pro náboženské záležitosti odmítli vysvětlit, proč připravovaný návrh neodstraňuje žádné restrikce ze stávajících zákonů, přestože jednoznačně porušují mezinárodní závazky Kazachstánu v oblasti lidských práv. Stejně tak nijak nezdůvodnili ani plánované přidání dalších omezení.

 

Pozměňovací návrh, kterým se nedávno zabýval premiér Bakytžan Sagintajev, obsahuje nových omezení svobody náboženského vyznání celou řadu včetně požadavku na obnovení registrace všech neislámských a nepravoslavných náboženských uskupení. Pokud parlament návrh schválí, nové znění zákona ještě více omezí možnosti náboženského vzdělávání a šíření víry a posílí cenzuru vydávané literatury. Obavu vzbuzují i další body.

 

Podle dostupných informací požádalo na základě zákona z roku 2011 o registraci 1300 křesťanských organizací, uspělo jich však pouze 495. Odborníci varují, že v případě schválení návrhu by mohlo dojít k masovému vydávání zákazu činnosti náboženských organizací v Kazachstánu.

 

Více informací o problémech, se kterými se křesťané v Kazachstánu potýkají, naleznete na stránce Kazakhstan Country Report.

 

V souvislosti s připravovanou legislativní úpravou se modlete, aby kazašští zákonodárci porozuměli výhodám plynoucím z garantování náboženské svobody občanům své země a také možným následkům případného přijetí pozměňovacího návrhu. Kéž je svrchovaný Bůh naplní moudrostí, aby pochopili, že jeho ustanovení napomáhají zajišťovat skutečnou spravedlnost, pořádek a pokoj mezi příslušníky různých skupin. Modlete se, aby bez ohledu na výsledek křesťané v této zemi pevně stáli na Božím slově, které nikdy nepřestane platit a vždy bude sloužit k naplňování jeho vyšších záměrů (Izajáš 55,11) – navzdory všem lidským nedostatkům, omezením a vzpurnosti. Kéž jej jeho lid reprezentuje způsobem, díky kterému duchovně hledající objeví „cestu, pravdu a život“ (Jan 14,6).

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Jedním dechem jsem přečetl tuto knihu, která v dnešní rozdělené společnosti ukazuje cestu, jak je možné zvítězit nad brutalitou a nenávistí. Z tohoto dramatického vyprávění jsem pochopil, že je to skrytá, obrovská síla hluboké víry, lásky a odpuštění. Děkuji bratru Petrovi za svědectví, že se stal nejen hlasem mučedníků, ale i výkřikem, který čeká na naši odpověď.“

— Leoš Ryška, SDB, ředitel TV Noe

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.