Aktuálně

 

25. 02. 2018

Severní Korea: Křesťanka se poprvé doslechla o Bohu od svého trýznitele

 

 
Ilustrační fotografie: Hlas mučedníků USA

(22. února 2018, Lyndsey Koh / MNN)

 

Severní Korea (MNN) – Kyung-ja* ze Severní Koreje se o Boží existenci nedozvěděla od misionáře, z rozhlasového vysílání ani z nějakého letáčku, ale od člověka, který ji týral.

 

Severokorejský dozorce mlátil Kyung-ja holí, zatímco žena opakovaně upadala do bezvědomí. Kyung-ja se podařilo uprchnout do Číny, kde vydělala nějaké peníze na jídlo pro hladovějící rodinu v Severní Koreji. Při návratu však byla dopadena.

 

Todd Nettleton z amerického Hlasu mučedníků vypráví: „Vyšetřovatel se jí nepřestával vyptávat na Boha. ‚Mluvili s tebou lidé v Číně o Bohu? Setkala ses s lidmi, kteří tvrdili, že následují Boha? Četla jsi v Číně knihu o Bohu?‘“

 

„Kyung-ja však v Číně žádné křesťany nepotkala. Dokonce ani nikdy neslyšela označení ‚Bůh‘ a tak bez ustání opakovala: ‚Ale já nevím, kdo to je! Vůbec nevím, o kom mluvíte!‘“

 

Následně byla Kyung-ja převezena do pracovního tábora, ve kterém se na Boha zeptala spoluvězeňkyně. Žena jí sice potvrdila, že Bůh existuje, hovořit o něm v táboře se však bála. Nicméně Duch svatý zasel do jejího srdce semínko, pokračuje Nettleton.

 

„Pokud mají severokorejští dozorci a vyšetřovatelé z Boha takový strach, možná je to někdo velice mocný? A tak se začala modlit: ‚Bože, nevím, jestli jsi skutečný. Nevím, kdo jsi. Ale pokud tam někde opravdu jsi a pokud mě slyšíš, můžeš mi pomoci?‘ A pak přišly odpovědi dokonce i na tyto jednoduché první modlitby.“

 

Nakonec se Kyung-ja podařilo uprchnout ze Severní Koreje znovu. Její dcera již dříve odešla do Jižní Koreje a když se s ní Kyung-ja spojila po telefonu, dcera jí poskytla odpovědi na otázky o Bohu, o Ježíši, o Bibli.

 

Kyung-ja nyní žije v Jižní Koreji a věrně následuje Krista. Todd Nettleton se s ní setkal osobně.

 

„Absolvuje kurs výchovy k učednictví a dostala vlastní Bibli, ve které si může číst. Opravdu ví, co to znamená v Krista věřit.“

 

Když se severokorejský muž nebo žena rozhodne následovat Ježíše, od začátku si plně uvědomuje, že to znamená odevzdat mu celý svůj život – protože ho může velmi snadno ztratit.

 

Nettleton vysvětluje: „Velmi dobře vědí, že být křesťanem v Severní Koreji znamená rozsudek smrti. Nic nebezpečnějšího nemůžete v Severní Koreji odělat. Severokorejská vláda vnímá křesťany jako zrádce, kteří ohrožují režim. A tak obyvatelé Severní Koreje vědí, že pokud následujete Ježíše Krista, pokud vlastníte Bibli, nebo pokud jste přistiženi při poslechu křesťanského rozhlasového vysílání, je pravděpodobné, že vás to bude stát život. Můžete být popraveni rovnou, nebo zemřete v pracovním táboře.“

 

V současné době se na Korejský poloostrov upírá pozornost celého světa. Až do 25. února probíhají v Jižní Koreji zimní olympijské hry. Pouhých 80 kilometrů od olympijského stadionu se však nachází korejská demilitarizovaná zóna. A za touto hranicí je nelegální být křesťanem nebo vlastnit Bibli.

 

„Doufám, že si lidé při sledování olympiády budou stále připomínat potřebu modliteb za Severní Koreu, za tamější obyvatele. Všichni místní lidé jsou utiskováni, ale křesťané jsou utiskováni více než kdokoli jiný. A tak se modlete za naše křesťanské bratry a sestry. I v Severní Koreji žijí křesťané. Opravdoví Kristovi následovníci,“ dodává Nettleton.

 

„Další věc, ke které bych chtěl všechny povzbudit, jsou modlitby za celou zemi jako takovou. Při setkáních s uprchlíky ze Severní Koreje mě velmi zasáhla jedna věc, totiž jak časté jsou příběhy o úmrtích. Přišlo mi, že každý někoho ztratil, buď ho režim nechal popravit nebo byl poslán do pracovního tábora a nikdo už o něm neslyšel. Příbuzní předpokládají, že jsou mrtví – v podstatě svým způsobem doufají, že jsou mrtví a už v táboře netrpí. Vyslechl jsem si i příběh o životním partnerovi, který spáchal sebevraždu. Beznaděj byla taková, že se dotyčný prostě rozhodl skoncovat se životem.“

 

„Není snadné poslouchat podobné příběhy a přemýšlet, jaké tragédie se v Severní Koreji odehrávají. Ale současně nás to motivuje k modlitbám za tuto zemi.“

 

K šíření evangelia v Severní Koreji můžete přispět i vy. Darem adresovaným Hlasu mučedníků podpoříte vypouštění balónů s evangelizačními materiály do Severní Koreje, službu pracovníků, kteří v Severní Koreji potají šíří evangelium a distribuují Bible, a další tajné aktivity.

 

*Jméno změněno z bezpečnostních důvodů.

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

TIP na (elektronickou) knihu:

 

Eric Foley: Z pokolení na pokolení

 

Příběh severokorejské rodiny, která dokázala udržet při životě poselství evangelia v jednom z nejbrutálnějších protikřesťanských režimů, jaké lidstvo zná, po více než padesát let.

 

Službu z. s. Pomoc pronásledované církvi (provozovatele těchto internetových stránek) můžete podpořit zakoupením některého knižního titulu z nabídky nakladatelství Stefanos. Pokud vás zajímají zprávy ze Severní Koreje, mohla by vás zaujmout například e-kniha Z pokolení na pokolení, kterou si můžete objednat s využitím online formuláře.

 

Všechny e-knihy jsou k dispozici ve formátech KF8+Mobi (pro Kindle) a EPUB (pro ostatní čtečky, telefony, tablety a počítače). K objednávce získáte navíc 5% slevu pro čtenáře Hlasu mučedníků, tj. za e-knihu zaplatíte pouhých 66 Kč.

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.