Írán (MNN) – O íránské církvi se tvrdí, že je v současnosti nejrychleji rostoucí církví na světě. Tamější církev je však tvořena mnoha nezávislými domácími společenstvími, které státní orgány považují za nelegální a usilují o ukončení jejich činnosti.
Růst církve navzdory potížím
Je ironií osudu, že íránský režim celé toto nelegální hnutí v podstatě vytvořil. Když obyvatelé hovořící jazykem fársí v důsledku vydaného zákazu ztratili možnost navštěvovat existující oficiální církve, najednou se každý stal evangelistou a po celé zemi začaly růst domácí sbory jako houby po dešti.
David* z organizace Heart4Iran vypráví: „Jeden z vedoucích, se kterým jsme se setkali, situaci komentoval následovně: ‚Dřív do mého společenství chodila stovka lidí. Když však sbory s bohoslužbami ve fársí přestaly existovat, najednou se objevila stovka nových domácích sborů a stovka zakladatelů domácích sborů… kdykoli se úředníkům podařilo některý sbor zrušit, rovnou tím vytvořili pět nových.‘“
Dnes jsou tito křesťané pronásledováni. Írán se nachází na 10. místě v žebříčku World Watch List vydávaného organizací Open Doors. Kromě toho křesťané trpí nedostatkem vzájemných kontaktů. Často se domnívají, že jsou sami.
„Víme o případech, kdy na nějakém místě funguje domácí společenství, a o pouhé dva nebo tři bloky dál další. Jedna skupinka však o existenci té druhé nemá tušení,“ vysvětluje David. „Neprobíhá mezi nimi žádná komunikace. Díky našemu satelitnímu televiznímu kanálu jim dokážeme zprostředkovat potřebné materiály, vybavení a odbornou přípravu, aby byli ve svých aktivitách efektivnější.“
Zajišťování zdrojů
V posledních několika letech Heart4Iran provozuje satelitní televizní kanál zaměřený na potřeby domácích společenství. Součástí programu je i pořad věnovaný zakládání nových sborů.
Podle dosavadních ohlasů pracovníci Heart4Iran odhadují, že se 70 procent registrovaných zájemců o tento pořad v současné době skutečně snaží založit vlastní sbor. Z celkového počtu diváků se jedná o 30 procent.
„Lidé jsou opravdu hladoví po těchto věcech. Mají zájem o nejrůznější materiály a říkají nám ‚S vaší pomocí, s vašimi materiály, to určitě zvládneme. Dokážeme založit vlastní sbor,‘ pokračuje David.“
Co je však příčinou tohoto zájmu? Podle Davidova názoru jde o kontrast mezi islámem a islámským režimem ovládajícím Írán na straně jedné a Kristovou láskou a evangeliem na straně druhé. Do studia Heart4Iran volají denně stovky lidí, kteří chtějí získat více informací o evangeliu a o Ježíši.
Změny na obzoru
Zatímco celková situace vypadá takto, Írán se zřejmě blíží k bodu zvratu. V posledních měsících dochází po celé zemi k demonstracím a lidé již nejsou ochotni dále snášet, jak stávající režim řeší nejrůznější situace. V souvislosti s atmosférou blížící se změny vyvstávají otázky, jakým způsobem nespokojenost íránského lidu ovlivní místní církve.
Modleme se proto společně za naše křesťanské bratry a sestry v Íránu a za tamější hnutí domácích sborů. Vyprošujme jim vytrvalost. Pevnou víru. Růst.
Modlete se, aby je Bůh povzbuzoval a ochraňoval. Modlete se, aby v Íránu i nadále pokračovala duchovní žeň.
A v neposlední řadě vzdávejte Bohu chválu za dílo, které v Íránu koná skrze svůj lid.
„Křesťané podstupují riziko každý den, kdykoli se společně scházejí. Skutečně porušují zákon, když se shromažďují ve svých domech, když otevírají Bibli, když se společně modlí, když vysluhují Večeři Páně – když dělají cokoli, co můžeme tady ve Spojených státech dělat naprosto svobodně. U nich se jedná o trestnou činnost,“ vysvětluje David.
„A tak se za ně modlete, protože je na ně v podobných situacích vyvíjen nesmírný tlak. Současně je to však úžasná doba. Lidé, se kterými hovoříme, nám vyprávějí, jak je skvělé být členem domácího společenství a jakými způsoby se mezi nimi projevuje Boží přítomnost.“
Více informací a námětů k modlitbám naleznete na stránkách Heart4Iran.
*Jméno změněno z bezpečnostních důvodů.
**Seznam World Watch List vydávaný americkou organizací Open Doors obsahuje žebříček 50 zemí, ve kterých jsou křesťané nejintenzivněji pronásledováni.
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.