Aktuálně

 

27. 04. 2018

Indie: Snahy o přepsání historie vzbuzují mezi místními křesťany obavy

 

 

(UCA News, Reuters)

 

Před několika měsíci indický ministerský předseda Naréndra Módí jmenoval komisi historiků, kteří mají za úkol studovat indické dějiny s důrazem na úlohu hinduismu. Soubor doporučení vydaný touto komisí se nedávno dostal na veřejnost a vyvolal mezi místními křesťany i muslimy značné obavy.

 

Největší vliv v zemi má hinduistická nacionalistická strana BJP, která dlouhodobě usiluje o posílení role tohoto náboženství. Předseda komise v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl: „Byl jsem vyzván, abych předložil zprávu, která vedoucím představitelům umožní v určitých aspektech přepsat starověké dějiny.“ Součástí tohoto „přepisu“ by mělo být tvrzení, že dnešní hinduisté jsou přímými potomky původních obyvatel Indie z doby před 12 000 lety. Zadání obsahuje také požadavek na zapracování řady příběhů z posvátných hinduistických spisů do dějin země, aby se následně vyučovaly ve školách jako historické skutečnosti.

 

Indičtí křesťané mají z těchto snah obavy a spatřují v nich zjevný úmysl prokázat, že Indie je hinduistickou zemí, která patří hinduistům. Značná část obyvatel se však k hinduismu nehlásí – tito příslušníci náboženských menšin by se následně mohli stát občany druhé kategorie. Školní osnovy již dnes mlčí o přispění křesťanů k rozvoji indické společnosti, přestože křesťanství je nedílnou součástí indické historie od prvního století našeho letopočtu. Podobné iniciativy jen prohlubují náboženské rozdělení.

 

Modlete se za křesťanské vedoucí, kteří se snaží ovlivnit rozhodování o doporučeních komise. Kéž indická církev i nadále zvěstuje místním lidem Boží lásku a milost, navzdory opozici představitelů režimu, kteří zapomínají na její podíl na rozvoji společnosti – výstavbu a provoz nemocnic, vzdělávacích zařízení a škol, poskytování jídla chudým, a také vysvobozování zranitelných obětí (včetně dětí) ze spárů otroctví a prostituce.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.