Aktuálně

 

04. 05. 2018

Nigérie: Další nájezdy fulských pastevců si vyžádaly téměř sto obětí na životech

 

 
Rev. Felix Tyolaha, jeden z církevních vedoucích zavražděných při nedávných útocích (fotografie: diecéze Makurdi, převzato z Morning Star News)

(Mission Network News, World Watch Monitor, Christian Post, Morning Star News)

 

Nedávná série útoků fulských pastevců na území takzvaného „Středního pásu“ si vyžádala nejméně 93 obětí na životech. Násilnosti páchané na křesťanech vyvolaly vlnu rozhořčených reakcí v Nigérii a po celém světě, doprovázených výzvami k ukončení přetrvávajících násilností, při kterých umírají lidé.

 

24. dubna místní ozbrojenci napadli kostel v osadě Ayar-Mbalom v průběhu ranních bohoslužeb. Útok, při kterém byli zastřeleni dva vedoucí a 17 účastníků shromáždění, odsoudil i nigerijský prezident Muhammadu Buhari a označil jej za projev snah posílit náboženské rozdělení a vyprovokovat další násilí.

 

Již o několik dní dříve pastevci podnikli několik nočních nájezdů. 19. dubna zavraždili 25 křesťanů v osadě Anyiin, 20. dubna dalších deset v osaddě Saghev. Při útocích také vypálili mnoho obytných domů a provozoven firem patřících křesťanům.

 

K nejrozsáhlejšímu útoku v poslední době došlo 25. dubna. Ve třech osadách přišlo o život nejméně 39 lidí, členů několika křesťanských denominací, a bylo vypáleno 160 budov.

 

Křesťané po celé Nigérii pořádají protestní akce, na kterých zdůrazňují, že prezident Buhari nedělá dost pro to, aby je před násilnostmi chránil. V návaznosti na nepotrestané vraždy Nigerijská katolická biskupská konference vyzvala Buhariho k rezignaci. 30. dubna se prezident Buhari v Bílém domě osobně sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který ho vyzval k větší aktivitě a výslovně zdůraznil, že „nesmíme připustit“ neustále pokračující vraždy křesťanů. (V souvislosti s aktuálním děním se hovoří o tom, že sám Buhari je synem fulského náčelníka.)

 

Zprávy o předchozích útocích naleznete na stránce Nigeria Country Report.

 

Předkládejte nigerijské křesťany před Boží trůn milosti. Modlete se za nadpřirozený zásah a proste, aby Bůh naplnil představitele nigerijských orgánů moudrostí potřebnou k nalezení účinné strategie, která pomůže násilnosti ukončit. Pamatujte také na zraněné, příbuzné a přátele obětí a na všechny, kdo přišli o domov nebo prostředky k obživě.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.