Aktuálně

 

04. 05. 2018

Nigérie: Další nájezdy fulských pastevců si vyžádaly téměř sto obětí na životech

 

 
Rev. Felix Tyolaha, jeden z církevních vedoucích zavražděných při nedávných útocích (fotografie: diecéze Makurdi, převzato z Morning Star News)

(Mission Network News, World Watch Monitor, Christian Post, Morning Star News)

 

Nedávná série útoků fulských pastevců na území takzvaného „Středního pásu“ si vyžádala nejméně 93 obětí na životech. Násilnosti páchané na křesťanech vyvolaly vlnu rozhořčených reakcí v Nigérii a po celém světě, doprovázených výzvami k ukončení přetrvávajících násilností, při kterých umírají lidé.

 

24. dubna místní ozbrojenci napadli kostel v osadě Ayar-Mbalom v průběhu ranních bohoslužeb. Útok, při kterém byli zastřeleni dva vedoucí a 17 účastníků shromáždění, odsoudil i nigerijský prezident Muhammadu Buhari a označil jej za projev snah posílit náboženské rozdělení a vyprovokovat další násilí.

 

Již o několik dní dříve pastevci podnikli několik nočních nájezdů. 19. dubna zavraždili 25 křesťanů v osadě Anyiin, 20. dubna dalších deset v osaddě Saghev. Při útocích také vypálili mnoho obytných domů a provozoven firem patřících křesťanům.

 

K nejrozsáhlejšímu útoku v poslední době došlo 25. dubna. Ve třech osadách přišlo o život nejméně 39 lidí, členů několika křesťanských denominací, a bylo vypáleno 160 budov.

 

Křesťané po celé Nigérii pořádají protestní akce, na kterých zdůrazňují, že prezident Buhari nedělá dost pro to, aby je před násilnostmi chránil. V návaznosti na nepotrestané vraždy Nigerijská katolická biskupská konference vyzvala Buhariho k rezignaci. 30. dubna se prezident Buhari v Bílém domě osobně sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který ho vyzval k větší aktivitě a výslovně zdůraznil, že „nesmíme připustit“ neustále pokračující vraždy křesťanů. (V souvislosti s aktuálním děním se hovoří o tom, že sám Buhari je synem fulského náčelníka.)

 

Zprávy o předchozích útocích naleznete na stránce Nigeria Country Report.

 

Předkládejte nigerijské křesťany před Boží trůn milosti. Modlete se za nadpřirozený zásah a proste, aby Bůh naplnil představitele nigerijských orgánů moudrostí potřebnou k nalezení účinné strategie, která pomůže násilnosti ukončit. Pamatujte také na zraněné, příbuzné a přátele obětí a na všechny, kdo přišli o domov nebo prostředky k obživě.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: 15. 10. 2018 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z pokolení na pokolení

 

Příběh severokorejské rodiny, která dokázala udržet při životě poselství evangelia v jednom z nejbrutálnějších protikřesťanských režimů, jaké lidstvo zná, po více než padesát let.

 

V roce 1907 přineslo duchovní probuzení v Pchjongjangu do Koreje ohromný rozmach křesťanství. Americký misionář William Blair tehdy prohlásil, že „nesmírný oceán modliteb se nyní vzdouvá k Božímu trůnu“. O padesát let později se v důsledku krutého pronásledování na severu Koreje tento oceán doslova vypařil; přece však dál přežívalo alespoň několik pramínků. Tato kniha přináší příběh jedné severokorejské rodiny, v níž se předávalo evangelium z generace na generaci ve stínu pracovních táborů, věznění, výslechů a především uprostřed každodenního děsivě ubíjejícího života v Severní Koreji.

 

Elektronická kniha je k dispozici ve formátech Kindle (KF8+Mobi) a EPUB.

 

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.