Aktuálně

 

10. 05. 2018

Egypt: Hromadný protest proti žádosti křesťanského společenství o legalizaci statusu

 

 
Setkání v osadě Al-Kumair, během kterého byl vyjednán smír. (Fotografie: World Watch Monitor)

(World Watch Monitor)

 

Více než 30 let se věřící v osadě Al-Kumair společně scházeli v soukromém domě jednoho z místních křesťanů. Počet účastníků shromáždění však postupně rostl a tak si v roce 2006 koupili vlastní objekt, který měl sloužit jako modlitebna, a ještě jednu sousední budovu. Kromě modlitebny tak měli k dispozici jakousi klubovnu, jesle a ubytovací prostory pro návštěvy. Muslimští vesničané vzali existenci komunity (která byla de facto křesťanským společenstvím) na vědomí a celé roky se účastnili svateb a pohřbů svých sousedů.

 

V souvislosti s nedávnými legislativními změnami, které značně zjednodušily proces získání oficiálního povolení, podali představitelé společenství žádost o legalizaci svého statusu. Když však koncem března dorazili na místo zástupci příslušných orgánů, aby celý proces zahájili, setkali se se skupinou rozlícených muslimů, kteří na budovy patřící křesťanům házeli cihly a kameny.

 

31. března proběhla další protestní akce, při které policisté zadrželi osm muslimů a sedm křesťanů. Na dotaz, proč zatkli také členy společenství, policisté odpověděli „aby to bylo vyvážené“. Původně měli všichni strávit ve vazbě 15 dní. Vyměřený trest byl dvakrát prodloužen, 26. dubna však obě strany podepsaly dohodu o smíření a veškerá obvinění byla stažena. Úřady navíc nařídily pozastavení činnosti společenství, přestože zákon vydání podobného rozhodnutí během zpracování žádosti neumožňuje.

 

K podobnému srocení davu rozlícených muslimů došlo také 16. dubna před budovou společenství v osadě Halila. Místní křesťané rovněž museli po podání žádosti o legalizaci pozastavit veškeré aktivity. V tomto případě nebyl nikdo zatčen. Podle posledních zpráv čeká po celé zemi na vyřízení více než 3500 žádostí.

 

Více informací o problémech, se kterými se křesťané v Egyptě potýkají, naleznete na stránce Egypt Country Report.

 

Modlete se, aby představitelé egyptských orgánů byli ochotní a schopní zajistit dodržování místních zákonů a udržet často nestabilní situaci pod kontrolou. Kéž se egyptští křesťané mohou i nadále scházet ke studiu Božího slova a společným bohoslužbám.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.