Aktuálně

 

10. 05. 2018

Egypt: Hromadný protest proti žádosti křesťanského společenství o legalizaci statusu

 

 
Setkání v osadě Al-Kumair, během kterého byl vyjednán smír. (Fotografie: World Watch Monitor)

(World Watch Monitor)

 

Více než 30 let se věřící v osadě Al-Kumair společně scházeli v soukromém domě jednoho z místních křesťanů. Počet účastníků shromáždění však postupně rostl a tak si v roce 2006 koupili vlastní objekt, který měl sloužit jako modlitebna, a ještě jednu sousední budovu. Kromě modlitebny tak měli k dispozici jakousi klubovnu, jesle a ubytovací prostory pro návštěvy. Muslimští vesničané vzali existenci komunity (která byla de facto křesťanským společenstvím) na vědomí a celé roky se účastnili svateb a pohřbů svých sousedů.

 

V souvislosti s nedávnými legislativními změnami, které značně zjednodušily proces získání oficiálního povolení, podali představitelé společenství žádost o legalizaci svého statusu. Když však koncem března dorazili na místo zástupci příslušných orgánů, aby celý proces zahájili, setkali se se skupinou rozlícených muslimů, kteří na budovy patřící křesťanům házeli cihly a kameny.

 

31. března proběhla další protestní akce, při které policisté zadrželi osm muslimů a sedm křesťanů. Na dotaz, proč zatkli také členy společenství, policisté odpověděli „aby to bylo vyvážené“. Původně měli všichni strávit ve vazbě 15 dní. Vyměřený trest byl dvakrát prodloužen, 26. dubna však obě strany podepsaly dohodu o smíření a veškerá obvinění byla stažena. Úřady navíc nařídily pozastavení činnosti společenství, přestože zákon vydání podobného rozhodnutí během zpracování žádosti neumožňuje.

 

K podobnému srocení davu rozlícených muslimů došlo také 16. dubna před budovou společenství v osadě Halila. Místní křesťané rovněž museli po podání žádosti o legalizaci pozastavit veškeré aktivity. V tomto případě nebyl nikdo zatčen. Podle posledních zpráv čeká po celé zemi na vyřízení více než 3500 žádostí.

 

Více informací o problémech, se kterými se křesťané v Egyptě potýkají, naleznete na stránce Egypt Country Report.

 

Modlete se, aby představitelé egyptských orgánů byli ochotní a schopní zajistit dodržování místních zákonů a udržet často nestabilní situaci pod kontrolou. Kéž se egyptští křesťané mohou i nadále scházet ke studiu Božího slova a společným bohoslužbám.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.