Aktuálně

 

13. 06. 2018

Egypt: Únosy křesťanek na vzestupu

 

 

(13. června 2018, Lindsay Steele / MNN)

 

Egypt (MNN) – Poslední dobou dochází v Egyptě k nárůstu počtu únosů a případů zmizení křesťanských žen a dívek – na venkově i v některých městech.

 

Únosy v Egyptě

 

„Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o [organizovanou] strategii obchodníků s lidmi, zaměřenou na mladé koptské křesťanky. Únosci je nejprve pohrůžkami přinutí konvertovat k islámu a poté je prodají – někdy do zahraničí jako posluhovačky do domácnosti, jindy jako sexuální otrokyně,“ vysvětluje David Curry z Open Doors.

 

Dalším smyslem únosů je podle Curryho demoralizace místních žen a systematické ponižování celé křesťanské komunity.

 

Podle internetového zpravodajství World Watch Monitor bylo letos v dubnu uneseno sedm koptských křesťanek, osmá pak 2. května. Příbuzní podezírají z únosů muslimy.

 

Jen jedna z nich, šestnáctiletá Mirna Malak Šenúda, únoscům uprchla.

 

Ve zprávě World Watch Monitor se uvádí, že ji unesly dvě ženy a jeden muž v Asuánu. Křesťanku omráčili a když přišla k sobě, zjistila, že se nachází ve vlaku. Na jedné ze zastávek vyskočila a zatelefonovala rodičům.

 

Šenúdin útěk je však vzácnou výjimkou.

 

Policisté a předsudky

 

Rodiny se v souvislosti s únosy často obracejí na policii, ale kvůli rozšířeným náboženským předsudkům se jim dostává minimální podpory, pokud vůbec nějaké.

 

„Jedním z problémů je velmi nevyvážený… smysl pro spravedlnost, když jsou tyto případy hlášeny na místní policii.“

 

Curry zmiňuje konkrétní příklad, který se skutečně stal.

 

Příbuzní nahlásili případ zmizení a po nějaké době se zašli na stanici přeptat, zda pátrání nějak pokročilo. Policista jim řekl, že je mezitím navštívila sama pohřešovaná žena a vysvětlila jim, že nešlo o žádný únos a že se k islámu obrátila dobrovolně.

 

Příbuzní nechtěli uvěřit, že by dívka dobrovolně konvertovala k jinému náboženství, neboť věděli, že upřímně milovala Boha; policisté se však odmítli případem dále zabývat. Podobné případy jsou přitom zcela běžné.

 

„Zdá se, že je starosti místních křesťanů vůbec nezajímají,“ poznamenal Curry.

 

„Netvrdíme, že to je vina politiků, místní policejní stanice jsou na centrálních orgánech nezávislé. Mnohé incidenty se odehrávají na venkově. Očekáváme však, že egyptská vláda vyšle do těchto policejních okrsků jasný signál, že spravedlnost by měla být dostupná pro všechny, pro příslušníky menšin i pro většinovou populaci. Nemělo by se stávat, že pokud je někdo unesen, nebude jeho případ považován za stejně důležitý jako případ někoho jiného – jen kvůli tomu, že je dotyčný koptský pravoslavný křesťan.“

 

Centrální vláda a místní policejní okrsky

 

Curry tvrdí, že prezident Abd al-Fattáh as-Sísí a centrální vláda významně pomáhají potírat náboženské předsudky o křesťanech v Egyptě.

 

Prezident as-Sísí se křesťanů v minulosti několikrát zastal a také se pravidelně účastní oslav významných náboženských svátků, aby jim vyjádřil podporu i tímto způsobem.

 

„V Egyptě se děje spousta dobrých věcí,“ pokračuje Curry.

 

„Mám za to, že si vláda uvědomuje důležitost místních koptských a obecně křesťanských komunit, což je velmi důležité. Egyptská církev je silná, plná mladých lidí, kteří nadšeně hovoří o své víře a touží žít svou víru veřejně a být vzornými egyptskými občany.“

 

Nicméně přestože centrální vláda usiluje o to, aby křesťany začlenila do společnosti a zajistila jim rovnoprávnost, stále se potýká s prosazováním spravedlnosti na lokální úrovni, právě kvůli zmíněným nezávislým policejním stanicím.

 

Islámské a křesťanské komunity

 

Právě proto, tvrdí Curry, je zapotřebí zapojení představitelů islámské komunity, kteří se musí křesťanů otevřeně zastávat, pokud má v Egyptě dojít k radikální změně nejen na celostátní, ale také na komunální úrovni.

 

„S problémem neinformovaných muslimů, kteří poslouchají poselství radikálních imámů, rozdmýchávajících náboženské vášně, a následně organizují útoky, unášejí místní ženy, všechny tyhle věci… s podobným problémem se může vypořádat jedině samotný islám,“ pokračuje Curry.

 

„V občanské společnosti mají svou nezastupitelnou úlohu policie a další státní instituce, nicméně vedoucí islámští představitelé musí řešit, jak se postaví ke křesťanům. Nebylo to vždycky tak – a ani dnes to tak všude není – že by muslimové nutně museli křesťany nenávidět. Potřebujeme umírněné muslimy a islámské učence, kteří se nahlas ozvou, což příliš často nedělají. Domnívám se, že [hlavním] důvodem je strach.“

 

Modlete se za egyptské křesťany, aby začali být vnímáni jako rovnoprávní členové společnosti. Vyprošujte jim spravedlivé zacházení a přimlouvejte se, aby se vedoucí představitelé egyptského režimu aktivně zasazovali za jejich práva. Modlete se také za unesené ženy, aby je Bůh posiloval a chránil.

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


Jiří P., Hradec Králové (28.06.2018 18:28:22)
Požehnaný Spasiteli a Otče náš, kterýž jsi v nebesích, prosím dej sílu nám všem - i našim souženým bratřím a sestrám v Egyptě - sílu Ducha svého svatého k setrvání v pravé křesťanské víře, ve víře ve Tvou svrchovanost a moc a ve tvůj Příchod, při kterém nastoupí konečně spravedlnost, když pak již budeš vládnout nad národy prutem železným. Přijdiž tedy, Pane Ježíši !! Amen.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.