Aktuálně

 

25. 06. 2018

Severní Korea: Zákaz vypouštění balónů nad území Severní Koreje

 

 

(25. června 2018, Anna Deckert / MNN)

 

Severní Korea (MNN) – Jaderné odzbrojení a mír představují v poslední době hlavní témata diskusí o Severní Koreji. Křehký mír si však již začíná vybírat svou daň.

 

Narušování atmosféry mírových vztahů

 

Aktivisté, vládní agentury a mnozí další již celou řadu let využívají velkoobjemové balóny k pašování zakázaných materiálů do Severní Koreje. Konkrétně Hlas mučedníků používá balóny dvanáct let a za tu dobu vyslal do země tisíce Biblí.

 

Bezprostředně před zahájením severokorejsko-amerického summitu však vypouštění balónů ze dne na den ustalo. Eric Foley z (jiho)korejského Hlasu mučedníků situaci komentuje následovně: „V současné době platí úplný zákaz vypouštění balónů. Jihokorejští politici nám přijaté opatření zdůvodnili tím, že [balóny] údajně ‚narušují atmosféru mírových vztahů‘. Tím mají na mysli, že se vypouštění balónů představitelům severokorejskému režimu nelíbí.“

 

Neobtěžujte Severní Koreu

 

Celý svět přihlíží, jak se Severní Korea otevírá diskusi s představiteli ostatních zemí a všichni usilují o mír. Pro křesťany to však znamená přitažení šroubů a omezení šíření evangelia s využitím některých nástrojů, jako jsou zmíněné balóny.

 

„V této oblasti se angažujeme dlouhé roky a naše vláda se nás celou dobu snaží přesvědčit, abychom s tím přestali – ‚teď ne, ještě počkejte, nepouštějte se do ničeho, čím byste obtěžovali Severní Koreu…‘. A k tomuto postoji se naneštěstí nedávno svým způsobem připojilo mezinárodní společenství. V minulosti jsme museli řešit nejrůznější dočasná omezení (co se vypouštění balónů týče), nicméně je zřejmé, že tentokrát jde o něco jiného. V současné době platí úplný zákaz jakéhokoli vypouštění balónů.“

 

„Pro křesťany v Jižní i Severní Koreji je to mimořádně znepokojivý moment,“ pokračuje Foley. „Přijaté opatření se přímo týká křesťanské služby. A z historie víme, že když se představitelé režimu zaměří na misijní práci, pro církev to obvykle nevěstí nic dobrého.“

 

Bedlivé sledování

 

Představitelé jihokorejského režimu také navrhli uspořádání společného setkání, na kterém by se dohodla výměna náboženských představitelů obou zemí. Obě země by účastníky pečlivě vybraly a následně bedlivě sledovaly jejich činnost. Foley vysvětluje, že jeho vláda nechce severního souseda rozhněvat, a tak chce mít plnou kontrolu nad tím, ke komu se dostane evangelium a jakým způsobem. Boží slovo se však nedá spoutat lidskými omezeními.

 

A tak křesťané v Jižní Koreji stojí před nelehkou volbou. Nechají vedoucí představitele své země rozhodovat o tom, jakým způsobem budou vydávat svědectví, nebo ne? Pokud nenechají, může to mít následky.

 

Pokračování v díle evangelia

 

„Jsme označováni za nepřátele Severní Koreje, odpůrce mírových iniciativ. Ale proč? Protože nedovolíme představitelům režimu určovat, jakým způsobem budeme dělat svoji práci,“ dodává Foley.

 

„Bible říká, že máme poslouchat vládce, a je to pravda. Nemusíme však po vládcích požadovat, aby určovali naši misijní strategii. Bůh nás k něčemu povolal, je to naše práce, a jsme připravení nést následky s ní spojené. Taková je naše aktuální situace a postoj. Budeme pokračovat v díle, ke kterému nás Bůh povolal.“

 

„Neuchylujeme se k násilí, nejsme na nikoho rozzlobení, nesnažíme se o konfrontaci. Dobře však víme, že za to můžeme zaplatit. V tomto smyslu se můžeme připojit k našim severokorejským bratřím a sestrám a zaplatit cenu za to, že se snažíme podle svého svědomí konat Boží dílo.“

 

Modlete se za trvalou změnu

 

Hlas mučedníků začal vysílat balóny s Biblemi do Severní Koreje v roce 2006. Podíl Severokorejců, kteří měli možnost Bibli alespoň jednou v životě vidět, od té doby vzrostl z 0,2 procenta na 10 procent (z celkového počtu obyvatel). Bůh jedná mnoha způsoby a vypouštění balónů sehrálo při seznamování místních lidí s evangeliem významnou úlohu.

 

Modlete se, aby Bůh umožnil pokračování této důležité služby. Přimlouvejte se za jihokorejské státní orgány, aby nebránily šíření Božího Slova na území svého severního souseda. Modlete se, aby Bůh posiloval pracovníky Hlasu mučedníků a další jihokorejské křesťany, aby na šíření Božího Slova nerezignovali.

 

Modlete se také za severokorejské vůdce. Proste, aby Bůh proměnil jejich srdce, aby poznali pravdu a umožnili místním obyvatelům, aby ji poznali i oni.

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


Jiří P., Hradec Králové (29.06.2018 19:29:44)
Pane Bože náš, prosíme dej nám moudrost a sílu Ducha - tu i tam v Korei - konat Tvé dílo věrně, než nastane noc, kdy již žádný nebude moci dělati.......... Ó ujmi ruku moji a veď mne - i ruce jejich veď i tam v Korei - Ty sám. Ve Tvém jménu a k oslavení Tvého jména Ježíš, prosíme. Amen.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.