Aktuálně

 

28. 07. 2018

Egypt: Příspěvek na Facebooku záminkou k útokům

 

 
Kostel sv. Theodora v osadě Menbal. (Fotografie: World Watch Monitor)

(World Watch Monitor)

 

Po útoku početného davu muslimských radikálů v osadě Menbal se koptští křesťané skrývají ve svých domech, zatímco v ulicích stále hlídkují příslušníci bezpečnostních složek ve snaze obnovit pořádek. Podle posledních zpráv situace v osadě vzdálené 225 kilometrů jižně od Káhiry zůstává napjatá.

 

Násilnostem bezprostředně předcházelo obvinění jednoho křesťana ze zveřejnění příspěvku na Facebooku, kterým se měl podle názoru místních muslimů dopustit urážky islámu. V příspěvku z 5. července Abdo Adel srovnával Mohameda s Ježíšem. Kvůli tomuto příspěvku byl obviněn a umístěn do vazby, kde čeká na pokračování vyšetřování.

 

9. července večer začali místní obyvatelé házet na domy patřící Koptům kameny a cihly, přičemž hlasitě křičeli a skandovali nejrůznější hesla. Několik křesťanů utržilo lehká zranění. Útočníci se také pokusili proniknout do kostela, ale příslušníci ochranky je zastavili střelbou do vzduchu. K ukončení násilností bylo zapotřebí povolat policejní posily z celé oblasti.

 

Poté co se příslušníkům bezpečnostních složek konečně podařilo situaci uklidnit, byl vyhlášen zákaz vycházení – od 8 hodin večer do 8 hodin ráno. Policisté zadrželi celkem 90 muslimů.

 

Podle informací přátel je Abdo téměř negramotný, a tak na Facebook vyvěsil něco, čemu sám příliš nerozuměl. „Čte a píše jenom s obtížemi, s Facebookem také neumí příliš zacházet a kvůli tomu nakonec přivedl sebe i celou osadu do problémů.“

 

Modlete se, aby v Menbalu opět zavládl pokoj a nevraživost mezi místními obyvateli vystřídalo slitování, odpuštění a porozumění. Modlete se za postižené křesťany, aby dokázali nastalou situaci využít jako příležitost ke zprostředkování Kristovy lásky lidem ve svém okolí. Modlete se také za spravedlivý proces pro všechny pachatele násilností.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.