Aktuálně

 

10. 08. 2018

Komory: Sunnitský islám vyhlášen oficiálním náboženstvím

 

 
V novelizované komorské ústavě je sunnitskému islámu přiznán status „státního náboženství“. (Ilustrační fotografie: David Stanley, World Watch Monitor)

(Deutsche Welle, World Watch Monitor)

 

30. července byly v referendu schváleny ústavní reformy, které mezi částí obyvatel této africké ostrovní země vzbuzují obavy. Vůdci opozice vyzvali obyvatele k bojkotování referenda v přesvědčení, že proběhlo v rozporu se zákonem.

 

Kromě rozšíření pravomocí prezidenta a prodloužení délky jeho úřadu příslušníky náboženských menšin znepokojuje odstranění klauzule oddělující náboženství od státu. Země byla sice za de facto islámský stát považována již v minulosti, v novelizované ústavě je však tato skutečnost vyjádřena oficiálně: „Stát je řízen podle principů a pravidel sunnitského náboženství.“

 

Místní pozorovatelé mají obavy, jak tento krok postihne křesťany a příslušníky dalších náboženských menšin. V průběhu kampaně prezident Azali Assoumani přislíbil, že v případě schválení změn bude vláda postupovat razantněji vůči občanům, kteří nejsou sunnitskými muslimy. (Sunnité na Komorách tvoří více než 95 procent z celkového počtu přibližně 825 000 obyvatel, křesťanů jsou přibližně dvě procenta.)

 

Jakýkoli proselytismus (kromě islámského) je nelegální. Cizincům je zpravidla umožněno praktikovat svou víru svobodně, pokud o ní nehovoří s místními lidmi. Změna ústavy by mohla náboženskou svobodu ještě více omezit.

 

Více informací o Komorách naleznete na stránce Comoros Country Report.

 

Kéž Bůh daruje obyvatelům tohoto ostrovního státu svůj pokoj. Přimlouvejte se za prezidenta Assoumani. Modlete se, aby se Bůh dotýkal jeho srdce a dovedl ho k porozumění, že je zapotřebí respektovat práva všech obyvatel země. Modlete se také za místní křesťany, kteří se snaží Boha potěšit svými životy. Vyprošujte jim požehnání, zatímco se snaží seznamovat své bližní s Kristovou zachraňující láskou.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Po více než deset let jsem přijímal požehnání ze společné služby s Petrem Jaškem, často v přední linii na obtížných misích. Když jsem četl Petrovy dopisy z vězení, jeho příklad odvážné víry v průběhu věznění (a dokonce i mučení) mě trvale proměnil. Kdykoli na své cestě poslušnosti Božímu vedení narazím na obtíže, vzpomenu si na Petra, neprávem vězněného kvůli Kristu, ale ochotného přijímat hrůzné podmínky jako součást zvláštního Božího pověření. Každý z nás se nakonec musí rozhodnout, zda je ochoten dovolit, aby se naše utrpení stalo svědectvím – pro Krista, k Boží slávě. Začtěte se do příběhu proměňujícího lidský život, a nechť si Pán použije tuto knihu, aby i vás inspirovala k neochvějnému postoji v každé zkoušce.“

— Cole Richards, President, The Voice of the Martyrs, USA

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.