Aktuálně

 

10. 08. 2018

Komory: Sunnitský islám vyhlášen oficiálním náboženstvím

 

 
V novelizované komorské ústavě je sunnitskému islámu přiznán status „státního náboženství“. (Ilustrační fotografie: David Stanley, World Watch Monitor)

(Deutsche Welle, World Watch Monitor)

 

30. července byly v referendu schváleny ústavní reformy, které mezi částí obyvatel této africké ostrovní země vzbuzují obavy. Vůdci opozice vyzvali obyvatele k bojkotování referenda v přesvědčení, že proběhlo v rozporu se zákonem.

 

Kromě rozšíření pravomocí prezidenta a prodloužení délky jeho úřadu příslušníky náboženských menšin znepokojuje odstranění klauzule oddělující náboženství od státu. Země byla sice za de facto islámský stát považována již v minulosti, v novelizované ústavě je však tato skutečnost vyjádřena oficiálně: „Stát je řízen podle principů a pravidel sunnitského náboženství.“

 

Místní pozorovatelé mají obavy, jak tento krok postihne křesťany a příslušníky dalších náboženských menšin. V průběhu kampaně prezident Azali Assoumani přislíbil, že v případě schválení změn bude vláda postupovat razantněji vůči občanům, kteří nejsou sunnitskými muslimy. (Sunnité na Komorách tvoří více než 95 procent z celkového počtu přibližně 825 000 obyvatel, křesťanů jsou přibližně dvě procenta.)

 

Jakýkoli proselytismus (kromě islámského) je nelegální. Cizincům je zpravidla umožněno praktikovat svou víru svobodně, pokud o ní nehovoří s místními lidmi. Změna ústavy by mohla náboženskou svobodu ještě více omezit.

 

Více informací o Komorách naleznete na stránce Comoros Country Report.

 

Kéž Bůh daruje obyvatelům tohoto ostrovního státu svůj pokoj. Přimlouvejte se za prezidenta Assoumani. Modlete se, aby se Bůh dotýkal jeho srdce a dovedl ho k porozumění, že je zapotřebí respektovat práva všech obyvatel země. Modlete se také za místní křesťany, kteří se snaží Boha potěšit svými životy. Vyprošujte jim požehnání, zatímco se snaží seznamovat své bližní s Kristovou zachraňující láskou.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:

    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: 15. 10. 2018 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z pokolení na pokolení

 

Příběh severokorejské rodiny, která dokázala udržet při životě poselství evangelia v jednom z nejbrutálnějších protikřesťanských režimů, jaké lidstvo zná, po více než padesát let.

 

V roce 1907 přineslo duchovní probuzení v Pchjongjangu do Koreje ohromný rozmach křesťanství. Americký misionář William Blair tehdy prohlásil, že „nesmírný oceán modliteb se nyní vzdouvá k Božímu trůnu“. O padesát let později se v důsledku krutého pronásledování na severu Koreje tento oceán doslova vypařil; přece však dál přežívalo alespoň několik pramínků. Tato kniha přináší příběh jedné severokorejské rodiny, v níž se předávalo evangelium z generace na generaci ve stínu pracovních táborů, věznění, výslechů a především uprostřed každodenního děsivě ubíjejícího života v Severní Koreji.

 

Elektronická kniha je k dispozici ve formátech Kindle (KF8+Mobi) a EPUB.

 

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.