Aktuálně

 

14. 09. 2018

Indie: Deset let po masakru: stále žádná lítost

 

 
Ilustrační fotografie: V roce 2008 skončily v uprchlických táborech tisíce křesťanů.

(AsiaNews, Scroll.in, The Indian Express, World Watch Monitor, UCANews)

 

Když byl 23. srpna 2008 zavražděn hinduistický vůdce Svámí Laxmanananda Sarasvatí, začaly se šířit fámy, že se jednalo o křesťanské spiknutí. Hinduističtí radikálové rozvášnili davy a následoval děsivý masakr v oblasti Kandhamál ve státě Uríša (tehdy Urísa). Násilnosti trvaly sedm týdnů a vyžádaly si nejméně 91 lidských životů. Při plenění stovek osad bylo zničeno více než 5000 obytných domů a přibližně 300 kostelů a modliteben. Své domovy muselo tehdy opustit 56 tisíc křesťanů, kteří v mnoha případech skončili v uprchlických táborech.

 

Více informací o násilnostech v roce 2008, včetně několika reportáží a videí naleznete na stránce India Country Report.

 

Přestože se k odpovědnosti za atentát přihlásili maoističtí rebelové, v roce 2013 bylo usvědčeno a odsouzeno na doživotí sedm křesťanů. Podané odvolání dodnes nebylo vyslechnuto. Stejní policisté, kteří křesťany zatýkali, později prohlásili, že obvinění byla zcela nepodložená.

 

Na druhé straně bylo zadrženo jen několik organizátorů nepokojů, kterým byly v případě usvědčení často vyměřeny tresty odnětí svobody v délce čtyř, maximálně šesti let. Například Manoj Kumar Pradhan, poslanec za hinduistickou nacionalistickou stranu BJP, byl usvědčen ze 14 bodů obžaloby a odsouzen k šesti letům. Během pobytu ve vězení byl však zvolen znovu a po necelém roce stráveném za mřížemi propuštěn na svobodu.

 

V letech následujících po zničující katastrofě v Uríše se křesťané chtěli dočkat adekvátní reakce a volání po spravedlnosti pokračuje dodnes. Roky však plynou a dosáhnout jakéhokoli výsledku je stále obtížnější.

 

Na vzpomínkové bohoslužbě 25. srpna 2018 arcibiskup Barwa vyzval účastníky, aby stále usilovali o pokoj, smíření a odpuštění. Naneštěstí křesťané v Kandhamálu nepozorují žádnou lítost u lidí odpovědných za masakr. Někteří z aktivních účastníků přiznávají, že došlo k určitým pochybením, ale svou účast omlouvají tím, že je k jejich činům navedl někdo jiný. Bratr jedné z obětí uvedl: „Není jim to líto a nejsou ochotní se omluvit. Jejich srdce stále nejsou čistá.“ Nad situací přemítá také Bipin Nayak, další křesťan z Kandhamálu: „Nikdy v sobě nenalezli dost slušnosti, aby poprosili o odpuštění.“

 

Autor editorialu zveřejněného v deníku The Indian Express vyjádřil své obavy o budoucnost Indie a shrnul výzvy, před kterými jeho země stojí v souvislosti s kandhamalským masakrem:

 

„Po deseti letech si již nepotřebujeme připomínat podrobnosti násilností. Potřebujeme si však připomenout hrdinskou bitvu, kterou oběti a přeživší společně podstoupili, aby přispěli k nastolení spravedlnosti… Deset let jsme svědky toho, jak se projevy nenávisti a násilnosti namířené proti křesťanům začínají považovat za normální stav. Mlácení kněží, narušování modlitebních shromáždění a společných zpěvů koled, znesvěcování kostelů, zatýkání kněží, zavádění zákonů zakazujících konverze… náš neúčastný postoj k tomu všemu jen naznačuje, že jsme si zvykli na to, čeho jsme byli svědky v Kandhamálu.“

 

Přestože od masakru již uplynulo deset let, modlete se za obyvatele státu Uríša, kteří stále truchlí nad ztrátou svých blízkých – včetně mnoha dětí, které při útocích osiřely. Také kanadský Hlas mučedníků stále podporuje dvě skupiny dětí, které při útocích přišly o jednoho nebo oba rodiče. Kéž Bůh i nadále mocně jedná v jejich mladých životech.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.