Aktuálně

 

29. 09. 2018

Barma (Myanmar): Pročínští separatisté se zaměřují na křesťany

 

 
Radikál z „Jednotné armády státu Wa“ odstraňuje kříž z církevní budovy. (Fotografie: Facebook, Morning Star News)

(AsiaNews, UCANews, AsiaTimes, Morning Star News, Radio Free Asia)

 

Čínou podporovaní separatisté z takzvané „Jednotné armády státu Wa“ (United Wa State Army, UWSA) působící v oblasti Wa v Šanském státě v Barmě v reakci na nedávno vydané pokyny demolují křesťanské modlitebny, zadržují pastory a vyslýchají je. (Představitelé skupiny tvořené příslušníky etnické skupiny pocházející z Číny před časem dokonce na této části barmského území vyhlásili nezávislost.)

 

Začátkem září UWSA vydala prohlášení v čínském jazyce, ve kterém jsou všichni příslušníci ozbrojené skupiny vyzýváni, aby „zjistili, co misionáři vlastně dělají a jaké jsou jejich záměry“. Kromě toho mají zajistit ukončení výstavby nových církevních budov a zničit všechny církevní stavby vybudované po roce 1989 bez úředního svolení. Zmíněn je i zákaz činnosti zahraničních církevních pracovníků a náboženského vyučování ve školách.

 

Prohlášení obsahuje čínský výraz ťi-tu-ťiao, který je používán v souvislosti s protestantskými a evangelikálními křesťany, nikoli tchien-ču-ťiao, který označuje římské katolíky. Nařízení je tedy zřejmě cílené na konkrétní křesťanské skupiny. Od jeho rozšíření již bylo několik církevních budov zničeno; ve většině případů se jednalo o modlitebny baptistických společenství. (Odhaduje se, že křesťané tvoří 30 procent z celkového počtu příslušníků etnické skupiny Wa.)

 

Zřejmě nebude náhodou, že se výzva objevila krátce po zesílení mezinárodního tlaku na propuštění amerického pastora čínského původu Johna Cchao, který byl v Číně odsouzen k sedmi letům odnětí svobody za překročení čínsko-barmské hranice s úmyslem pomáhat chudým příslušníkům skupiny Wa.

 

Čínský vliv je patrný také v sousedním Kačjinském státě, kde povstalci bojující za nezávislost blokují dodávky humanitární pomoci do převážně křesťanských oblastí.

 

Pamatujte v modlitbách na křesťany z Šanského a Kačjinského státu. Vyprošujte jim ochranu, sílu a povzbuzení, zatímco čelí nelítostné opozici. Přimlouvejte se za jejich církevní vedoucí a proste, aby je Bůh obdařil moudrostí, když je vyslýchají velitelé UWSA. Proste, aby Bůh do situace mocně zasáhl a v celé oblasti opět zavládl pokoj. Kéž mnozí místní obyvatelé přijdou k víře v Krista skrze věrné svědectví Božího lidu.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.