Aktuálně

 

06. 10. 2018

Střední Asie: Snahy o umlčení křesťanství

 

 
Pastor Batyr (fotografie: Release International)

(Release International)

 

Zatímco islámský nacionalismus ve Střední Asii upevňuje své postavení, potýkají se místní křesťané se zákazy bohoslužeb, často jsou také zatýkáni a mučeni. Koncem srpna jsme informovali o skupině tádžických křesťanů, kteří byli zadrženi kvůli distribuci křesťanské literatury. K podobným incidentům dochází pravidelně i v dalších středoasijských zemích. O aktuální situaci informuje partnerská organizace Hlasu mučedníků, Release International.

 

Podle nedávného průzkumu bylo v roce 2017 v Kazachstánu celkem 263 lidí nějakým způsobem potrestáno za organizaci náboženských shromáždění, distribuci náboženské literatury nebo jiné „trestné činy náboženské povahy“. Většinu obětí tvořili protestantští křesťané. Protikřesťanská kampaň pokračovala i v roce 2018, v první polovině roku bylo stíháno téměř 80 lidí.

 

Členové křesťanských společenství v Tádžikistánu a Uzbekistánu jsou pravidelně postihováni za to, že se scházejí bez povolení – představiteli stejných orgánů, které jim odmítají potřebná povolení vydat. Ve zmíněném Kazachstánu jsou křesťané vnímáni jako hrozba pro místní režim. Policisté pravidelně prohledávají soukromé domy i církevní budovy. Jako nelegální mohou být posouzeny i společné modlitby.

 

Nejintenzivnějšímu pronásledování v celé oblasti čelí křesťané pocházející z muslimského prostředí. Jeden místní církevní vedoucí, pastor Batyr, k situaci poznamenává: „Pokud se muslim rozhodne následovat Krista, je považován za zrádce – zrádce našeho lidu, naší kultury a naší země. Všichni bývalí muslimové, kteří uvěřili v Krista, zachovávají svou víru v tajnosti a jsou součástí podzemní církve. Nikdy nedostanou žádné oficiální povolení.“

 

Organizace Release International nedávno zveřejnila dvanáctiminutové video, které situaci ve Střední Asii dokumentuje.

 

 

Pamatujte na modlitbách na křesťanské pracovníky v celé Střední Asii, kteří se podílejí na šíření Dobré zprávy. Proste za vysvobození všech, kteří pro svou víru skončili ve vězení. Než se tak stane, modlete se, aby se Bůh jejich prostřednictvím dotýkal spoluvězňů a dozorců. Kéž naplní svůj lid v celé oblasti novou vizí, jak co nejlépe zasáhnout své bližní jeho proměňující láskou.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Příběh Petra Jaška, který pomáhal pronásledovaným křesťanům v Súdánu a sám se stal pronásledovaným, otřásl celým světem. Mnozí se za jeho vysvobození modlili a půl milionu lidí podpisem petice za jeho propuštění, organizováním modlitebních shromáždění, či demonstrací svojí troškou přispěli k tlaku na súdánského prezidenta, který mu nakonec udělil milost. Avšak tento příběh není jen svědectvím o kruté realitě pronásledování křesťanů, o velikosti lidské sounáležitosti, či téměř zázračném vysvobození. Je především hlubokým svědectvím víry, cesty člověka, který čelil obrovské nespravedlnosti a nelidskému mučení, ale ve všem tom utrpení si uchoval neochvějnou víru, že Pán nad ním bdí, a že i tam v hloubi krutého súdánského vězení si ho Bůh může použít pro velké věci.“

— Miriam Kuzárová, Campaigns Director, CitizenGO, Slovensko

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.