Aktuálně

 

28. 10. 2018

Súdán: Odpadlictví. Křesťané čelí zkouškám víry a také strachu

 

 

(26. října 2018, Ruth K’lama / MNN)

 

Súdán (MNN) – Zdá se, že intenzita tlaku na křesťany v Súdánu je přímo úměrná intenzitě dohledu státních orgánů.

 

Nejnovější případ se týká vedoucího domácího společenství, Tadžadina Idríse Jusefa. 13. října příslušníci Státní zpravodajské a bezpečnostní služby (National Intelligence and Security Services, NISS) zadrželi Tadžadina společně s dalšími jedenácti křesťany ve městě Nijala v Jižním Dárfúru. Miles Windsor z organizace Middle East Concern ve své zprávě uvedl, že zástupci NISS ukončili shromáždění domácího společenství a přítomných se dotázali, zda jsou křesťané. Nakonec zadrželi každého, kdo se ke své víře přiznal.

 

Tři z nich pocházeli z křesťanských rodin. Jakmile však policisté zjistili, že zbývajících devět konvertovalo od islámu, začaly problémy.

 

Podle Windsora policisté v tu chvíli začali křesťany mlátit a také „na všechny vyvíjeli silný nátlak, aby se křesťanství zřekli – s příslibem, že pokud se své víry vzdají a prohlásí, že se obracejí zpátky k islámu, budou propuštěni na svobodu.“ Následovalo mučení, při kterém se osm z devíti zadržených víry skutečně zřeklo. Následně byli obviněni z ‚narušování pořádku‘, zaplatili pokutu a 21. října propuštěni na svobodu.

 

Nicméně, pokračuje Windsor, jeden muž svou víru zapřít odmítl. „Církevní vedoucí jménem Tadžadin byl propuštěn o den později a čeká ho soud. Všeobecně se předpokládá, že bude obviněn z odpadlictví. Každé tři dny se musí hlásit na policii.“ Soudní přelíčení je předběžně stanoveno na 28. října.

 

Odpadlictví jako trestný čin

 

Další křesťané žijící v oblasti se v reakci na tento incident začali skrývat. Co je v sázce? Co znamená obvinění z odpadlictví? V každé zemi je situace jiná.

 

„Obvinění z odpadlictví v podstatě znamená, že člověk pocházející z islámského prostředí opustí islámskou víru. Podobné formulace jsou obsaženy v trestních zákonících mnoha zemí v oblasti Blízkého východu a severní Afriky,“ vysvětluje Windsor. Pokud je člověk usvědčen z odpadlictví, tresty mohou mít podobu vysokých pokut, ale také dlouhodobého odnětí svobody, někde hrozí dokonce trest smrti. Rovněž v Súdánu je za opuštění islámu udělován nejvyšší trest – podle islámského práva.

 

Přestože ústava zaručuje svobodu náboženského vyznání, před šesti lety prezident Umar al-Bašír přislíbil, že příští ústava bude beze zbytku islámská. Následovala kampaň, jejímž terčem se staly křesťanské osady, církevní budovy, nemocnice a školy ve snaze zemi islamizovat. Představitelé režimu pravidelně zatýkají a zastrašují křesťanské vedoucí.

 

Kvůli tomu všemu se Súdán letos ocitl na 4. místě žebříčku World Watch List, sestavovaného každoročně organizací Open Doors. Žebříček obsahuje 50 zemí, ve kterých je nejobtížnější vyznávat a praktikovat křesťanskou víru.

 

Výzva k modlitbám

 

V souvislosti s blížícím se přelíčením (28. října) Windsor vnímá potřebu nadpřirozeného zásahu. „[Tadžadin] by nepochybně ocenil modlitby za to, aby nebyl oficiálně obviněn, a aby se členové súdánské křesťanské komunity mohli svobodně scházet k bohoslužbám a nebyli přitom obtěžováni představiteli státní moci.“

 

Modlete se, aby Tadžadin Indrís Jusef pevně stál ve víře. Proste, aby ho Duch svatý vedl a naplňoval moudrostí při každém jednání se zástupci státních orgánů. Modlete se také za nenaplnění hrozby obvinění z odpadlictví. Přimlouvejte se i za křesťany, kteří se víry zřekli, aby nepřestali toužit po životě s Ježíšem a nalezli způsob, jak takový život žít. Nezapomínejte ani na ty, kdo jsou za pronásledování křesťanů odpovědní, aby je Duch svatý usvědčoval a v Ježíši nalezli odpuštění a nový život.

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 






 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.