Aktuálně

 

31. 10. 2018

Blízký východ a severní Afrika: Syrští uprchlíci na cestě domů

 

 

(31. října 2018, Lindsey Koh / MNN)

 

Blízký východ a severní Afrika (MNN) – Začátkem srpna bylo mezi Libanonem a Sýrií otevřeno pět hraničních přechodů a od té doby se na cestu domů dobrovolně vypravilo nejméně 5000 syrských uprchlíků. V Libanonu jich stále zůstává přibližně 1,5 milionu, ale první skupinky navrátilců vyrazily na cestu prakticky okamžitě, jakmile Bejrút s Damaškem podepsaly dohodu.

 

Syrští uprchlíci vracející se z Libanonu představují jen kapku v moři. Zatímco všechny vlády zvažují, jak a kdy zahájit jednání o náhradách škod, syrský ministr pro veřejnou správu Hussein Machlúf nedávno informoval, že se do svých domovů vrátilo již více než půl milionu vnitřně vysídlených osob (z celkového počtu přibližně šesti milionů).

 

Syrský prezident Bašár al-Asad se snaží ukázat, že jeho režim po osmi letech občanské války znovu uchopil otěže do svých rukou a získal pod kontrolu území ovládaná vzbouřenci. Machlúf v této souvislosti poznamenal, že stát obnovil provoz 5000 škol a 250 nemocnic.

 

Podle Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky je situace v Sýrii stále příliš nebezpečná, než aby se do ní bylo možné vrátit. Přesto existuje snaha pomáhat vracejícím se uprchlíkům s vyřizováním dokladů – a také dohlížet, aby všechny návraty byly dobrovolné.

 

Podle Denise Godwinové z International Media Ministries (IMM) Syřané touží po návratu domů naprosto upřímně.

 

„Navštívila jsem konferenci, které se účastnili syrští uprchlíci a také lidé, kteří mezi nimi pracují. Vyprávěli, jak nesmírně touží se vrátit a začít pracovat na obnově své země. Napadlo mě, jak je to zvláštní. Člověk by si mohl myslet, že když vypukne válka, prostě utečeme a nebudeme se chtít nikdy vracet. Srdce se však touží vrátit domů a znovu vybudovat vše, co bylo zničeno.“

 

IMM připravuje evangelizační videa s cílem „dostat Ježíše na každou obrazovku na světě“. V současné době pracují na sérii nazvané The Heritage Project (Projekt Dědictví), která diváky seznamuje s příběhy prvních křesťanů v severní Africe.

 

Jedním z těchto křesťanů byl jistý Quodvultdeus, který byl společně s dalšími věřícími vyhnán ze země a sám se tak stal uprchlíkem.

 

Denise Godwinová vysvětluje: „Se svými souvěrci byl vyhnán z dnešního Tuniska, tehdejšího Kartága. Nalodili se do člunu, o kterém si dobyvatelé, Vandalové, mysleli, že se musí potopit. Bůh je však zázračně dovedl až do Itálie.“

 

„Začali zde budovat osadu a stále si kladli otázky: ‚Co po nás Bůh žádá? Co máme dělat, když už jsme tady?‘ Quodvultdeus pomáhal svým druhům porozumět, že jejich (a naším) domovem není Kartágo, ale není jím ani Řím nebo Itálie. Náš skutečný domov se nachází u Boha v nebi. Jakým způsobem mu můžeme sloužit, na místě, kde právě jsme – kdekoli a kdykoli – zatímco si uchováváme naději na nebe?“

 

Quodvultdeův příběh z projektu Dědictví se již brzy začne vysílat, aby z něj mohli čerpat povzbuzení další křesťanští uprchlíci na Blízkém východě a v severní Africe.

 

„[K šíření videí] využíváme různé kanály,“ pokračuje sestra Godwinová. „Existuje několik satelitních televizních stanic, které mají v plánu vysílat naše videa v severní Africe a na Blízkém východě, nejen v arabštině nebo v některém ze světových jazyků, ale také v několika méně významných rodných jazycích místních obyvatel.“

 

„Dále tady máme internetovou televizi, která o použití videí rovněž projevila zájem. Místní křesťanští pracovníci mají velké plány, často spojené se značným osobním rizikem, jak videa dostat „na obrazovky“. Chtějí je veřejně promítat ve městech nebo v kostelích, aby se s příběhy seznámilo co nejvíce místních lidí.“

 

Osm dílů seriálu Dědictví pokrývá několik příběhů mužů a žen ze severní Afriky, kteří se stali součástí velkého příběhu rané církve. Podle Godwinové mají příběhy hluboký význam pro křesťany po celém světě.

 

„Všichni jsme obdrželi dědictví pocházející od těchto lidí ze severní Afriky, kteří podporovali církev v době, kdy byla pronásledovaná a potýkala se s nejrůznějšími obtížemi. Společně s křesťany po celém světě se můžeme ohlédnout a načerpat sílu od těchto lidí, kteří stáli za pravdou i v dobách, kdy to znamenalo pronásledování. Byly to těžké časy. Stejně tak dnes musíme zůstat pevně stát ve víře, ale také se musíme zastávat uprchlíků a pronásledovaných.“

 

Evangelizační akcí bylo již samotné natáčení materiálů pro projekt Dědictví. „Spolupracovali s námi dobrovolníci ze severní Afriky, kteří nejsou věřící. Přímo na místě jsme s nimi hovořili o smyslu jednotlivých příběhů a nabídli jim, zda by se nebyli ochotní zapojit. Ve všech těchto oblastech potřebujeme Boží zmocnění a dotek.“

 

Projekt Dědictví, na kterém IMM pracuje, můžete podpořit finančně. A také se za IMM modlete, zatímco se natáčení pomalu chýlí ke konci.

 

Denise Godwinová dodává: „V současné době pracujeme na natáčení scén jednotlivých dramatizovaných příběhů a zažíváme přitom velmi intenzivní duchovní útoky. Síly, které se nám snaží v naší práci bránit, jsou velmi skutečné. Opravdu potřebujeme, aby se lidé modlili za členy našeho týmu, za naše dobrovolníky, za všechny naše cesty, za používané dopravní prostředky a veškeré vybavení, a také za moudrost a kreativitu ve všem, co děláme.“

 

Modlete se za uprchlíky v oblasti Blízkého východu a severní Afriky. Pamatujte zejména na Syřany, kteří se začínají vracet domů. Vyprošujte jim Boží vedení a útěchu. Modlete se, aby Bůh syrskou církev posiloval a aby místní křesťané uposlechli Boží volání a zatoužili svůj národ oslovit evangeliem – pro jeho slávu.

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.