Aktuálně

 

03. 11. 2018

Pákistán: Asia Bibi zproštěna viny

 

 
Asia Bibi (Fotografie: World Watch Monitor)

(Barnabas Fund, Morning Star News, UCANews, CNN, BBC, Al-Džazíra, Geo News)

 

Po více než devíti letech strávených ve vězení pákistánský Nejvyšší soud 31. října zamítl všechna obvinění vznesená proti Asii Bibi a zrušil trest smrti za rouhání, který jí byl původně vyměřen.

 

Ve zdůvodnění svého rozhodnutí soudci zmínili rozpory ve výpovědích svědků. Údajné Asiino přiznání bylo označeno jako vynucené. Při vynášení rozsudku soudce Nisar uvedl, že základním principem islámu je tolerance a proto je zapotřebí předkládat důkazy, které vylučují rozumnou míru pochybností. V dalším vyjádření vydaném společně s rozsudkem se soudce Chosa důrazně ohradil proti počínání žalobců: „Rouhání je závažný trestný čin, ale urážení náboženského vyznání a cítění odvolávající se strany žalující stranou, a následné směšování pravdy se lží v [Mohamedově] jménu také nemá daleko do rouhání.“

 

Když si Asia verdikt vyslechla, údajně řekla svému právnímu zástupci: „Nemohu uvěřit svým uším. Takže budu moci jít? Opravdu mě pustí? Nevím, co na to říct. Jsem nesmírně šťastná, nemohu tomu uvěřit.“ Právník ji ujistil, že bude během dne nebo dvou skutečně propuštěna, jakmile se vyřídí nezbytná administrativa.

 

Jak se dalo očekávat, zpráva o rozsudku vyvolala v Pákistánu vlnu nepokojů. Hlavní silnice byly zablokovány, mnoho škol bylo uzavřeno, a lidé byli vyzýváni, aby z bezpečnostních důvodů nevycházeli z domovů. Chadim Rizvi, vůdce radikální politické strany Tehrík-e-Labaik, vyhrožoval zabitím soudcům i Asiinu právníkovi. Následky podle něj pocítí také vládní představitelé, vedení armády a mezinárodní organizace působící v zemi. Ministerský předseda Chán vystoupil proti protestům v celostátní televizi a podněcovatele násilností označil za „nepřátele státu“.

 

Všichni se shodnou na tom, že Asia a její rodina již nebudou v Pákistánu v bezpečí. Několik zemí jim nabídlo azyl. V souvislosti s násilným protesty existují obavy také o bezpečí ostatních místních křesťanů.

 

Vzdejte Bohu chválu za tuto úžasnou odpověď na modlitby! Poděkujte Bohu za to, že dal povstat soudcům, kteří jsou ochotní se postavit za pravdu, i když se tím vystavují nebezpečí. Modlete se za ochranu místních křesťanů, vládních představitelů, soudců a dalších lidí, kteří jsou v souvislosti s Asiiným případem potenciálně ohroženi. Modlete se, aby Bůh dovedl Asiu a její rodinu do bezpečného přístavu, kde naleznou tolik potřebný odpočinek a prožijí celkovou obnovu. Pamatujte také na další pákistánské křesťany, kteří jsou odsouzeni k trestu smrti nebo si odpykávají doživotní odnětí svobody za údajné rouhání – podle dostupných odhadů se jedná o 48 osob.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.