Aktuálně

 

04. 11. 2018

Pákistán: Po zprošťujícím rozsudku v zemi zavládl chaos

 

 

(1. listopadu 2018, Ruth K’lama / MNN)

 

Pákistán (MNN) – Pákistánská křesťanka Asia Bibi, matka čtyř dětí usvědčená v roce 2010 z rouhání, se po osmi letech od začátku noční můry dočkala záblesku naděje. Na obzoru jsou nové začátky: víra, svoboda, rodina.

 

Její případ je dobře známý. Všechno začalo v roce 2009 obviněním kvůli rozmíšce nad vědrem vody. Asia tehdy pracovala na poli a napila se vody nabrané hrnkem z vědra. Spolupracovnice se odmítly napít po ní a prohlásily, že Asiina křesťanská víra vodu znečistila. Došlo k hádce, která skončila obviněním křesťanky z rouhání proroku Mohamedovi.

 

V roce 2010 čelila Asia intenzivnímu tlaku a všemožným snahám, aby zapřela Krista. Soudní proces skončil vynesením rozsudku – Asia byla shledána vinnou a odsouzena k trestu smrti. Tým advokátů zahájil sérii odvolání, která skončila až letos – 8. října bylo podáno poslední odvolání k Nejvyššímu soudu.

 

Přestože soud dospěl k rozhodnutí, z bezpečnostních důvodů nebylo rozhodnutí zveřejněno. Po několika dnech nejvyšší představitelé země požádali soudce, aby s oznámením rozsudku počkali, dokud nebudou přijata opatření, která by ohrožení státní bezpečnosti zabránila.

 

Podle Bruce Allena, výkonného ředitele FMI, byl odklad opodstatněný. Dodal, že v reakci na zprávu o středečním zproštění viny „… celá země běsní – zejména na popud zástupců politické strany Tehrík-e-Labaik Pákistán (TLP), kteří vyzývají k organizaci demonstrací proti vynesenému rozsudku. Také se dožadují zabití soudců Nejvyššího soudu a odvolání nově zvoleného ministerského předsedy.“

 

Očekávané dopady, násilnosti jako odplata

 

Zprávy od pákistánského ředitele FMI, bratra Nehemjáše, naznačují, že „vláda aktivovala ‚článek 144‘ ústavy“. Allen upřesňuje, že mimořádné opatření „je v platnosti ode dneška až do 10. listopadu. Jsou zakázána veškerá veřejná shromáždění, zřejmě ve snaze minimalizovat riziko pouličních nepokojů a davových násilností.“

 

Navzdory všem opatřením je reakce agresivní, brutální a násilná.

 

„Již dnes ráno jsem obdržel zprávy z celého Pákistánu – z hlavního města Islámábádu a dalších velkých měst jako jsou Láhaur, Karáčí a dalších míst, kde protesty jedou na plné obrátky. Silnice jsou zablokovány, normální život je zcela paralyzován. Nefunguje doprava, výroba se zastavila… lidé přestali vykonávat i úplně všední, každodenní aktivity.“

 

Podrobnosti kolem propuštění Asie Bibi a plán jejího vycestování ze země jsou zatím tajné. Stále se na ni vztahuje několik fatev (rozhodnutí podle práva šaría). Vyhlášené fatvy spojené s osobou Asie Bibi požadují trest smrti.

 

Islamističtí vůdci, zastánci tvrdé linie, navíc vypsali odměnu na křesťančinu hlavu. Přestože byla zproštěna viny, zdaleka není vyhráno, podotýká Allen.

 

„Radujeme se společně s ní a modlíme se, aby Bůh obnovil ‚roky, které sežraly kobylky‘ a aby se brzy a v bezpečí znovu shledala s rodinou. Pokud to dobře chápu, příbuzní se momentálně nacházejí ve Spojeném království, kde na ni čekají. Musíme pochopit, co se vlastně kvůli tomuto rozsudku začalo dít v celé zemi, detalně porozumět probíhajícím společenským otřesům.“

 

Co teď?

 

Několikadenní odklad zveřejnění rozsudku umožnil vedení FMI v Pákistánu připravit zakladatele sborů a vedoucí skupinek učedníků na nadcházející bouřlivé dny. Allen je přesvědčen, že získaný čas jejich týmu pomohl a násilnosti jej nepřekvapí.

 

„Možná budou vystaveni útokům, zažijí vypalování budov a další způsoby pronásledování. Současně je však budou držet nad vodou ujištění a zaslíbení. Budou vědět, že se k nim Bůh neobrátil zády. Ve skutečnosti pronásledování obvykle jen posílí víru.“

 

Pokud poněkud poodstoupíme od ‚bleskosvodu‘, kterým se případ Asie Bibi stal, spatříme větší obraz v širších souvislostech, včetně naléhavé potřeby reformy zákonů proti rouhání. Soudci uvedli, že žalující strana „zcela jednoznačně nedokázala svá obvinění podepřít důkazy, které by odolaly rozumné míře pochybností“.

 

V šedesátistránkovém rozhodnutí se uvádí: „Soudci Nejvyššího soudu odsuzují protizákonné útoky na ulicích, a také fatvy vynášené proti občanům, jejichž jediným důvodem je obvinění dotyčných z rouhání. Lidé, kteří zveřejňují podobná nepravdivá nařčení, jsou vinni stejným rouháním, ze kterého obviňují druhé.“

 

Opakovaně také citují z Koránu a hadísů, aby „poukázali na to, že se celá společnost musí postavit k problematice rouhání způsobem zcela odlišným od přístupu, který je praktikován v současné době.“

 

Aby k tomu skutečně došlo, vyzývá Allen k modlitbám za vládu, a také za obyvatele, kteří vyšli do ulic. „Modlete se za reformy v zemi. Modlete se, aby tento případ motivoval poslance k prosazování reforem, které jsou tak zapotřebí, reforem zákonů proti rouhání.“

 

V souvislosti s očekávanými „odvetnými“ násilnostmi rovněž připomíná: „Vyprošujte křesťanům v nadcházejících dnech odvahu. Modlete se, aby věděli, jak jednat se svými bližními – s laskavostí a respektem. Vyprošujte jim odvahu, aby dokázali odpustit i lidem, kteří na ně budou útočit.“

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: Nabídka knih z nakladatelství Stefanos s 30% slevou

Sám s Bohem + Marx a Satan jen za 320 Kč!

Uvedená cena je platná pouze při společné objednávce obou knih s využitím objednávkového formuláře na těchto stránkách, podmínkou je dodržení speciálního postupu (jedná se o kombinaci několika slev).

 

Poštovné a balné neúčtujeme, uhradíte jen cenu samotných knih (320 Kč za každou sadu). Akce je časově omezená, platí pouze v dubnu 2019.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.