Aktuálně

 

06. 11. 2018

Pákistán: Asia Bibi byla zproštěna viny, tak proč je stále ve vězení?

 

 
Fotografie: Open Doors USA

(6. listopadu 2018, Lyndsey Koh / MNN)

 

Pákistán (MNN) – Přestože pákistánský Nejvyšší soud minulý týden zveřejnil rozsudek, ve kterém Asiu Bibi původně usvědčenou z rouhání zprostil viny, křesťanka se stále nachází za mřížemi. Z vězení se mezitím stal úkryt a každý, kdo chce vejít dovnitř – stejně jako každý, kdo pro Asiu připravuje jídlo – je podroben důkladné prohlídce.

 

„Radža Bašarat, prozatímní ministr spravedlnosti a poslanec paňdžábského parlamentu, o víkendu potvrdil, že (Asia) dosud neopustila vězení,“ uvedl Bruce Allen z FMI. „Také představitelé věznice uvedli, že zatím nebyla propuštěna – údajně v zájmu její vlastní bezpečnosti. Situace je každopádně znepokojivá.“

 

Asia Bibi byla obviněna z rouhání v roce 2010 v souvislosti s hádkou vyvolanou prohlášením muslimských spolupracovnic, že se nenapijí vody ze stejného vědra jako ona, protože je křesťanka.

 

Mezitím se v pákistánských ulicích stále ozývá volání po křesťančině smrti. Vlivná strana Tehrík-e-Labaik Pákistán (TLP) organizuje po celé zemi násilné demonstrace. Muttahida Madžlís-e-Amal (MMA) plánuje na tento čtvrtek „milionový pochod“ na protest proti osvobozujícímu rozsudku.

 

„Zástupy demonstrantů v ulicích již několik dní zcela paralyzují život v Pákistánu. Blokují silnice, napadají autobusy a zapalují je; při [jednom] takovém incidentu se uvnitř nacházel řidič a 72 cestujících. Vyhrožují zabitím soudcům Nejvyššího soudu a dožadují se odvolání ministerského předsedy,“ pokračuje Allen.

 

„Je velmi znepokojivé pozorovat, jak se demonstranti rozcházejí ze shromaždišť se zbraněmi, štíty a helmami, které sebrali vojákům a policistům… Nevěstí nic dobrého, že se takto vyzbrojeni připravují na další protesty.“

 

A představitelé pákistánského režimu začínají požadavkům demonstrantů ustupovat. V pátek vláda podepsala dohodu s TLP, že se nebude bránit petici za přezkoumání rozhodnutí Nejvyššího soudu.

 

„V Pákistánu letos v létě nastoupila nová vláda s novým ministerským předsedou, která se snaží získat uznání mezinárodního společenství,“ vysvětluje Allen. „Mezinárodní společenství ji však nezvolilo. Mezinárodní společenství neprotestuje v ulicích. A tak snaží vyhovět i této nové politické straně, která všemožně usiluje o zachování zákonů proti rouhání – ve skutečnosti je chtějí ještě zpřísnit. [Politici] jsou nuceni bruslit na velmi tenkém ledě.“

 

Může se stát, že se Bibi ocitne na seznamu osob se zákazem vycestování a ze země se nedostane.

 

„Na seznam jsou často zařazováni zločinci, u kterých hrozí, že ze země uprchnou. Asia však není zločinec a Nejvyšší soud rozhodl, že by na ni nemělo být tímto způsobem nahlíženo a měla by být bezodkladně propuštěna na svobodu.“

 

Události začaly být natolik nebezpečné, že křesťančin právní zástupce, Saiful Malúk, na doporučení OSN a EU z Pákistánu uprchl.

 

Ašik Masih, manžel osvobozené křesťanky, požádal o azyl pro celou rodinu Spojené království, Spojené státy a Kanadu. Několik dalších zemí jim azyl nabídlo samo.

 

Nicméně, zdůrazňuje Allen, „i když budou vědět, že existuje stát ochotný je přijmout, ještě to neznamená, že se dostanou bezpečně ven. A i když uspějí, současné vedení Pákistánu stále bude muset čelit obyvatelstvu doslova utrženému ze řetězu. V zemi žije druhá nejpočetnější muslimská populace na světě a tak se mnozí dožadují Asiiny smrti. Stejně tak se dožadují smrti každého jejího podporovatele, dokonce i soudců Nejvyššího soudu.“

 

Také místní křesťané čelí výhrůžkám a obecně stále silnější protikřesťanské rétorice. Společenství v menších městech a osadách mohou již brzy očekávat útoky muslimských extrémistů, kteří se budou z demonstrací vracet domů a hledat další cíle.

 

Senátor Abdul Rehman Malik, předseda stálého výboru pro vnitřní záležitosti, zaslal dopis na ministerstvo vnitra s požadavkem na přijetí bezpečnostních opatření na ochranu pákistánských křesťanských společenství. 9. listopadu proběhne zasedání senátu, na kterém se chystá vystoupit se zprávou o situaci.

 

Allen však připomíná, že křesťané po celém světě mohou udělat víc, než jen naléhat na pákistánské politické vůdce.

 

„Modlíme se k Tomu, kdo je skutečným vládcem Pákistánu. Ježíš je svrchovaným vládcem nad všemi národy… a tak se obracíme na něj. On je jediný, kdo stojí i nad pákistánským Nejvyšším soudem,“ pokračuje Allen.

 

„Modlíme se, aby Asia a její manžel zůstali pevní ve víře a společně vyznávali ‚Pane, Tvá vůle se staň.‘ Modlíme se za pokoj v Pákistánu.“

 

„Bezpochyby se jedná o situaci, která si žádá trpělivost, a tak se modlíme také za to, aby Asia Bibi, její manžel i děti byli trpěliví… a aby zůstali věrní, přes všechna povzbuzení a zklamání.“

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Příběh Petra Jaška, který pomáhal pronásledovaným křesťanům v Súdánu a sám se stal pronásledovaným, otřásl celým světem. Mnozí se za jeho vysvobození modlili a půl milionu lidí podpisem petice za jeho propuštění, organizováním modlitebních shromáždění, či demonstrací svojí troškou přispěli k tlaku na súdánského prezidenta, který mu nakonec udělil milost. Avšak tento příběh není jen svědectvím o kruté realitě pronásledování křesťanů, o velikosti lidské sounáležitosti, či téměř zázračném vysvobození. Je především hlubokým svědectvím víry, cesty člověka, který čelil obrovské nespravedlnosti a nelidskému mučení, ale ve všem tom utrpení si uchoval neochvějnou víru, že Pán nad ním bdí, a že i tam v hloubi krutého súdánského vězení si ho Bůh může použít pro velké věci.“

— Miriam Kuzárová, Campaigns Director, CitizenGO, Slovensko

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.