Aktuálně

 

24. 11. 2018

Indie: Na nárůstu pronásledování se podílejí různé náboženské skupiny

 

 
Přestavba modlitebny na animistické centrum. (Fotografie: Morning Star News)

(Morning Star News, Barnabas Fund)

 

Křesťané v Indii jsou často vystaveni pronásledování ze strany sousedů i místních úřadů. Problémy zhoršuje také posilování hinduistického nacionalismu. V posledních měsících však útoky na křesťany v severní části země dosáhly dosud nebývalé intenzity a mezi členy křesťanských společenství se šíří strach.

 

Podle informací Vidžaješe Lala z Indického evangelikálního společenství (Evangelical Fellowship of India) dochází k nevídanému počtu útoků zejména v Uttarpradéši, nejlidnatějším indickém státě.

 

V říjnu ve městě Agra přibližně čtyřicet nebo padesát lidí vyzbrojených bambusovými holemi a hokejkami proniklo do budovy, kde právě probíhalo shromáždění. Vetřelci mnoho přítomných křesťanů zbili, sedm se po útoku nacházelo ve velmi vážném stavu. Když na místo dorazili policisté, zatkli několik křesťanů za „urážení náboženského cítění“. Z útočníků nebyl do dnešního dne zadržen ani jediný.

 

Násilnosti se neomezují na Uttarpradéš, ale šíří se i do dalších částí severní Indie. Objevuje se nový trend, kdy hinduisté spolupracují s dalšími náboženskými skupinami. Ve státě Džárkhand vůdci skupiny vyznavačů přírodních náboženství pod vlivem členů RSS přesvědčili své následovníky, aby vyhnali pět křesťanských rodin z jejich domovů. Jednomu z místních křesťanů, Sidiu Bari, dům dokonce zbořili. Když ostatní křesťané viděli, že jim hrozí vyhnání z vesnice a ztráta majetku, tři rodiny konvertovaly zpátky k animismu. K podobným situacím dochází v celém Džárkhandu.

 

V Paňdžábu, kde více než polovinu obyvatel tvoří sikhové, pronásledují křesťany kromě hinduistů i oni. 31. října byl napaden pastor v osadě Čakšaríf. Účastníci protestu ho nařkli, že vedení církve zneužívá jen jako zástěrku pro sexuální zneužívání žen. V jiné vesnici byla 7. listopadu zapálena církevní budova. (Pastor s manželkou konvertovali od sikhismu a od roku 2007 šířili evangelium mezi sikhy.)

 

Více informací o pronásledování křesťanů v Indii naleznete na stránce India Country Report.

 

Pamatujte na severoindické křesťany ve svých modlitbách, zatímco čelí protivenství ze všech stran. Modlete se, aby všichni postižení zůstali pevně stát ve víře. Vyprošujte křesťanům z různých církevních denominací jednotu, aby se navzájem podporovali a povzbuzovali (Židům 10,25). Přimlouvejte se také za představitele státních institucí, kteří potřebují moudrost a diplomatické schopnosti, aby dokázali případy pronásledování spravedlivě řešit a také zajistit obětem pomoc a ochranu.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.