Aktuálně

 

26. 01. 2019

Malajsie: Náboženská svoboda upadá do chaosu

 

 
Ilustrační fotografie: JaseMan / Flickr

(24. ledna 2019, Ruth K’lama / MNN)

 

Malajsie (MNN) – Loni na podzim poslankyně malajského parlamentu zveřejnila otevřenou výzvu na podporu náboženské svobody, podle Religious Freedom Institute vůbec první svého druhu.

 

Paní Kasthuri Patto v ní naléhala na vládu, aby přistoupila k Deklaraci o odstranění všech forem nesnášenlivosti a diskriminace založených na náboženství či víře.

 

V aktuálním žebříčku World Watch List každoročně vydávaném organizací Open Doors se Malajsie dočkala uznání za zlepšení v oblasti svobody vyznání a posunula se z 23. na 42. místo. Pozorovatelé zmínili bezprecedentní volební vítězství strany Pakatan Harapan v roce 2018 (do voleb vedoucí strana opoziční koalice na federální úrovni). Výsledek voleb naplnil příslušníky menšin nadějí.

 

Reakce na zmíněný požadavek týkající se náboženské svobody předložený katolickými poslanci však odhalila hloubku rozdělení, které mezi příslušníky jednotlivých náboženských skupin v Malajsii panuje. Také rozruch, který nedávno způsobilo osvětlení komerční budovy připomínající symbol kříže, znovu poukázal na existující napětí.

 

Kdo se těší náboženské svobodě?

 

Podle ústavy jsou všichni etničtí Malajci muslimové. Kromě toho jsou šíité a všechny ostatní nesunnitské odnože islámu postaveny mimo zákon. Což v praxi znamená, že muslimové nemohou oficiálně konvertovat k jinému náboženství. Pokud dojde ke sporu mezi nemuslimem a muslimem, soudy často postupují podle práva šaría, což znamená potlačování práv nemuslimů.

 

Přestože se většina debat soustředí na omezování náboženských svobod příslušníků křesťanské komunity, mluvčí kanadského Hlasu mučedníků Floyd Brobbel podotýká, že „…zřejmě dochází k většímu omezování náboženské svobody muslimů, neboť jim není dovoleno konvertovat k jakémukoli jinému náboženství. Nemožnost konverze znamená, že pro místní muslimy žádná svoboda náboženského vyznání neexistuje.“

 

To však nebrání tomu, aby se lidé k poselství evangelia nedostali. Problém je v něčem jiném. „Pokud se opravdu obrátí, zejména pokud konvertují ke křesťanství, dostanou se pod tlak nejen křesťané, kteří se na jejich obrácení podíleli, ale také křesťanská společenství, která se snaží zůstávat neutrální a skrývat se „v radarovém stínu“. Společenství, která se zdráhají zvěstovat evangelium kvůli obavám z odvetných akcí ze strany režimu.“

 

„Tyto věci jsou zdrojem reálných obav křesťanů a příslušníků dalších náboženských menšin v Malajsii. Zdá se být jisté, že náboženská svoboda v zemi upadá a situace začíná být velmi komplikovaná,“ pokračuje Brobbel.

 

Nicméně na dotaz, zda existuje nějaká jedna konkrétní věc, která „spustila alarm“, Brobbel odpovídá, že se jedná spíš o nenápadnou, pozvolnou změnu. „Konkrétně co se křesťanů týče, a co se týče zvěstování evangelia, již nějakou dobu platí omezení týkající se Bible a další křesťanské literatury. Tato omezení se však stále zpřísňují. Mám za to, že představitelé malajského režimu se obávají zejména toho, že křesťané tyto materiály nebudou využívat k vlastnímu růstu a vzdělávání, ale k dalšímu šíření svého náboženství.“

 

Co dál?

 

Jak mají služebníci evangelia v Malajsii pokračovat? Nedávno orgány zadržely a deportovaly skupinu finských křesťanů kvůli distribuci křesťanských letáků. Nicméně je evidentní, že zde Kristovi následovníci stále žijí a také že se zde ke Kristu obracejí stále další lidé.

 

„Mám za to, že je zapotřebí pokračovat v modlitbách, aby se církev nepřestala držet pravdy,“ pokračuje Brobbel a dodává: „Bible nám říká, abychom byli obezřetní jako hadi a bezelstní jako holubice. Křesťané v Malajsii potřebují pochopit, jak tuto výzvu prakticky uskutečňovat a my, křesťané na Západě, bychom se měli těmito záležitostmi zabývat do poněkud větší hloubky a modlit se za ně.“

 

Vyprošujte malajským křesťanům kreativitu a moudrost, zatímco společenský tlak způsobuje prohlubování rozdílů mezi následovníky různých vyznání. „Pokračujte v modlitbách za to, aby Bůh hovořil k srdcím a myslím muslimů a osobně se jim zjevoval, aby mohli poznat Ježíše jako Cestu, Pravdu a Život a nechat své životy proměnit způsobem, který mu přinese čest a slávu.“

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.