Aktuálně

 

02. 02. 2019

Pákistán: Asia Bibi propuštěna, Parvíz Masih zproštěn viny

 

 
Asia Bibi

Parvíz Masih a Anika Maria z The Voice Society (Fotografie: Facebook / The Voice)

(Global News, Pakistan Christian Post, BBC, World Watch Monitor, Release International, The Voice Society Date)

 

V napjatě očekávaném rozhodnutí pákistánský Nejvyšší soud definitivně zamítl námitku vůči zprošťujícímu rozsudku v případu křesťanky obviněné z rouhání. Jednalo se poslední zákonnou možnost, jak konečný rozsudek změnit, a Asia Bibi tak může svobodně vycestovat ze země.

 

Asia byla usvědčena v roce 2010 na základě nařčení z urážek Mohameda, načež osm let strávila ve vazbě, odsouzená k trestu smrti. Její případ celou zemi rozdělil – někteří politici, kteří jí vyjádřili podporu, byli dokonce zavražděni. Loni 31. října Nejvyšší soud zamítl veškerá obvinění, načež byla křesťanka kvůli výhrůžkám zabitím umístěna do ochranné vazby. Přestože Nejvyšší soud obdržel další odvolání, soudce 29. ledna rozhodl, že předkladatelé neposkytli žádné důkazy toho, že by při rozhodnutí o zproštění viny došlo k nějakému pochybení. Předseda Nejvyššího soudu dokonce prohlásil, že kdyby se nejednalo o tak citlivý případ, žalobci by byli obviněni z křivého svědectví a uvězněni na doživotí.

 

Asiino bezpečí stále zůstává na prvním místě. Přestože byla propuštěna, radikálové se nepřestali dožadovat její smrti. Po vynesení rozsudku 31. října právní zástupce opustil zemi, stejně jako Asiiny dcery, protože usoudili, že už pro ně v Pákistánu není bezpečno. Také Asia má v plánu z bezpečnostních důvodů zemi opustit. Navzdory četným spekulacím není známo, do které země má namířeno.

 

Zástupci kanadského ministerstva zahraničí, kteří Asii po celou dobu nabízeli podporu, potvrdili, že její bezpečí je nejvyšší prioritou. Také vyzývají pákistánskou vládu, aby podnikla veškeré nezbytné kroky, které její bezpečnost zajistí. V oficiálním prohlášení ministerstvo uvedlo: „Svoboda náboženského vyznání je základní lidské právo, a musí být plně respektováno.“

 

V samostatném procesu nižší soud rozhodl o zproštění viny Parvíze Masiha obviněného z rouhání jeho podnikatelskými konkurenty. Podobné případy jsou obvykle postupovány vyšším soudům. 19. ledna však soudce nižšího soudu přijal žádost o zproštění viny, přestože žalobcům zaručil možnost případ znovu otevřít někdy v budoucnu.

 

Přestože má Parvíz z rozhodnutí radost, stále je považován za rouhače, a jeho život ohrožují samozvaní „strážci zákona“. Od roku 2015, kdy byl z rouhání obviněn, trpí také celá jeho rodina. Manželku Zarínu při výslechu policisté zbili tak, že nemůže chodit, dokonce ani bez problémů stát. Z tohoto důvodu nedokázala uhlídat tříletou dcerku, která odešla z domu a později byla nalezena utopená. Přesné okolnosti tragédie zůstávají tajemstvím.

 

V době zveřejnění této zprávy čelilo obvinění z rouhání dalších 218 pákistánských křesťanů.

 

Přestože můžeme být vděční za povzbudivá soudní rozhodnutí, tragická ztráta dítěte rodiny Masihových je dalším důvodem, proč nepřestat pozvedat trpící křesťany na modlitbách. Kéž Bůh utěšuje mladé manžele svou neustálou přítomností, zatímco truchlí nad tragickou ztrátou. Kéž zakoušejí ujištění, že jejich holčička je už navěky v bezpečí v Ježíšově milující náruči. Pokračujte také v modlitbách za Asiu a její rodinu. Modlete se, aby je Bůh dovedl na bezpečné místo, kde budou moci začít žít nový život, všichni spolu, bez neustálých výhrůžek. Přimlouvejte se také za pákistánské zákonodárce, aby zrušili zákony proti rouhání a umožnili praktikování svobody náboženského vyznání všem občanům.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Jedním dechem jsem přečetl tuto knihu, která v dnešní rozdělené společnosti ukazuje cestu, jak je možné zvítězit nad brutalitou a nenávistí. Z tohoto dramatického vyprávění jsem pochopil, že je to skrytá, obrovská síla hluboké víry, lásky a odpuštění. Děkuji bratru Petrovi za svědectví, že se stal nejen hlasem mučedníků, ale i výkřikem, který čeká na naši odpověď.“

— Leoš Ryška, SDB, ředitel TV Noe

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.