Aktuálně

 

24. 02. 2019

Syrské děti v Libanonu mají problémy s přístupem ke vzdělávání

 

 
Fotografie: Heart for Lebanon

(22. února 2019, Beth Stolicker / MNN)

 

Libanon (MNN) – Válka v Sýrii po sobě zanechala generaci dětí, které se potýkají s nedostatečnými možnostmi přístupu ke vzdělávání. V Libanonu chodí do standardních škol jen necelá polovina dětí syrských uprchlíků. Situaci se snaží řešit organizace jako Heart for Lebanon (Srdce pro Libanon), které dětem nabízejí vzdělávání neoficiální. Problém? Nemohou pomáhat každému.

 

Školu organizace Heart for Lebanon v údolí Bikáa v současné době navštěvuje přibližně stovka žáků. Heart for Lebanon doufá, že se jejich počet do dvou let zvýší na 250. Nicméně na každé dítě v jejich škole připadá mnoho jiných, které k žádnému vzdělávání přístup nemají.

 

„Jsme Bohu vděční za velké množství rodin, které chtějí do naší školy posílat své ratolesti. Škola má mezi lidmi dobrou pověst. Vědí, že jejich děti budou v bezpečí, v bezpečném prostředí. Mnozí čekají na příležitost, kdy se dveře školy otevřou i pro jejich děti,“ uvedl koordinátor Bašír z Heart for Lebanon v Bikáa.

 

„Každý den nám volají rodiny, které zaregistrují, že jsme dorazili do tábora. Vyptávají se: ‚Chceme poslat naše děti do vaší školy, je to možné? Nebo alespoň jednoho chlapce, jedno děvče?‘ A opravdu nejtěžší je těmto lidem říkat ne.“

 

Vzdělávací program Heart for Lebanon

 

V současné době Heart for Lebanon poskytuje vzdělání sirotkům a dětem v mimořádných situacích, jejichž rodiče se rozvedli nebo žijí odděleně. (Do školy chodí i několik dětí které žijí s oběma rodiči, ale jejich situace rovněž není jednoduchá.)

 

Bašír vysvětluje, jak komplikovaný je život syrských rodin v Bikáa. Někdy ani jeden z rodičů nesežene práci. Nebo sežene práci alespoň otec, prací na poli si však v přepočtu vydělá sotva 90 korun za den. Navíc někteří lidé slíbí, že budou rodinám pomáhat a svůj slib nedodrží.

 

Heart for Lebanon má však jiné renomé. Místní lidé Heart for Lebanon znají a dobře vědí, čemu se věnuje. Také dobře vědí, že to je křesťanská organizace – a přesto o ni stojí.

 

„V práci i při službě mluvíme o Ježíši Kristu. Bez váhání hovoříme o Bibli, s kteroukoli rodinou. Když nám Bůh otevře dveře, rádi se podělíme. Vyprávíme, povídáme si, modlíme se, čteme biblické verše, zvěstujeme evangelium. Vždy ale čekáme, až nám Bůh otevře dveře,“ pokračuje Bašír.

 

Vztahy jsou důležitou součástí služby Heart for Lebanon, zejména v údolí Bikáa. Právě vztahy, které si organizace vybudovala se syrskými uprchlíky, otevřely dveře k seznamování s Biblí, pořádání biblických hodin a také bohoslužeb každý týden.

 

„Máme školu v Bejrútu a na jihu Libanonu. Vyučujeme také studenty v Bikáa. A tak působíme na třech místech a děkujeme Bohu za příležitosti ke službě tolika uprchlíkům ve všech třech oblastech,“ dodává Bašír.

 

Plány do budoucna

 

Kromě zmíněného neoficiálního vzdělávacího programu poskytuje Heart for Lebanon také humanitární a duchovní pomoc a podílí se tak na rozvoji celé komunity. Součástí strategickém plánu jsou podle Bašíra i další aktivity, včetně programů odborné přípravy na budoucí zaměstnání. Jakmile studenti absolvují základní vzdělávací program, dalším krokem bude odborná příprava, aby se z nich mohli stát tesaři, elektrikáři, švadleny, aby se naučili pracovat s počítačem a tak dále.

 

„To jim otevře cestu k uplatnění v různých oborech. Díky našim programům budou moci začít někde pracovat. Začnou si vydělávat peníze a tak dojde ke zlepšení situace celé komunity. Momentálně se soustředíme na vzdělávání, později se zaměříme také na celkový rozvoj místní komunity,“ dodává Bašír.

 

Mnoho rodin, kterým Heart for Lebanon slouží, je z plánů do budoucna nadšených. Kromě toho, v nově vybudovaném středisku Hope Ministry (Naděje) Heart for Lebanon chce začít vyučovat hudbu, angličtinu a další obory.

 

Pomůžete?

 

Ještě než budou tyto programy zrealizovány, podpoříte práci Heart for Lebanon?

 

Podle Bašíra jsou nejdůležitější oblastí modlitby. Vyprošujte ochranu všem zaměstnancům Heart for Lebanon a jejich aktivitám. Modlete se, aby Bůh žehnal jejich službě a aby se skrze ni oslavil. Modlete se za syrské uprchlíky, kterým Heart for Lebanon slouží. Proste za jejich uzdravení a růst. Modlete se, aby Kristus vstoupil do jejich životů.

 

Další možností konkrétní pomoci jsou dary. Heart for Lebanon by se nemohla věnovat této službě bez finančních zdrojů. Více informací naleznete zde.

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Za knihu Petra Jaška jsem nesmírně vděčný. Připomíná nám, že naše svoboda a naše pohodlí nejsou žádnou samozřejmostí. Petr Jašek líčí svůj příběh bez rušivého patosu – o to jsou jeho slova údernější. Při četbě jsem se v duchu vrátil do komunistických dob, kdy si člověk mohl připadat bezmocný tváří v tvář všemocným silovým strukturám totalitního státu, ale současně jako vítěz nad temnými mocnostmi figurujícími za těmito strukturami. Díky za úžasné svědectví o vítězství nad beznadějí – o tom, že Boží láska skutečně vítězí nad nenávistí. Petr Jašek na vlastní kůži zakusil Pavlova slova, že Boží moc se dokonává v lidské slabosti.“

— Dan Drápal, teolog a publicista

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.