Alžírsko (MNN) – Protesty v Alžírsku pokračovaly i tento týden. Pátečního pochodu v hlavním městě Alžíru se zúčastnily desítky tisíc lidí. Podle místních zpráv se jednalo o nejmasovější akci od začátku demonstrací před čtyřmi týdny.
Účastníci protestních akcí vyjadřují svůj nesouhlas s kandidaturou současného prezidenta ve volbách, které proběhnou příští měsíc. Abdelazíz Buteflika stojí v čele Alžírska od roku 1999; v případě volebního úspěchu by nastoupil do prezidentského úřadu již v pátém období za sebou.
Podle Todda Nettletona z Hlasu mučedníků místní situace začíná připomínat Súdán, kde se demonstranti již od prosince dožadují odstoupení stávající hlavy státu. S podobnými požadavky vystupují i obyvatelé Alžírska.
„Demonstranti si přejí změnu vedení,“ poznamenává Nettleton. „Prezident však oznámil, že v nadcházejících volbách bude znovu kandidovat. Mělo by to být jeho čtvrté nebo páté volební období.“
Připomínka Arabského jara
Volání po novém vedení v Alžírsku a Súdánu je až znepokojivě podobné výzvám, které se objevily v roce 2011, kdy začalo Arabské jaro. Pouliční protesty v Tunisku rychle přerostly v sérii převratů v Bahrajnu, Egyptě, Libyi, Maroku a Sýrii.
Přestože změna režimu je společným tématem tehdejších i současných protestů, demonstrace v Súdánu a Alžírsku se od svých historických předobrazů v některých důležitých aspektech odlišují. Bez ohledu na to je zapotřebí situaci bedlivě pozorovat a nepřestávat se modlit.
„Znovu se nám připomíná Arabské jaro. Znovu vzpomínáme na násilnosti, jichž jsme byli tenkrát svědky. Nemuselo by to skončit dobře,“ pokračuje Nettleton a připomíná, že protesty v Alžírsku jsou zatím pokojné.
„Když však v zemi vládne autoritářský režim a lidé vyrazí do ulic… události mohou snadno nabrat špatný směr.“
Čím se protesty v Alžírsku liší?
Jak jsme již psali dříve, protesty začaly poté, co Buteflika oznámil svůj záměr opětovně kandidovat ve volbách 18. dubna. Jedná se o nejrozsáhlejší demonstrace od doby, kdy současný prezident před dvaceti lety nastoupil do úřadu, píše BBC News. Většinu demonstrantů představují mladí lidé do třiceti let. Třetinu příslušníků této demografické skupiny tvoří nezaměstnaní.
Když jsou demonstranti frustrovaní, stává se, že se věci vymknou z rukou a demonstrace přestanou být pokojné, dodává Nettleton.
„Zatím se však usilovně snaží, aby při protestech k násilnostem nedocházelo. Prezident dokonce dnes vydal prohlášení, ve kterém si pochvaluje, že účastníci pochodu zachovali pořádek.“
„Dokonce jsem četl reportáž, jak průvod cestou kolem nemocnice ztichl, aby nerušil zotavující se pacienty.“
Všechno se však může v jediné chvíli změnit. Modlete se, aby protesty v Alžírsku zůstaly pokojné. Pokud dojde ke změně vedení země, modlete se, aby Bůh povolal vůdce, který bude chránit svobodu náboženského vyznání a příslušníky náboženských menšin.
„Když hovoříme o možnosti nového vedení a nové vlády, hovoříme o lidech, kteří převezmou žezlo náboženské svobody,“ dodává Nettleton.
„Nová vláda může mít ještě blíž k radikálnímu islámu a pronásledovat křesťany ještě intenzivněji. Stejně tak ale může být otevřenější k náboženské svobodě.“
Alžírsko je jednou ze severoafrických zemí, o které se píše v březnovém vydání bulletinu Hlasu mučedníků USA (a také v nejnovějším vydání českého bulletinu (1/2019), který si můžete zdarma stáhnout).
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.