Aktuálně

 

11. 03. 2019

Pokračující protesty v Alžírsku a Súdánu: Arabské jaro 2.0?

 

 
Protesty v Alžírsku v roce 2011. (Ilustrační fotografie: Maghrebia / Flickr)

(11. března 2019, Katey Hearth / MNN)

 

Alžírsko (MNN) – Protesty v Alžírsku pokračovaly i tento týden. Pátečního pochodu v hlavním městě Alžíru se zúčastnily desítky tisíc lidí. Podle místních zpráv se jednalo o nejmasovější akci od začátku demonstrací před čtyřmi týdny.

 

Účastníci protestních akcí vyjadřují svůj nesouhlas s kandidaturou současného prezidenta ve volbách, které proběhnou příští měsíc. Abdelazíz Buteflika stojí v čele Alžírska od roku 1999; v případě volebního úspěchu by nastoupil do prezidentského úřadu již v pátém období za sebou.

 

Podle Todda Nettletona z Hlasu mučedníků místní situace začíná připomínat Súdán, kde se demonstranti již od prosince dožadují odstoupení stávající hlavy státu. S podobnými požadavky vystupují i obyvatelé Alžírska.

 

„Demonstranti si přejí změnu vedení,“ poznamenává Nettleton. „Prezident však oznámil, že v nadcházejících volbách bude znovu kandidovat. Mělo by to být jeho čtvrté nebo páté volební období.“

 

Připomínka Arabského jara

 

Volání po novém vedení v Alžírsku a Súdánu je až znepokojivě podobné výzvám, které se objevily v roce 2011, kdy začalo Arabské jaro. Pouliční protesty v Tunisku rychle přerostly v sérii převratů v Bahrajnu, Egyptě, Libyi, Maroku a Sýrii.

 

(Připomeňte si, jak jsme informovali o Arabském jaru.)

 

Přestože změna režimu je společným tématem tehdejších i současných protestů, demonstrace v Súdánu a Alžírsku se od svých historických předobrazů v některých důležitých aspektech odlišují. Bez ohledu na to je zapotřebí situaci bedlivě pozorovat a nepřestávat se modlit.

 

„Znovu se nám připomíná Arabské jaro. Znovu vzpomínáme na násilnosti, jichž jsme byli tenkrát svědky. Nemuselo by to skončit dobře,“ pokračuje Nettleton a připomíná, že protesty v Alžírsku jsou zatím pokojné.

 

„Když však v zemi vládne autoritářský režim a lidé vyrazí do ulic… události mohou snadno nabrat špatný směr.“

 

Čím se protesty v Alžírsku liší?

 

Jak jsme již psali dříve, protesty začaly poté, co Buteflika oznámil svůj záměr opětovně kandidovat ve volbách 18. dubna. Jedná se o nejrozsáhlejší demonstrace od doby, kdy současný prezident před dvaceti lety nastoupil do úřadu, píše BBC News. Většinu demonstrantů představují mladí lidé do třiceti let. Třetinu příslušníků této demografické skupiny tvoří nezaměstnaní.

 

Když jsou demonstranti frustrovaní, stává se, že se věci vymknou z rukou a demonstrace přestanou být pokojné, dodává Nettleton.

 

„Zatím se však usilovně snaží, aby při protestech k násilnostem nedocházelo. Prezident dokonce dnes vydal prohlášení, ve kterém si pochvaluje, že účastníci pochodu zachovali pořádek.“

 

„Dokonce jsem četl reportáž, jak průvod cestou kolem nemocnice ztichl, aby nerušil zotavující se pacienty.“

 

Všechno se však může v jediné chvíli změnit. Modlete se, aby protesty v Alžírsku zůstaly pokojné. Pokud dojde ke změně vedení země, modlete se, aby Bůh povolal vůdce, který bude chránit svobodu náboženského vyznání a příslušníky náboženských menšin.

 

„Když hovoříme o možnosti nového vedení a nové vlády, hovoříme o lidech, kteří převezmou žezlo náboženské svobody,“ dodává Nettleton.

 

„Nová vláda může mít ještě blíž k radikálnímu islámu a pronásledovat křesťany ještě intenzivněji. Stejně tak ale může být otevřenější k náboženské svobodě.“

 

Alžírsko je jednou ze severoafrických zemí, o které se píše v březnovém vydání bulletinu Hlasu mučedníků USA (a také v nejnovějším vydání českého bulletinu (1/2019), který si můžete zdarma stáhnout).

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.