Aktuálně

 

22. 03. 2019

Nigérie: Útoky na křesťany pokračují

 

 
Jedna z mnoha budov zničených při násilnostech v Nigérii. (Fotografie: World Watch Monitor)

(International Christian Concern, Morning Star News)

 

Násilnosti, namířené proti křesťanským komunitám v Nigérii, stále pokračují v nezmenšené míře. V únoru a březnu při nich přišly o život desítky lidí. Přestože se místní orgány snaží útoky řešit, nadnárodní západoafrický soud dospěl k závěru, že Nigérie nejméně v jenom případě v roce 2016 nesplnila svou povinnost chránit své občany.

 

Nebezpečí přichází z různých směrů. Křesťany i nadále utiskuje teroristická skupina Boko Haram, přestože se zdá, že počet incidentů klesá díky koordinovanému boji proti terorismu, do kterého je zapojeno několik zemí v regionu. 14. března vzbouřenci napadli osadu Ngurhlavu ve státě Borno. Přestože se většině vesničanů podařilo uprchnout do džungle, vetřelci zničili šest domů a kostel. Jeden člen místního společenství, Avi Lassa, přišel o život, když šlápl na podomácku vyrobenou minu, kterou po sobě pachatelé zanechali. Radikálové také unesli dvě sestry, Stellu a Plungwu Ibrahimovy.

 

Nejvíce násilností měli v uplynulých měsících na svědomí fulští pastevci. Zatímco část pronásledování podle názoru místních souvisí se snahami režimu potírat kočovný životní styl, většina násilností cílí na křesťany.

 

K převážné většině incidentů v poslední době dochází ve státě Kaduna. V polovině února zde přišlo o život více než 130 lidí. Od té doby bylo na území tohoto státu hlášeno dalších více než 100 obětí. Stovky domů byly vypáleny.

 

4. března došlo k násilnostem také ve státě Benue. Útočníci vyzbrojení střelnými zbraněmi a mačetami zavraždili více než 20 lidí. Přeživší se rozprchli ve snaze utéct do bezpečí.

 

K děsivému útoku ve státě Benue došlo již v roce 2016. Následovalo odsouzení nigerijských institucí mezinárodní komunitou kvůli jejich nečinnosti. Soud ekonomického společenství západoafrických států (ECOWAS) letos v lednu rozhodl, že nigerijská vláda nezajistila nezbytnou ochranu svým občanům ve městě Agatu, kde na ně zaútočili fulští pastevci. Předchozí vlna útoků, která začala v únoru 2016, si vyžádala až 500 obětí na životech.

 

Pozvedejte na modlitbách obyvatele nigerijského venkova, kteří čelí přetrvávajícím násilnostem. Modlete se, aby vedoucí představitelé ve spolupráci s policií v postižených oblastech podnikli nezbytné kroky k zastavení násilností a vyřešení problémů, které mají na svědomí zmínění Fulové. Modlete se za všechny Nigerijce, kteří truchlí nad ztrátou svých blízkých, stejně jako za ty, kdo jsou po zničení svých obydlí finančně doslova na dně. Pamatujte také na všechny oběti únosů, které se stále nacházejí v zajetí, jako zmíněné dvě sestry, Leah Sharibu, a také více než 100 studetek pohřešovaných od útoku na školu v Chiboku v roce 2014.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: 15. 10. 2018 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z pokolení na pokolení

 

Příběh severokorejské rodiny, která dokázala udržet při životě poselství evangelia v jednom z nejbrutálnějších protikřesťanských režimů, jaké lidstvo zná, po více než padesát let.

 

V roce 1907 přineslo duchovní probuzení v Pchjongjangu do Koreje ohromný rozmach křesťanství. Americký misionář William Blair tehdy prohlásil, že „nesmírný oceán modliteb se nyní vzdouvá k Božímu trůnu“. O padesát let později se v důsledku krutého pronásledování na severu Koreje tento oceán doslova vypařil; přece však dál přežívalo alespoň několik pramínků. Tato kniha přináší příběh jedné severokorejské rodiny, v níž se předávalo evangelium z generace na generaci ve stínu pracovních táborů, věznění, výslechů a především uprostřed každodenního děsivě ubíjejícího života v Severní Koreji.

 

Elektronická kniha je k dispozici ve formátech Kindle (KF8+Mobi) a EPUB.

 

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.