Aktuálně

 

21. 04. 2019

Pákistán: Křesťané slaví Pašijový týden navzdory nárůstu počtu útoků

 

 
Ilustrační fotografie: congerdesign / Pixabay

(19. dubna 2019, Beth Stolicker / MNN)

 

Pákistán (MNN) – V průběhu jediného týdne došlo v převážně muslimském Pákistánu k bombovému útoku na tržišti, střelbě na autobus a také zmařenému bombovému útoku na osobní vlak. Terčem byly ve všech případech náboženské menšiny: křesťané a dokonce i šíitští muslimové.

 

Zmíněný bombový útok na tržišti se odehrál v městské čtvrti, ve které žije početná populace Hazárů, což je etnická skupina tvořená převážně šíity. K útoku se přihlásil Islámský stát. Komise Spojených států pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF) útok odsoudila.

 

V prosinci 2018 ministerstvo zahraničí Spojených států zařadilo Pákistán na seznam „zemí zvláštního zájmu“ (Countries of particular concern, CPC) kvůli dlouhodobému porušování náboženské svobody. Obrazně řečeno, extrémisté mají příslušníky náboženských menšin stále na mušce.

 

Útoky během Pašijového týdne

 

Minulou sobotu, dva dny před útokem na tržišti, pákistánský prezident Árif Alví ve vystoupení před islámskými učenci v Islámábádu prohlásil, že terorismus byl v zemi poražen. Zatímco křesťané v zemi oslavují Pašijový týden a připravují se na velikonoční bohoslužby, extrémisté stupňují svou kampaň namířenou proti náboženským menšinám. Policejní přítomnost v určitých oblastech byla sice posílena, důvodem jsou však již uskutečněné útoky, nikoli preventivní ochrana příslušníků menšin.

 

Kromě toho, poznamenává Bruce Allen z FMI, státní orgány vydávají informační embarga, aby zabránily šíření zpráv o teroristických útocích. Pokud se něco nestane v bezprostředním okolí, většina Pákistánců neví, co se v jejich zemi děje. Společenství podporovaná FMI získávají informace od vybudované sítě kontaktů.

 

„Snažím se neustále komunikovat s našimi spolupracovníky v těchto oblastech. Všichni jsou v bezpečí… a pokračují ve službě. Již vědí, že musí být v každodenní službě diskrétní a opatrní. Všechny zásady pro ně v současné době platí ještě o něco více. Přesto však připravují na blížící se velikonoční neděli oslavu [Kristova] vítězství,“ poznamenává Allen.

 

Příprava na bohoslužby

 

V rámci příprav na Pašijový týden pákistánští pastoři podporovaní FMI v pondělí společně debatovali o tom, jak své modlitebny a společenství v průběhu celého týdne co nejlépe chránit. Na Velký pátek, v souvislosti s blížící se oslavou vítězství kříže, Allen prosí o modlitby.

 

„V průběhu tohoto týdne, který dnes nazýváme Svatým [nebo také Pašijovým] týdnem, Ježíš hovořil s prvními učedníky o terorismu, nespravedlnosti a bezprostřední hrozbě pronásledování. Přesto je vyzval, aby měli pokoj a byli dobré mysli, protože on je větší než jakékoli zlo v tomto světě… Chceme se za křesťany v Pákistánu modlit a vyprošovat jim naplnění pokojem, odvahou a nadějí,“ dodává Allen.

 

Modlete se za vedoucí představitele Pákistánu a vyprošujte jim moudrost k přijímání rozhodnutí ovlivňujících chod země. Modlete se také za křesťanské vedoucí v Pákistánu podporované FMI, aby využili získané informace týkající se přístupu k rizikům a bezpečnostním opatřením. Modlete se, aby se o tyto znalosti podělili také s dalšími křesťanskými vedoucími (mimo síť FMI), aby se pákistánská církev dokázala zapojovat do místní kultury a činit tak s moudrostí a nadějí.

 

 

Zdroj: www.mnnonline.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Jedním dechem jsem přečetl tuto knihu, která v dnešní rozdělené společnosti ukazuje cestu, jak je možné zvítězit nad brutalitou a nenávistí. Z tohoto dramatického vyprávění jsem pochopil, že je to skrytá, obrovská síla hluboké víry, lásky a odpuštění. Děkuji bratru Petrovi za svědectví, že se stal nejen hlasem mučedníků, ale i výkřikem, který čeká na naši odpověď.“

— Leoš Ryška, SDB, ředitel TV Noe

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.