Aktuálně

 

08. 06. 2019

Indie: Na svobodě po deseti letech

 

 
Urísa, 2008: Ženy bez domova (Fotografie: Mangalorean.com)

(World Watch Monitor, Asia News, The Citizen)

 

Když byl ve státě Uríša (tehdy ještě Urísa) v srpnu 2008 zavražděn populární hinduistický svámí (náboženský vůdce) Lakšmánananda Sarasvatí, k odpovědnosti za útok se přihlásili maoističtí povstalci. Navzdory tomu hinduističtí radikálové obrátili svůj hněv proti křesťanům. Rozpoutaly se pouliční nepokoje, zejména v okrese Kandhamál. Stovky křesťanů byly zmasakrovány, tisíce dalších musely uprchnout do provizorních táborů. Kromě toho bylo zničeno přibližně 1400 obytných domů, nejméně 90 církevních budov a celá řada provozoven místních firem. V následujících měsících Hlas mučedníků poskytoval obětem humanitární pomoc a dlouhodobě podporoval mnoho dětí, které přišly o rodiče.

 

Krátce po nepokojích policisté v souvislosti s útoky zadrželi sedm křesťanů a jednoho maoistického rebela. Všichni byli usvědčeni z podílu na vraždě svámího a odsouzeni k doživotnímu odnětí svobody. Křesťané po celých deset let trvali na své nevině, leč bez úspěchu. Všechna obvinění byla zamítána. Jeden z nich, Gornath Chalanseth, se nedávno odvolal k vrchnímu soudu v Uríše, ale i jeho odvolání bylo loni v prosinci zamítnuto. Nakonec mu vyšlo odvolání k indickému Nejvyššímu soudu, který 21. května rozhodl v jeho prospěch a Gornath byl propuštěn na kauci.

 

„Moje radost se nedá vyjádřit slovy,“ prohlásil Gornath v slzách, když se před branou věznice setkal s manželkou a přáteli. Současně si je vědom šestice křesťanů, kteří ve vězení zůstali. „Jsem šťastný, že jsem znovu na svobodě, další nevinní lidé však zůstávají za mřížemi,“ posteskl si. Přestože Gornath nebyl zproštěn viny, nebyl stanoven žádný termín, kdy by se měl do vězení vrátit, pokud mu to nenařídí Nejvyšší soud.

 

Vzdejte Bohu chválu za rozhodnutí o propuštění Gornatha, který se tak mohl vrátit k manželce a zbytku rodiny. Pokračujte v modlitbách za ostatní, kteří již deset let stále strádají za mřížemi, stejně jako za jejich příbuzné a přátele, kteří těžce nesou dlouhé odloučení. Modlete se, aby Bůh zjevil představitelům soudnictví pravdu, aby všichni nespravedlivě zadržovaní mohli být zcela zproštěni viny.

 

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.