Aktuálně

 

08. 08. 2019

Eritrea: Exkomunikace patriarchy

 

 
Patriarcha Abuna Antonios (Fotografie: YouTube / Tv Sened Eritra)

(World Watch Monitor, BBC)

 

Přestože eritrejský režim oficiálně uznává čtyři velké náboženské skupiny, pronásledování se nevyhýbá ani jejich členům. V roce 2005 byl sesazen vedoucí eritrejské pravoslavné církve, patriarcha Abuna Antonios, a na jeho místo byl jmenován laický správce. Patriarcha od té doby žije v domácím vězení, zbaven veškerých pravomocí.

 

Začátkem letošního roku devadesátiletý církevní vedoucí potají zveřejnil video, ve kterém vyjadřuje své námitky ke způsobům, jakými správce Yoftahe Dimetriem církev vede, a také si stěžuje na podmínky domácího vězení. (Patriarcha žije v rezidenci prorežimního biskupa, v části určené pro služebnictvo.)

 

Nedávno pravoslavná církev přistoupila k historicky nevídanému kroku, když se rozhodla patriarchu Antonia oficiálně exkomunikovat – kvůli údajnému rouhání. Podle dopisu podepsaného pěti ze šesti biskupů, jeho nedávné aktivity – zjevně se jedná o reakci na zmíněné video – dokazují, že „jeho pokání nebylo upřímné“. Autoři dopisu uvádějí, že starý patriarcha může v církevním objektu dožít zbytek života. Exkomunikace je všeobecně považována za způsob, jak zamezit dalším projevům nesouhlasu a posílit kontrolu představitelů režimu nad církví.

 

Přimlouvejte se za opravdové Kristovy následovníky v Eritreji, zejména za ty, kdo se neustále dostávají do sporů s vedoucími představiteli země, politickými i náboženskými. Kéž tito křesťané mohou svobodně praktikovat svou víru, aniž by jim hrozilo nelidské zacházení nebo jiné nebezpečí. Současně pozvedejte na modlitbách všechny, kdo pro svou víru aktuálně strádají ve vězení. Modlete se, aby je Bůh chránil a posiloval, zatímco se upínají k naději na své propuštění.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.