Aktuálně

 

24. 08. 2019

Gruzie: Návrh zákona o náboženství

 

 
Modlete se, aby představitelé gruzínského režimu nalezli spravedlivé a dlouhodobě udržitelné řešení. (Ilustrační fotografie: Wikipedie / Marcin Konsek [c]

(Forum 18)

 

Navzdory ujišťování o zárukách svobody vyznání některá prohlášení představitelů gruzínské vládnoucí strany a státního úřadu pro náboženské záležitosti naznačují, že se v Gruzii připravuje restriktivní zákon o náboženství. Členové náboženských menšin s podobnou legislativní úpravou nesouhlasí – mimo jiné by pro ně znamenala povinnou registraci.

 

Zmíněný úřad již dlouho čeká na legislativní úpravu, která by mu umožnila větší kontrolu nad náboženskými aktivitami. Hlavní obava zmiňovaná zástupci menšinových náboženských uskupení spočívá v nedostatečném vyjasnění požadavků, které by na ně nový zákon kladl.

 

Pravoslavná církev má již mnoho let v Gruzii zvláštní postavení. Podle jejího mluvčího, arcikněze Jaghmaidze, by jedním z kritérií registrace měla být záruka „jistého kulturního a historického dědictví“, což by znemožnilo vznik nových náboženských uskupení v zemi. Obavy vzbuzují také jeho tvrzení, že ostatní náboženské skupiny zaujímají „protistátní postoje“ a dopouštějí se „protistátních aktivit“.

 

Mnozí zastánci nové legislativní úvahy vnímají její zavedení primárně jako možnost omezování ostatních náboženských skupin, která zabrání jejich registraci. Opačný názor zastává pastor Guram Imerlišvili – nový zákon by se podle něj měl zaměřit na trestání zločinů z nenávisti a efektivnější prosazování stávající legislativy, místo na vytváření kategorií, které budou rozdělovat náboženství na ‚tradiční‘ a ‚netradiční‘.

 

Přestože se podobná legislativní úprava zatím nachází ve stádiu úvah, modlete se, aby představitelé gruzínských státních institucí poctivě naslouchali všem stranám diskuse a aby svoboda vyznání zůstala i nadále dostupná všem. Modlete se také za oponenty návrhu, aby jim Bůh vkládal do úst vhodná slova. Kéž se navzdory debatám o novém zákoně v celé zemi i nadále šíří evangelium.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.