Aktuálně

 

14. 11. 2019

Sýrie: Křesťané v ohrožení

 

 
Zavražděný vedoucí místní křesťanské komunity Hovsep Bedojian (Fotografie: Middle East Concern / Middle East Council of Churches)

(AINA, Middle East Concern, CBN)

 

Poté, co se americké vojenské jednotky stáhly ze Sýrie a na jejich místo se přesunuly turecké oddíly s úkolem vytvořit v severovýchodní části země „bezpečnou zónu“, objevily se zcela pochopitelné obavy o bezpečnost místních obyvatel. Turečtí představitelé sice veřejnost ujistili, že vojáci nebudou pronásledovat příslušníky náboženských menšin (mezi kterými se nachází také značný počet křesťanů), zprávy z poslední doby však naznačují něco jiného.

 

Vojáci měli být instruováni, aby se vyvarovali fyzických útoků na křesťany. To jim však nezabránilo, aby vyhnali civilní obyvatele praktikující křesťanství z jejich domovů. Příslušníci armády arménské a syrské křesťany zastrašovali a bránili jim v přístupu na vlastní pole, takže nemohli sklidit úrodu. Kvůli změně vojenského uspořádání v oblasti a bombardování měst a vesnic byli mnozí křesťané přinuceni uprchnout. Očití svědkové hovoří o „mírnější formě etnických čistek“.

 

Kromě nebezpečí představovaného invazními tureckými jednotkami se stále více osmělují také islamistické extrémistické skupiny, včetně teroristů hlásících se k samozvanému Islámskému státu. 11. listopadu skupina radikálů zastřelila kněze arménské katolické církve, Hovsepa Benojiana, a jeho otce. Zranění utrpěli také další dva lidé, kteří s nimi jeli v autě. K odpovědnosti za útok se přihlásil Islámský stát. Teroristická skupina je odpovědná také za bombové útoky, ke kterým došlo ve stejný den poblíž kostela chaldejské církve v Kámišlí. Útoky si vyžádaly šest obětí na životech.

 

Podrobnosti o pronásledování křesťanů v této válkou zmítané zemi naleznete na stránce Syria Country Report.

 

Pamatujte na modlitbách na příbuzné a přátele všech lidí zavražděných při těchto nedávných útocích. Přimlouvejte se také za vysídlené civilisty, kteří přišli o domov, pole a veškeré prostředky k obživě. Vyprošuje jim povzbuzení a sílu a modlete se, aby ve svých životech zakoušeli hmatatelnou Boží přítomnost a zázračné zaopatření všech svých potřeb. Co se týče politických nepokojů, modlete se, aby Duch svatý přinesl do této nestabilní oblasti tolik potřebný mír.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.