Aktuálně

 

27. 12. 2019

Střední Asie: Zázraky na cestě

 

 
Ilustrační fotografie: Oziel Gómez / Unsplash

(27. prosince 2019, Katey Hearth / MNN)

Článek byl původně zveřejněn na blogu Filmového projektu Ježíš. Přeloženo a zveřejněno se svolením.

 

Střední Asie (JFP) – Tři členové týmu Jesus Film Project® (Filmový projekt Ježíš) se stále nedokázali zbavit pocitu viny kvůli událostem, které se odehrály před rokem. Tehdy se rozhodli promítat film poblíž jedné vesnice ve střední Asii. Dobře věděli, že oblast není bezpečná a že v ní operují náboženští fanatici. Jakmile dorazili na místo, cítili, že něco není v pořádku.

 

Nesvítil měsíc a křesťané ve tmě sotva rozeznávali nejasné siluety budov a stromů. Naplňoval je neklid a neblahá předtucha, ale přesto zapojili reproduktory a pustili hudbu, aby obyvatele osady přilákali na promítání.

 

Nepřišel však vůbec nikdo, což se téměř nestává. Náhle křesťané zaslechli v okolní vegetaci nějaký šelest a záhy také praskající větvičky pod nohama dvanácti radikálů, kteří běželi směrem k nim.

 

Oháněli se mačetami a křičeli: „Zabijeme vás, a s vámi všechny bezvěrce!“

 

Všichni tři členové týmu se rovněž rozeběhli a co jim síly stačily, utíkali ke svému džípu. S bušícím srdcem a roztřesenýma rukama nastartovali auto a ujeli.

 

O rok později si na modlitbách uvědomili, že tamější obyvatelé stále neslyšeli evangelium, a tak se ptali Boha, co mají dělat. Všichni prožili stejné Boží naléhání, aby se vrátili. Navzdory značnému riziku tak křesťané znovu naložili do džípu film a promítací techniku, přidali tři krabice Biblí a znovu se vydali na několikahodinovou cestu do stejné osady.

 

Cestou narazili na policejní kontrolní stanoviště – a protože v autě převáželi Bible, byla to nebezpečná zastávka.

 

Policista ve službě se jich zeptal, kam jedou. Snažili se být co nejméně konkrétní, a tak jen opatrně poznamenali „máme namířeno na jih“. Policistova odpověď je překvapila. „Já taky. Svezete mě?“ Nemohli prosbu odmítnout.

 

 

Jesus Film Project
100 Lake Hart Drive
Orlando, FL
32832
USAwww.jesusfilm.org
Policista navíc trval na tom, že pojede vzadu a posadil se na krabici plnou Biblí. Křesťané měli strach, aby se nepodíval dovnitř – mohl by je zatknout, možná i zabít. Modlili se a jeli dál.

 

Záhy dorazili na další policejní stanoviště. Policista vystrčil hlavu z okénka a zavolal na kolegy: „Já jedu s nimi, nemusíte auto prohledávat.“

 

A tak na ně hlídkující policisté jen mávli, ať jedou dál. Stejný scénář se odehrál ještě na třech stanovištích, všude je nechali projet. Policista se nakonec nechal dovézt až domů a pozval křesťany na čaj. Zatímco popíjeli, zeptal se, co vlastně mají v plánu.

 

„Přijeli jsme promítat film o velkém proroku Ísovi (Ježíšovi).“

 

Policista byl vděčný za svezení, a tak sám nabídl: „A nepotřebujete k tomu něco?“ (Šlo o stejnou vesnici, ze které je radikálové před rokem vyhnali a málem zabili mačetami.) „Potřebovali bychom povolení,“ přiznali křesťané.

 

„Není problém. Bratr tady dělá starostu. Kde chcete ten film promítat?“

 

„Na návsi, kdyby to bylo možné?“ (O promítání na návsi měli zájem už dřív, ale nikdy to nevyšlo.)

 

Policista přikývl. „Určitě by to bylo možné, ale jak víte, máme tady nějaké radikály. Pošlu svoje lidi, aby v okolí dávali pozor, zatímco budete promítat.“

 

Křesťané se pomodlili a vyložili náklad. Stejně jako před rokem počkali na setmění a pustili hudbu, aby přilákali diváky. Tentokrát se shromáždil početný dav, všichni se posadili a společně sledovali film a poslouchali Boží slovo v mateřském jazyce.

 

Poprvé v životě se dozvěděli, kým Ježíš skutečně je.

 

A Duch svatý se dotýkal jejich srdcí. Ježíš nebyl jen velký prorok. Je to Boží Syn, který má moc a autoritu nad nemocí a smrtí, byl vzkříšen z mrtvých a nabízí věčný život každému, kdo v něho věří. Toho večera se obrátilo ke Kristu 167 lidí!

 

Nově obrácení křesťané potřebují zkušené vedoucí, ale pořádat pro ně přípravné kurzy není snadné. Kvůli hrozbě násilí ze strany extrémistů musí být evangelium zvěstováno citlivě a s rozvahou.

 

Vyprošujte členům tajných domácích společenství bezpečí a příležitosti k růstu, aby se z nich stali duchovně zralí lidé. Modlete se za také za milost potřebnou k rozšíření náboženské svobody a vyprošujte křesťanům odvahu k rozhovorům o víře s příbuznými a přáteli.

 

 

Zdroj: www.jesusfilm.org

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Jedním dechem jsem přečetl tuto knihu, která v dnešní rozdělené společnosti ukazuje cestu, jak je možné zvítězit nad brutalitou a nenávistí. Z tohoto dramatického vyprávění jsem pochopil, že je to skrytá, obrovská síla hluboké víry, lásky a odpuštění. Děkuji bratru Petrovi za svědectví, že se stal nejen hlasem mučedníků, ale i výkřikem, který čeká na naši odpověď.“

— Leoš Ryška, SDB, ředitel TV Noe

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.