Nigérie (MNN) – Ode dne, kdy byl velitel Kásim Sulejmání zabit při raketovém útoku amerického bezpilotního letadla, funguje nigerijská policie v režimu zvýšené pohotovosti. Smrt nejvyššího představitele islamistických jednotek by mohla vést místní muslimské extrémisty k odplatě – a s největší pravděpodobností by se v jejich hledáčku ocitli právě křesťané.
Přívrženci Islámského státu v Nigérii (Boko Haram, Západoafrická provincie Islámského státu) na Boží hod zavraždili 11 křesťanů – videozáznam obletěl celý svět. Tento děsivý čin měl být odplatou za zabití vůdce Abú Bakra al-Bagdádího při akci amerického komanda v Sýrii.
Krize vyvolaná pronásledováním křesťanů zcela ochromila severní část Nigérie. Přívrženci Boko Haram a fulští radikálové pustoší venkov, přepadají vesnice a pronásledují křesťany, kdekoli se jim naskytne příležitost.
V loňském roce muslimští extrémisté zavraždili více než 1000 nigerijských křesťanů. Pracovník Hlasu mučedníků se nedávno setkal s Filipem, osmiletým křesťanským chlapcem, který při útoku Fulů na jeho rodinu přišel o oko. Útok přežil jen Filip a jeho starší sestra Grace.
I takové jsou příběhy našich pronásledovaných nigerijských bratří a sester v Kristu.
Helen Williamsová z World Missionary Press (WMP) dodává: „Je to příběh, který je zapotřebí vyprávět a na který nesmíme zapomenout. Bylo by příliš snadné si ho přečíst, chvíli z něj mít špatný pocit, a zase přeskočit k něčemu dalšímu. Musíme se naučit dovolit těmto příběhům, aby se skutečně dotýkaly našich srdcí, abychom byli vnímaví k potřebám těchto lidí. Nejde jen o Nigérii; ale právě nyní právě v Nigérii církev platí nesmírnou cenu.“
Touha po Božím slově
Williamsová zmínila e-mail od misionáře v Nigérii, se kterým je její organizace v kontaktu. E-mail pojednává o situaci křesťanů, kteří přišli o domov.
„Píše, že církev v severní Nigérii je zraněná. Poničená útoky radikálů, kteří mnoho věřících zabili, dva miliony připravili o domov, jejich kostely vypálili. Křesťané museli utéct do uprchlických táborů nebo táborů pro vnitřně přesídlené osoby – uprchlíky ve vlastní zemi.“
„Sám se vypravil do jednoho neoficiálního tábora, kde na opuštěném tržišti žilo zcela bez pomoci čtyřicet rodin. Třicet pět z nich vedly vdovy, jejichž manželé byli zavražděni.“
Rodiny bez domova potřebují spoustu věcí: jídlo, střechu nad hlavou, oblečení. Existuje však ještě něco, čeho pronásledovaní nigerijští křesťané nemají nikdy dost: Boží slovo.
Spolupracovník WMP působící v Nigérii poznamenal, že ke Kristu přicházejí tisíce bývalých muslimů. Kvůli přílivu nových křesťanů a ztrátě mnoha křesťanských vedoucích, které zavraždili extrémisté, země potřebuje pomoc s výchovou učedníků podle biblických principů.
Právě proto WMP nedávno poslala do Nigérie kontejner s téměř milionem brožurek obsahujících úryvky z Bible a dalšími materiály. Zásilka by měla na místo dorazit v únoru a William počítá s tím, že se vše podaří rozdat velmi rychle. Poptávka je obrovská.
„Chtějí se dostat na místo, vzít si naše materiály a vést místní lidi. Neposíláme jim jen brožurky s biblickými oddíly, které jsou… vhodným materiálem k vyučování, máme také biblické studie v několika místních jazycích,“ dodává Williamsová.
„Když se tyto materiály dostanou do rukou křesťanů v jižní i severní Nigérii, bude to pro ně dalším znamením, že na ně údy Těla Kristova po celém světě nezapomněly. Jinými slovy, nebyli opuštěni jen proto, že procházejí těžkým obdobím.“
Postavte se za ně
Veškeré biblické materiály, které WMP distribuuje, jsou pro příjemce zdarma, jejich výroba však něco stojí. A tady můžete pomoci i vy.
„Lidé mohou přispět!“ pokračuje Williamsová. „Jsme misie. Nic si neúčtujeme… Spoléháme na Boha, že nám skrze svůj lid poskytne vše potřebné. Spoléháme na to, že se dotkne jejich srdcí, aby společně s námi nesli břemeno spočívající v rozdávání jeho Slova.“
A v neposlední řadě Williamsová prosí křesťany po celém světě, aby se za nigerijské křesťany postavili na modlitbách.
„Modlíme se za náš kontejner, zatímco ho tady nakládají… modlíme se, aby Bůh připravil srdce příjemců, modlíme se za žeň duší, modlíme se, aby Slovo bylo účinné a aby si ho Duch mohl používat, jak bude sám chtít.“
„[Nigerijští křesťané] potřebují zejména modlitební podporu – aby je Bůh posiloval, dodával jim odvahu a naplňoval je pokojem.“
V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.
Z boje o náboženství v sovětském Rusku
Zápisky věřícího (1917–1923)
Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.
E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.
Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).
TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.