Aktuálně

 

21. 02. 2020

Pákistán: Soud potvrdil platnost vynuceného sňatku a náboženské konverze

 

 
Modlete se za Huminu záchranu a návrat domů.

(AsiaNews, International Christian Concern, CLAAS)

 

10. října 2019 byla čtrnáctiletá křesťanská dívka jménem Huma Junús unesena z rodinného domu ve čtvrti Zia v Karáčí. O několik dní později příbuzní obdrželi kopii dokladu o dívčině oficiální konverzi a také kopii oddacího listu, ze kterého se dozvěděli, že byla provdána za svého únosce, Abdula Džabbára.

 

Rodiče se obrátili na soud. Slyšení proběhlo 11. listopadu, nicméně Huma, která byla odvezena do 600 kilometrů vzdálené osady, se soudu neúčastnila. Příbuzní tvrdí, že vynucený manželský svazek je v rozporu se spolkovým zákonem, který zakazuje osobám mladším 18 let vstupovat do manželství bez souhlasu zákonného zástupce (Sindh Child Marriage Restraint Law).

 

3. února však soudce vrchního soudu ve státě Sindh za pouhých pět minut rozhodl, že si muži mohou brát nezletilé dívky, pokud již měly menstruaci. Rozsudek vychází z výkladu zákona šaría a je v rozporu s aktuálním občanským právem. Rodině bylo navíc znemožněno dceru vidět. Policisté postup zdůvodňovali tvrzením, že by dívčin život mohl být v ohrožení, pokud by se musela dostavit k soudu.

 

Rodina se odvolala k nejvyššímu soudu ve státě Sindh, slyšení je naplánováno na 4. března. Huma by se do té doby měla podrobit lékařskému vyšetření, které oficiálně určí její věk. Rodinný advokát, Tabassum Jusaf, je však přesvědčen, že výsledky budou s největší pravděpodobností zfalšované. Rodina má strach o dívčino bezpečí a duševní stav. Právník zdůrazňuje důležitost neprodleného zásahu soudu: „Čím více času uběhne, tím méně informací o jejím osudu budeme mít k dispozici. Ze statistik [podobných případů] je zřejmé, že pokud na únosce není vyvíjen nátlak, osud nezletilé je pokaždé stejný: je nucena k prostituci nebo skončí ve spárech obchodníků s lidmi.“

 

Naštěstí existují i případy, kdy se oběti v podobných situacích podaří vysvobodit. Sneha, jiná čtrnáctiletá dívka, byla rovněž unesena, nedobrovolně konvertována k islámu a následně provdána za svého únosce. 14. ledna šla ze školy, když u ní zastavilo auto a osádka ji přinutila nastoupit. Po převozu na neznámé místo byla mučena a opakovaně znásilněna. Naštěstí se ji po pěti dnech podařilo vypátrat a vrátit rodině. S pomocí obhájců lidských práv rodina usiluje o spravedlivé potrestání únosců, kvůli obavám o vlastní bezpečí se však musí skrývat.

 

Více informací o problémech, se kterými se pákistánští křesťané potýkají, včetně zpráv o dalších případech pronásledování, naleznete na stránce Pakistan Country Report.

 

Přimlouvejte se za Humu, Snehu a mnohé další pákistánské dívky, které byly přinuceny ke sňatku nebo prostituci. Modlete se, aby Bůh nadpřirozeně zasáhl do každé situace a zachránil vzácné mladé životy před dalšími útoky, které snižují jejich lidskou důstojnost a ohrožují duševní zdraví. Kéž jim také zajistí tolik potřebné uzdravení – duchovní, psychické, citové i fyzické. Proste, aby příbuzní Humy v blížícím se odvolacím procesu uspěli a aby se jejich dcera mohla vrátit domů. Modlete se, aby se pákistánští soudci zasazovali o dodržování sekulárních občanských zákonů a nepodléhali tlaku radikálů. Modlete se také za zavedení legislativní úpravy zakazující vynucené sňatky, jako pojistky chránící další dívky, které jsou dnes potenciálními obětmi.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

“Když jsem pročítal tuto knihu, vybavily se mi vzpomínky na těžkou dobu, kdy Petr zmizel a my jsme neměli žádné zprávy o tom, co se mu stalo. Ale také jsem vzpomínal na to, jak se náš sbor semkl na modlitbách a v půstu. Navzdory nejistotě a strachu Bůh znovu a znovu naplňoval naše srdce pokojem a vírou, že se Petr vrátí domů. A když se vrátil, žasl jsem, koho vidím. Žádný zlomený člověk, jak mnozí předpokládali, ale vyzrálý muž, plný víry, radosti, vděčnosti a lásky k Ježíši. Jako se zlato přepaluje ohněm, tak i oheň utrpení přepálil Petra v hlubokého, vroucího a odvážného Božího služebníka. Věřím, že Bůh stejně jako Petra neopustí ani nikoho z nás. Ať procházíme čímkoli, dá nám sílu, anebo nás vezme do náruče a přenese na bezpečnou půdu. Díky Bohu za Jeho věrnost, pomoc a milost. Díky, že zlo obrací v dobro, díky, že z Jeho rukou nás nikdo a nic nevytrhne. A díky za všechny, kteří mohli skrze Petra poznat a přijmout Krista.“

— Daniel Kaleta, kazatel Církve bratrské

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.