Aktuálně

 

21. 03. 2020

Tádžikistán: Pokuty za plánovaný překlad Bible

 

 

(Forum 18)

 

V uplynulých šesti měsících byly vedoucím představitelům čtyř křesťanských společenství v Tádžikistánu vyměřeny vysoké pokuty za to, že se podíleli na přípravě projektu nového překladu Bible do tádžičtiny. Podle informací tádžických křesťanů stávající překlady dostupné v jejich rodném jazyce obsahují archaické výrazy a význam některých pasáží je špatně srozumitelný. V reakci na vzniklou potřebu začali křesťané z několika kongregací připravovat nový překlad, který měla technicky realizovat překladatelská firma Linguatec.

 

Překladatelskou firmu následně navštívili členové Státního výboru pro náboženské záležitosti, vyptávali se na podrobnosti zapojení do projektu a upozornili, že překladatelé jakéhokoli náboženského textu potřebují k této činnosti výslovné povolení. Zástupci firmy úředníky ujistili, že se snaží dodržovat veškeré zákony a firma vyvázla bez postihu. Ke křesťanským společenstvím orgány tak vstřícné nebyly. Každý sbor obdržel pokutu ve výši v přepočtu 18000 až 27000 korun, což v součtu představuje pět až osm průměrných měsíčních tádžických platů.

 

V souvislosti s incidentem jeden místní křesťan poznamenal: „Státní orgány si nepřejí, aby zde existovala křesťanská společenství, a proto na věřící vyvíjejí nátlak ve formě pokut a dalších trestů. Chtějí nám naši práci znechutit, abychom s ní přestali.“ Křesťanství je v této převážně muslimské zemi považováno za „cizorodý prvek“.

 

Více informací o pronásledování křesťanů v Tádžikistánu naleznete na stránce Tajikistan Country Report.

 

Kéž Bůh pokutovaným společenstvím opatří potřebné finance. Vyprošujte moudrost vedoucím, kteří hledají způsoby, jak překonat komplikace způsobené státními orgány. Modlete se, aby jim Bůh dával nápady a zmocňoval je svým Duchem, když lidem ve svém okolí předkládají evangelium. Kéž jsou všichni nepřátelé Božího díla osvíceni pravdou jeho Slova, usvědčeni z hříchu a vnímaví vůči jeho lásce a spáse, které je možné nalézt jen v Kristu.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

TIP: V březnu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová kniha.

 

 

Snubní prsten za život

 

Na cele s bojovníky Islámského státu

 

V prosinci 2015 byl na letišti v Chartúmu zadržen tajnou policií český občan Petr Jašek. Následujících čtrnáct měsíců byl vězněn súdánským režimem a v lednu 2017 ho tamní tribunál odsoudil na doživotí za „špionáž a velezradu“, třebaže jeho skutečným „zločinem“ byla prostá snaha pomoci africkým pronásledovaným křesťanům. Co prožíval v obávaném saharském vězení, bylo po dlouhé měsíce předmětem velkých obav a spekulací. V této knize o tom Petr Jašek nyní sám vypravuje…

 

 

Napsali o knize:

 

„Jedním dechem jsem přečetl tuto knihu, která v dnešní rozdělené společnosti ukazuje cestu, jak je možné zvítězit nad brutalitou a nenávistí. Z tohoto dramatického vyprávění jsem pochopil, že je to skrytá, obrovská síla hluboké víry, lásky a odpuštění. Děkuji bratru Petrovi za svědectví, že se stal nejen hlasem mučedníků, ale i výkřikem, který čeká na naši odpověď.“

— Leoš Ryška, SDB, ředitel TV Noe

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.