Aktuálně

 

07. 05. 2020

Nigérie: Násilnosti pokračují v nezmenšené míře

 

 
Křesťané zjištují škody po útoku fulských radikálů. (Ilustrační fotografie: Release International

(Morning Star News, Christian Post, Release International, partnerská organizace Hlasu mučedníků)

 

Násilnosti páchané v Nigérii fulskými pastevci neustále pokračují, a to v nezmenšené míře. Terčem radikálů zastávajících bigotní islamistickou ideologii se často stávají místní křesťané i církevní budovy. V uplynulých týdnech se objevily zprávy o několika incidentech, které připomínají, že se je zapotřebí neustále modlit a také naléhat na představitele nigerijského režimu, aby podnikali patřičné kroky. V této zprávě zmíníme několik případů z poslední doby.

 

12. dubna se příbuzní a přátelé shromáždili k svatební oslavě v osadě Tegina Kabata, když probíhající akci nečekaně narušili fulští radikálové. Oba manžele si odvezli jako rukojmí, stejně jako několik členů společenství.

 

K dalšímu útoku došlo 14. dubna, tentokrát v osadě Hura nedaleko Jos, správního střediska spolkového státu Plateau. Vetřelci zabili celkem devět vesničanů, včetně tří malých dětí a těhotné matky, která uklouzla a upadla, když se pokoušela utéct. Útočníci na prchající vesničany křičeli „Alláhu akbar! Ukažte se, ukažte se!“

 

19. dubna přepadla vesnici Unguwan Magaji přibližně stovka pastevců. Při útoku zabili čtyři obyvatele a zcela zničili nejméně 36 domů. Podle očitých svědků radikálové naslepo stříleli do prchajícího davu.

 

Další útočníci napadli 22. dubna osadu Atang, při útoku stříleli do vzduchu. Vtrhli do domu muže jménem Emmanuel Iliya Agiya, sborového staršího a syna vesnického náčelníka, a unesli ho, přičemž mu drželi pušku u hlavy. Druhý den radikálové vybavení střelnými zbraněmi napadli osadu Kujeni. Při útoku zranili jednu ženu a dítě a vypálili 25 obytných domů a modlitebnu.

 

Z e-mailu od jedné z partnerských organizací působící ve státě Plateau jsme se dozvěděli, že 5. května byli v této oblasti postřeleni dva starší nigerijští misionáři a dva mladí lidé. Oba staří křesťané sloužili v místním středisku pro přípravu misionářů a internátní škole, kromě toho také pomáhali místní fulské komunitě v oblasti vzdělávání a zajišťování první pomoci. Existuje podezření, že útočníci nebyli místní, ale pocházeli z nigerijsko-nigerského pohraničí. Kolegové ze střediska s vděčností dodali, že všichni čtyři zranění jsou naživu a nacházejí se v péči lékařů.

 

Další zprávy o nekončících útocích na nigerijské křesťany naleznete na stránce Nigeria Country Report.

 

V souvislosti s těmito zprávami o devastujících násilnostech se modlete, aby křesťané nalezli svou naději a místo spočinutí na ‚Skále věků‘. Přimlouvejte se za zraněné, modlete se za jejich uzdravení, vyprošujte bezpečí všem obětem únosů. Pamatujte na modlitbách také na truchlící blízké lidí, kteří při nedávných útocích zahynuli. Přimlouvejte se i za vedoucí představitele Nigérie, aby nalezli způsob, jak podobným útokům předcházet. Nezapomínejte ani na pachatele a proste, aby v jejich srdcích mocně jednal Duch svatý.

 

Zdroj: www.vomcanada.com

 

Vaše modlitby


K této zprávě zatím nikdo žádnou modlitbu nepřidal, můžete přidat první.

 

    Text vaší modlitby:


    Poslat e-mailové upozornění v případě zveřejnění aktualizace k této zprávě: 
    Přihlašovací jméno*:     Heslo:  

 

*Přidávat vlastní modlitby mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

Související odkazy

 

 

Následující zpráva

 

 

Předchozí zprávy

 

 

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Stefanos nová e-kniha.

 

 

Z boje o náboženství v sovětském Rusku

 

Zápisky věřícího (1917–1923)

 

Křesťanský myslitel, teolog, publicista a veřejná osobnost, jeden z vedoucích představitelů Ruského studentského křesťanského hnutí, v této autobiografické knize líčí události od ruské revoluce až do svého vyhoštění ze Sovětského svazu.

 

E-kniha vychází z tištěné publikace vydané v Praze roku 1931 Křesťanským spolkem mladíků v Čechách. Z ruského originálu Записки верующего. Из истории Религиозного движения в России (1917–1923) přeložil Samuel Verner.

 

Text nového vydání (2020) byl jazykově a redakčně upraven. Titul je k dispozici pouze v elektronické podobě (ve formátech Kindle a EPUB).

 

 

TIP: Všechny e-knihy z nakladatelství Stefanos si můžete také zdarma půjčit ve vaší místní knihovně. Pokud si zatím e-knihy v knihovně nepůjčujete, přečtěte si, jak na to.

 

Archiv

 


 

Zasílání zpráv e-mailem

 

 

E-mailová adresa:

Heslo:

 

    Zakladatel Hlasu mučedníků se jmenoval Richard …

Antispam:

Postup přihlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy zasílat, a heslo pro případné pozdější odhlášení. (Pokud si žádné nezvolíte, přidělí vám systém heslo náhodné.) Doplňte správnou odpověď na kontrolní otázku do pole „Antispam“. Klikněte na tlačítko „Přihlásit“.
  • Nejpozději za několik minut obdržíte na uvedenou e-mailovou adresu automaticky vygenerovaný e-mail s názvem ve tvaru „confirm <unikátní kód>“. E-mail bude obsahovat URL adresu ve tvaru „https://webmail.ecn.cz/mailman/confirm/hlas-mucedniku-alert-l/<unikátní kód>“, na kterou kliknete a ocitnete se na WWW stránce nazvané „Potvrď žádosti o přihlášení“. Můžete zde vyplnit své celé jméno (nepovinné) a kliknutím na tlačítko „Přihlášení do konference hlas-mucedniku-alert-l“ je vaše přihlášení k odběru zpráv dokončeno.
  • Na zadanou e-mailovou adresu vám dorazí ještě jeden automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Vítejte v konferenci hlas-mucedniku-alert-l!“, ve kterém naleznete kromě jiného také systémem přidělené heslo, pokud jste si sami žádné nezvolili.

 

Postup odhlášení:

 

  • Do formuláře vyplňte e-mailovou adresu, na kterou vám byly zprávy zasílány a zvolené nebo přidělené heslo (v případě odhlašování je heslo povinné). Klikněte na tlačítko „Odhlásit“. Nejpozději za několik minut na vaši adresu dorazí automaticky vygenerovaný e-mail nazvaný „Odhlášen z konference "hlas-mucedniku-alert-l"“, který již není zapotřebí nijak potvrzovat, k odhlášení stačí zadání správného jména a hesla do formuláře na této stránce.

 

Přihlášení/odhlášení s využitím WWW rozhraní:

 

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro práci s mailinglistem si nevolte žádné heslo, které využíváte v běžném životě k jiným účelům (síťová přihlášení, bankovní certifikáty a podobně). Heslo je přenášeno a zasíláno e-mailem v nešifrované podobě, proto používejte takové heslo, jehož potenciální prozrazení by pro vás neznamenalo žádnou újmu.

  

 

Zasílání zpráv na čtečky elektronických knih

 

Zprávy jsou jednou týdně zasílány také na čtečky Kindle a PocketBook.